Zámek, pův. hrad, postaven kolem r. 1294 Tobiášem z Benešova. Goticky upraven poč. 16. stol. Jiřím ze Šternberka, renesančně r. 1605 Hodějovskými z Hodějova. Po r. 1725 barokně přestavěn Janem Josefem z Vrtby. Od r. 1887 v majetku F. Ferdinanda d´Este, romanticky upraven. Od r. 1921 v majetku státu.
Hlavní obrázek místa
Konopiště
© Petr Benda 07/2005

Hlavní prohlídkové okruhy:

1. Salony jižní křídla zámku - Prohlídka začíná v lovecké chodbě (vystaveny lovecké trofeje arcivévody Ferdinanda d´Este, přes 800 kusů), a dále vede reprezentačními a hostinskými pokoji v 1. patře jižního křídla zámku, bohatě zařízenými dobovým nábytkem, obrazy, s množstvím historického porcelánu (Růžový, Sloupový a přijímací salón, velká slavnostní jídelna s nástropní freskou (18. stol., Julius Lux), apartmány s koupelnou z r. 1900). Prohlídka trvá 50 - 55 min., max. počet 25 osob ve skupině. 2. Salony severního křídla - Prohlídka vede návštěvníky nejstarší částí zámku, do prohlídky spadá stará část - apartmá - tzv "Kronprinc" (společenský salón, pracovna, ložnice). Prohlídka vede dále přes kapli sv. Huberta, alkovnu a chodbami s dobovými skříněmi s expozicí zbraní do Estenské zbrojnice ve 3. patře zámku (zbraně 15. - 19. stol.). V malé lovecké chodbě je možné nahlédnout do osobního výtahu arcivévody, trasa končí prohlídkou knihovny a kuřáckého salonu. Délka prohlídkové trasy je 55 - 60 min., max. počet 25 osob ve skupině. 3. Soukromé pokoje rodiny Františka Ferdinanda d´Este - exklusivní trasa - Pokoje ve 3. patře zámku byly zpřístupněny veřejnosti r. 1994. Zařízeny podle dobové fotodokumentace jako v době, kdy zde žil arcivévoda s rodinou. Prohlídková trasa vede loveckou chodbou a tzv. "Ostrými schody" do chodby s portréty význ. historických osobností ze 17. stol., dále pokračuje mládeneckým apartmá arcivévody (pracovna, ložnice, šatna, toaleta, koupelna), soukromou jídelnou rodiny, Růžovým salonem vévodkyně Žofie, ložnicí manželů s koupelnou a částí, obývanou dětmi šlechtického páru (ložnice, herna, pokoje vychovatelů). Křídlo uzavírá hudební salón. Prohlídka dále umožňuje nahlédnout do velké věže (sbírky arcivévody - plastiky a reliéfy 15. - 18. stol.), vede chodbou s fotografiemi z cest arcivévody kolem…  číst dále
E.H. podle http://www.zamek-konopiste.cz, 17.6. 2013
turistické

Doplňkové prohlídkové okruhy:

Muzeum sv. Jiří - Expozice je umístěna v bývalé barokní oranžerii. Sbírka dřevořezeb, obrazů a různých artefaktů vztahujících se ke kultu sv. Jiří z období 15. stol. - poč. 20. stol. Střelnice - Herna s kuriózní střelnicí, zřízená na místě velké konírny na nádvoří zámku r. 1900. Jsou zde pohyblivé automatické terče (akustické hlášení zásahu), střelnice pro ostrou střelbu a kuželník. Soukromá panská střelnice sloužila arcivévodovi a jeho přátelům. Skleníky - na ploše 1200 m2 se rozkládají skleníky pro vzácné teplomilné rostliny, vybudované arcivévodou na místě bývalé barokní zahrady. V l. 1995 - 2000 zrekonstruovány, dále slouží svému pův. účelu. V bazénku se chovají okrasné rybičky. Výstava - sezónní výstava, přístupná z jižní terasy - "Skřítkové, lesní bytosti a pekelníci", pohádkové postavy výtvarnice Vítězslavy Klimtové.

E.H. podle http://www.zamek-konopiste.cz, 17.6. 2013

historie

Zámek byl založen, původně jako hrad, kolem roku 1294 patrně pražským biskupem Tobiášem z Benešova. Prvně se zmiňuje roku 1318 jako majetek Beneše a Tobiáše z Benešova. Hrad byl vybudován po vzoru francouzských pevností, s kulatými věžemi, parkánem, padacím mostem a 4 bránami. Poté, co rod Benešoviců vymřel, přešel hrad roku 1337 na dlouhá léta do majetku rodu Šternberků. V letech 1467 - 1468 byl hrad za Jiřího z Poděbrad dlouhodobě obléhán - dobyt byl až po 18timěsíčním obležení (přestože měli obléhající mnohem modernější techniku), po vyhladovění hradní posádky. Koncem 15. století (počátkem 16. stol. - IEČZ) byl hrad stavebně upraven v pozdně gotickém stylu Jiřím ze Šternberka. V 17. - 19. století se v držení hradu vystřídala řada majitelů. Hodějovštví z Hodějova nechali hrad začátkem 17. století stavebně upravit v pozdně renesančním stylu - přestavbu zadala Dorota Hodějovská (dat. na portálu r. 1605). Po bitvě na Bílé Hoře…  číst dále

E.H. podle http://www.zamek-konopiste.cz; Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Pavel Vlček, Libri 1999, 17.6. 2013

pověsti

Svatojiřské muzeum

S překvapením vcházíme do budovy, přistavěné k zámku, v níž se setkáváme s předměty, jež vesměs nesou podobu svatého Jiří. Sebral je a uložil zde arcivévoda Ferdinand z Este. Svatý Jiří, jak o něm legenda vypravuje, pustil se statečně v boj s drakem, jemuž měly býti přinášeny lidské oběti, a kopím ho prohnal. Odkud vznikla úcta arcivévodova k hrdinnému světci? Arcivévoda byl sice znám jako pobožnůstkář, avšak vznik svatojiřského musea měl důvod zcela malicherný. Arcivévoda se nesmírně rád honosil před „velikým světem.“ Honosil se Konopištěm, honosil se sbírkou paroží a četnými jinými loveckými trofejemi. Chtěl míti ve všem prvenství. Na tisíce jelenů musilo složiti své „koruny“, aby navršilo rekordní počet. Na sta tokajících tetřevů musilo navždy zmlknouti, aby vějíře jejich per zdobily zámecké chodby. A stejně hynula jeho zbraní i zvěř v dálných krajích, by se mohl pochlubiti cizokrajným úlovkem. Z pošetilé…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků, 2.9. 2002

Další texty pověsti
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Konopiště

Místa v okolí

 kostel sv. Jakuba
 pivovar
 vodní mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Kožlí
 Tvoršovice
 Vidlákova Lhota
 Líšno
 kamenný most
 Neštětická hora
 kostel sv. Petra
 hřebčín Pecínov
 Mrač
 Mrač
 Mrač
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 Týnec nad Sázavou
 Střížkov
 Husův sbor
 Tloskovský mlýn
 židovský hřbitov
 Zbořený Kostelec
 Stajice
 Krásná Hora
 Tloskov
 Jemniště
 Jemniště
 Božešice
 Pyšely
 Lštění
 synagoga
 Kozmice
 kostel sv. Jakuba
 Popovice
 kostel Všech svatých
 Olbramovice
 Lešany
 Ládví
 Chotýšany
 Chotýšany
 Mokřany
 Špulka
 Třebešice
 Hrad u Čtyřkol
 Stará Dubá
 Zlenice
 městečko Odranec
 Lojovice
 Vrchotovy Janovice
 Křešice
 kostel sv. Martina
 Ostředek
 Čejchanov
 kostel sv. Ludmily
 Teletínský lom
 Kamenice
 Obětní kameny
 Komorní Hrádek
 Ježov
 Ringhofferova hrobka
 Památník Josefa Suka
 Suchdol
 kostel sv. Lukáše
 lom Chlum
 Turyň
 Jablonná
 Skalsko
 Nespery
 Chlum
 Na výhledu
 dům ATIS
 Štiřín
 kostel sv. Martina
 Jankov
 Žampašský most
 Včelní hrádek
 Štětkovice
 štola sv. Josefa
 kostel sv. Havla
 Ratměřice
 Drahoušek
 Vojkov
 rozhledna na Pepři
 radnice
 Vítův mlýn
 kostel Božího Těla
 Hradové Střimelice
 Kostelní Střimelice
 Radlík
 Stříbrná Skalice
 radnice
 synagoga
 Kosova Hora
 židovský hřbitov
 Červený Hrádek
Kontaktní informace
Národní památkový ústav, správa státního zámku Konopiště
Konopiště 1
256 01 Benešov
Tel: (+420) 317 721 366 , 602 349 068
http://www.zamek-konopiste.cz
konopiste@stc.npu.cz rezervace@up.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 763
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama