zámek Kočovce

kaštieľ Taberov, Rakovského kaštieľ
Barokní zámek (slovensky kaštieľ) dal v r. 1730 postavit podžupan Príleský. V r. 1880 nechal Gejza Rakovský zámek upravit v romantizujícím slohu. Posledním soukromým majitelem byl Anton Rakovský, jemuž byl majetek v r. 1948 zabaven. V současnosti slouží ke vzdělávacím i rekreačním účelům.
Hlavní obrázek místa
zámek (kaštieľ) Kočovce
© Luděk Vláčil 07/2019
Západoslovenská obec Kočovce leží na levém břehu Váhu a severojižním směrem jí prochází silnice spojující Trenčín a Piešťany. Současná obec vznikla v roce 1960 spojením tří dříve samostatných částí Beckovská Vieska, Rakoľuby a Kočovce (vznikla v r. 1892 sloučením vsí Velké a Malé Kočovce). Nejvýznamnější kulturně-historickou památkou části Kočovce a zároveň celé obce je původně barokní zámek (slovensky kaštieľ) s přilehlým parkem, který je volně přístupný veřejnosti. Součástí objektu jsou i koňské stáje, které poskytují možnost výcvikových jízd pro zájemce z řad veřejnosti a také hipoterapii pro zdravotně postižené děti. Poslední soukromé majitele zdejšího panství a zámku, kterým byl rod Rakovských, připomíná naučná Rakovského stezka, která prochází zámeckým parkem, obcí i přilehlým lesoparkem Skalka, kde se nachází rodová hrobka Rakovských.
Luděk Vláčil a Jiří Špaček (s využitím informací různých internetových stránek ), 16.8. 2019
popis

Zámek je jednopodlažní trojkřídlá barokně-klasicistní budova v průčelí s ústředním rizalitem, který je zdůrazněn převýšenou hmotou, členěním fasády a představenou otevřenou předsíní před hlavním vchodem. Boční, původně hospodářská křídla byla upravena na ubytovací prostory. K zámeckému areálu patřilo mnoho hospodářských budov, z nichž některé byly v 2. polovině 20. století zbořeny. Zámek obklopuje park, ke kterému původně přiléhala také ovocná zahrada a byl zde i palmový skleník.

Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím informací různých internetových stránek), 16.8. 2019

historie

Kočovce byly původně rozděleny na Velké a Malé Kočovce. Velké Kočovce patřily panství hradu Beckov a Malé Kočovce vlastnilo několik zemanských rodin. Kromě Kočovských to byla rodina Kálnických, Rakoľubských, Dubnických a Príleských. Právě podžupan Príleský si v roce 1730 nechal postavit současný barokní zámek (kaštieľ). Od roku 1871 zámek vlastnil rod Rakovských. Nejznámějším z nich byl botanik, ovocnář a šlechtitel Gejza Rakovský (1845-1911), který dal v roce 1873 provést úpravu parku podle návrhu profesora Velicha z Budapešti. V roce 1880 nechal rozšířit a upravit také zámek. Zřejmě někdy v té době byla postavena rodinná hrobka Rakovských. Posledním soukromým majitelem byl Anton Rakovský, jemuž byl majetek v roce 1948 zabaven a sloužil jako zemědělská škola. V roce 1963 se stal kulturní památkou SR. Od zahájení rekonstrukce probíhající v letech 1967-1972 je areál v majetku stavební fakulty Slovenské…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: informační tabule v místě, http://www.pamiatkynaslovensku.sk, https://sk.wikipedia.org a další, 16.8. 2019

Půdorys místa

zámecký areál
© zdroj: https://mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

Místa v okolí

 Rakoľuby
 Beckov
 Beckov
 židovský hřbitov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 městské opevnění
 kostel sv. Ladislava
 Čachtice
 Tematín
 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 čachtické podzemí
 Brunovce
 Lúka
 Čachtice
 Park miniatúr
 Zemianské Lieskové
 Zemianske Podhradie
 Adamovce
 Kostolec
 Topoľčiansky hrad
 Kostolná
 Duchonka
 Bojná I
Základní informace místa
ID místa: 14283
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 17.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama