Objekt zvaný "nová" rezidence, jehož výstavba započala počátkem 60. let 18. století, sloužil především jako sídlo správy knínického statku, který vlastnili telčští jezuité. Od počátku 19. století byla budova označována jako zámek. Dnes je sídlem OÚ.
Hlavní obrázek místa
Pohled na "Novou rezidenci" - zámek od západu
© Dušan Dohňanský 07/2020
Problematika šlechtických sídel v Knínicích není ani dodnes plně prouzkoumaná. Prokazatelně se tvrz v Knínicích připomíná v roce 1385 kdy Henzlin z Bohutic postupoval Knínice Ješkovi Koňasovi. Rod Koňasů držel Knínice až do roku 1619, kdy zemřel poslední potomek Václav. Jeho majetek byl za jeho účast ve stavovském povstání zkonfiskován. V roce 1654 připadl statek Knínice jezuitské koleji v Telči. S velikou pravděpodobnosti byla prvním správním, ale výzkumem nepotvrzeným sídlem všech těchto majitelů budova napojena na kapli Povýšení sv. Kříže. Tato tzv. "Stará rezidence" či tvrz byla později přeměněna na barokní sýpku. Další renesanční budova severně od vlastního zámku sloužila zřejmě jen jako zájezdní hostinec. V roce 1759 byla uzavřena mezi rektorem telčské koleje a zednickým mistrem Matyášem Kirchmayerem smlouva o výstavbě nové rezidence, označované jako zámek. Byla to nevelká jednopatrová obdélniková budova s valbovou střechou. Přístup do patra byl představeným schodištěm na východní straně budovy. Tento vzhled si zámecká budova v hlavních rysech udržela dodnes. V roce 1773 byl jezuitský řád zrušen a knínický statek připadl Studijnímu fondu, od kterého jej v roce 1789 koupil Josef Wallis a jeho rod byl vlastníkem Knínic až do roku 1945. V "nové rezidenci - zámečku" pak byl umístěn MNV a dnes OÚ.
Dohňanský Dušan, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 8.7. 2020
Vysočina,  Jihlava  (JI), Knínice

Místa v okolí

 Budeč
 Budeč
 Horní Slatina
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 Štěpkov
 kaple sv. Magdaleny
 Zdeňkov
 Červený Hrádek
 Budíškovice
 Budkov
 Šášovice
 kostel sv. Martina
 Krumvald, Grünwald
 Oponešice
 Želetava
 Želetava
 Čížov
 Kapistránská lípa
 městské opevnění
 Štítky
 kostel sv. Stanislava
 boží muka
 židovské ghetto
 Jemnice
 židovský hřbitov
 Bílkov
 boží muka
 Borek
 Sedlatice
 Dašovice
 Lesonice
 Radkov
 Černíč
 Jakubov
 Vimperk
 Dašovský mlýn
 špitál
 Dačice
 Litohoř
 Dačice
 Dyjice
 radnice
 Hornice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Dačice
 Myslůvka
 židovský hřbitov
 Kostelní Vydří
 Štěměchy
 židovský hřbitov
 parní mlýn
 hrobka rodu Dalbergů
 Bačkovice
 kaple sv. Víta
 Oslednice
 kostel sv. Václava
 Panenská
 Čáslavice
 Holý mlýn
 Police
 Staré Hobzí
 kostel sv. Anny
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 boží muka
 synagoga
 městské opevnění
 mariánský sloup
 radnice
 Nové Syrovice
 Lannerův dům
 Telč
 Krnčice
 Janovské Údolí
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 Moravské Budějovice
 dům čp. 60
 masné krámy
 Sádek
 Nové Hobzí
 kostel sv. Oldřicha
 Nové Sady
 Heraltice
 Písečné
 židovský hřbitov
 Čechočovice
 Slavětín
 Krokovice
 Krahulov
Základní informace místa
ID místa: 15067
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama