Pozůstatek tvrze v novodobé budově muzea ve obci Komárov nedaleko Hořovic. Na budově patrný gotický portál, suterén budovy je celý z gotického nebo renesančního zdiva. Nad sklepy postavena budova školy nazývaná zámeček.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč, 07/2007
První písemná zmínka o Komárovu je z roku 1263, kdy se se mluví o Bohuslavu z Komárova. Další zmiňovaný je Petr z Komárova v letech 1386–1405. Rod si později změnil na jméno Pešíkové z Komárova. Počátkem 16. století byla tvrz rozšířena a přestavěna Kunatou Pešíkem. První zmínka o samotné tvrzi je až z roku 1543. Tehdy měla tvrz čtvercový půdorys v rozích s válcovými věžemi a obytnými křídly. V roce 1610 koupil tvrz Ota z Losu, který byl popraven v roce 1621 na Staroměstském náměstí – panství připadlo k hořovickému zboží. V průběhu třicetileté války byla tvrz vypálena. V roce 1648 se uvádí jako zpustlá, v roce 1681 zřícená, v roce 1709 se dala část použít na hospodářské účely a v roce 1799 spadla poslední z věží. Počátkem 19. století byl objekt opraven na byty a kovárnu, poté změněn na školu a byt učitele a v roce 1877 pro havarijní stav zbourán. Koncem 19. století byla, s využitím středověkého suterénu, postavena nová škola. Dnešní suterén je původní přízemní dispozice pešíkovského paláce.
Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí II., Argo 2000, 2.2. 2010
historie

KOMÁROV ZÁMEK.

Komárov prostírá se v příjemném údolí mezi vysokými vrchy podlé Červeného potoka, jsa zakryt pěkným stromovím. Moderní jeho a pyšně se vypínající stavení dávno již překonala staré sídlo vladyk Komárovských, odkudž se této osadě a jiným sousedním osadám poroučelo. Na ten čas spatřuje se ze Starého zámku jen spodek, stavení starožitné tvářnosti, osmahlé, z větší části bez omítky, jež se odráží od okolní zahrádky. Skládá se ze dvou domů do rohu se stýkajících tak, že roh obrácen jest ke straně severozápadní. V těch místech, kde jest nyní dotčený roh, bývala prý zvenčí okrouhlá věž, kteráž se docela sřítila r. 1799 dne 24. července za bílého rána, když lidé již na blízku chodili a obecný pastýř jen tak tak stádo přehnal. Za starých dob bývaly čtyři takové věže. Na stranách severní a západní obklíčeny jsou zámek a zahrada Červeným potokem; na východní straně býval hluboký příkop, který jest zasypán, podobněž bývaly také na ostatních stranách příkopy,…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze české, kniha 6, 16.11. 2020

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Komárov

Místa v okolí

 Zálužský hrad
 Doubravka
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Valdek
 kostel sv. Martina
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 Třenická hora
 Újezdec
 Tihava
 Ostrý
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Žebrák
 pivovar
 Zbiroh
 Otmíče
 kostel sv. Mikuláše
 Jince
 kostel sv. Václava
 Točník
 větrný mlýn
 Plešivec
 kostel sv. Ondřeje
 Strašice
 Záhorsko
 Lochovice
 Lochovice
 kostel sv. Vavřince
 Řebřík
 kaple sv. Anny
 Rovný
 Drahlín
 Chlukov
 kaple se zvoničkou
 Radeč
 židovský hřbitov
 Tři Trubky
 Libomyšl
 Vimberk
 Hluboš
 muzeum Výtopna Zdice
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 mariánský sloup
 Terešov
 Hrad na Babské skále
 Neumětely
 Ostrovecký mlýn
 židovský hřbitov
 vodní hamr
 Švédský most
 kostel sv. Mikuláše
 Pičín
 sladovna
 Tmaň
 kostel sv. Prokopa
 Hornický skanzen
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Suchomasty
 kostel sv. Jiří
 Popovice
 kaple sv. Blažeje
 dub sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Kotýz
 Podmokly
 Prašný Újezd
 Dvorec
 Koněpruské jeskyně
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
Základní informace místa
ID místa: 3726
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama