Zámek byl postaven K. Paarem v 17. stol. Kolem byla vybudována okrasná zahrada a vinice. R. 1924 přešel pod správu státu, který jej využíval jako byty, sklad obilí a dílny. Od roku 2005 je v soukromém vlastnictvím.
Hlavní obrázek místa
© Anna Hladíková, 8/2008
Obec Kestřany se nachází nedaleko železniční trati Plzeň - České Budějovice, poblíž řeky Otavy. Nejbližší železniční zastávky jsou Sudoměř a Ražice. Obě tvrze i zámek najdete v centru obce naproti návsi a kostelu.
Filip Matoušek, 26.5. 2005
historie

Karel Paar, který získal Kestřany sňatkem s Františkou Polyxenou ze Švamberka, vystavěl naproti dolní tvrzi raně barokní zámek a při něm založil okrasnou zahradu a vinici. R. 1678 Františka Polyxena Paarová prodala Alžbětě Zuzaně Vratislavové, rozené z Geršdorfu, horní tvrz a zámek, čtyři dvory a vesnice Kestřany, Sudoměř, Vítkov, Nepodřice, Zátaví a Lhotu. O Vratislavové koupil r. 1685 rytíř Adam Humprecht Koc z Dobrše kestřanský statek se „starým a novým zámkem“. R. 1700 koupil Kestřany od Koce kníže Ferdinand Schwarzenberk a připojil je k protivínskému panství. V majetku jeho potomků zůstal kestřanský velkostatek do první pozemkové reformy, kdy historické objekty v Kestřanech převzal československý stát (r. 1924). Dvoupatrový raně barokní zámek měl původně při východním boku arkádovou chodbu a v klenutém přízemí salu terrenu se štukovou výzdobou, na kterou navazovala okrasná zahrada. Střední díl chodbového…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechcáh,..., 8.4. 2004

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku
© P. Vlček: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Kestřany

Místa v okolí

 železný most
 kamenný most
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 Velký Kamýk
 Mladějovice
 Štěkeň
 Mladějovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Cehnice
 dům U Koulí
 Kamenný most
 Písek
 sladovna
 Kbelnice
 radnice
 synagoga
 vojenský hřbitov
 zemský hřebčinec
 Brloh
 Drhovle
 Drahonice
 Božovice
 Petrovice
 Osek
 Klokočín
 Čížová
 Skočice
 Jarník
 židovský hřbitov
 Řepice
 Šamonice
 katovna u Nymburských
 Kdanský dvůr
 Tálínský rybník
 křížová cesta
 Myšenec
 děkanství
 mariánský sloup
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Martina
 radnice
 Velký Mehelník
 kostel sv. Václava
 Kožlí
 Husův sbor
 mariánský sloup
 masné krámy
 kostel sv. Markéty
 Strakonice
 Vráž
 kaple Dobrá voda
 Protivín
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Čepřovice
 Hoštice u Volyně
 Sedlice
 židovský hřbitov
 Jánský most
 městské opevnění
 Vodňany
 synagoga
 Helfenburk
 Červený Újezdec
 Škvořetice
 Podolsko
 kostel sv. Linharta
 Volyně
 boží muka
 kostel Všech svatých
 radnice
 mariánský sloup
 Čekanice
Základní informace místa
ID místa: 2116
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.2.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama