
Čtyřpodlažní čtyřkřídlý palác se čtyřmi nárožními věžemi, vysokými 33 metrů, byl postaven na obdélníkovém půdorysu o rozměrech 75x48 metrů. Další dvě malé věže jsou po stranách heraldické kortuše. Všechny věže jsou ukončeny cimbuřím. Zámecká křídla uzavírají pravidelné obdélníkové nádvoří obklopené otevřenými arkádami. Nádvoří rozděluje krytý arkádový průchod, spojující jihozápadní a severovýchodní křídlo, na dvě stejné části o rozměrech 19,5x18 metrů. Na přední i zadní fasádě jsou dva centrální rizality, každý s věžičkami. Před vchodem na severovýchodní straně je otevřená hala s lomenými arkádami. Hlavní palác obklopují zdi s věžemi, přístavby a stáje. Celková základna se zaoblenými nárožími má rozměry 88x61 metrů. Na severovýchodě se nachází mohutné hlavní schodiště s terasami, odkud byl krásný výhled. Stavba byla postavena v novogotickém stylu s odkazy na německou a anglickou gotiku nebo románskou a maursko-sicilskou… číst dále
První zmínka o Kamenci pochází z roku 1096, kdy oblast obsadil český kníže Břetislav II. Aby zajistil české hranice, měl v hraničním lese údajně vybudovat hrad Kamencz. Ve druhé polovině 12. století se oblast dostala do vévodství Slezského. Na začátku 13. století se zde uvádí opevněné sídlo, patřící slezskému šlechtickému rodu pánů z Pohořelé (Pogarell), které mělo stát na legendami opředené hradní hoře (Zamkowa Góra). V roce 1830 majetek dostala věnem od své matky nizozemská princezna Marianna Oranžská, celým jménem Marianna Vilemína Frederika Luisa Šarlota (1810-1883), která se sňatkem 13. září 1830 s Albrechtem Pruským (1809–1872) stala princeznou pruskou. V roce 1838 Marianna Oranžská pověřila významného pruského architekta Karla Friedricha Schinkela (1781-1841) projektem nové rezidence. Dne 15. října 1838 byl na údajném místě starého hradu položen základní kámen novogotického paláce. Kvůli Schinkelově špatnému zdraví na stavební práce… číst dále
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.