
Ta podivná věž je zdaleka nejmenší problém proběhlé a značně problematické "rekonstrukce". Došlo totiž především ke kompletní demolici celého prvního patra, tedy toho, které původně obsahovalo reprezentativní prostory. Kolik toho zbylo v přízemí si sice netroufám úplně odhadnout, ale tak jako tak by asi bylo vhodné chápat tento zámek (tj. jeho historickou budovu) jako víceméně zaniklou... Podotýkám, že demolice proběhla bez jakéhokoli průzkumu a patřičné dokumentace, takže naprosto není jasné, co všechno zde bylo pod klasicistními omítkami dochováno. Velmi pravděpodobně zde však byly významné relikty renesanční i barokní etapy, pravděpodobně včetně zbytků malířské výzdoby interiéru, kamenických detailů a dalších reliktů staršího stavu atp. Obecně lze říci, ze tato "přestavba" patří k největším průšvihům naší památkové péče po roce 1989. Čistě administrativní chybou totiž zámek nebyl zapsán v seznamu nemovitých kulturních památek, což umožnilo tuto… číst dále
Původní tvrz měla dvě trojpatrová křídla. Po renesančních a barokních přestavbách dostal konečnou podobu koncem 18. století a první polovině 19. století. Tehdy dostal klasicistní podobu. Zámek byl přestavován koncem 20. století a počátkem 21 století. Jelikož nepatří mezi Kulturní památky, byl přestavěn jen podle přání majitelů. Obzvlášť věž vyzdvižená uprostřed hlavního zámeckého traktu spíš připomíná strážní věž v nápravném zařízení. Celkově je ale budova zámku včetně bývalých hospodářských budov opravena. Jak ale dopadlo zachování původních historických prvků nelze zjistit.
Kamenice se prvně připomíná v roce 1318. Tehdy se zde připomíná Jan z Kamenice. Původně v obci stále tvrz o které první zmínka pochází z roku 1488. Přes řadu majitelů se k jejímu vlastnictví v pobělohorské době dostal Albrecht z Valdštejna. Tehdy byla tvrz přestavována pod vedením jičínských valdštejnových architektů. Na zámek ale byla přestavěna až v roce 1639 pod vedením Niccoly Sebregondiho. Původně oddělené budovy tvrze byly spojeny novým křídlem a vytvořena tak disposice tvaru písmena U. Další přestavba proběhla v roce 1794 za Ferdinanda Trautmannsdorfa a znovu v roce 1840. Bývalá pozdně renesanční a raně barokní podoba tehdy byla nahrazena klasicistní. Od roku 1936 byl majitelem zámku Stanislav Knotek a po roce 1948 jej převzal stát. V 70. letech 20. století byl zámek opraven a sloužil jako rekreační zařízení. V současnosti je zámek v soukromém vlastnictví a je včetně parku… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.