Jednopatrový zámek, vystavěný Františkem Jiřím Kochem stojí na místě původní tvrze. První zmínka je z roku 1751. Od roku 1753 zámek vlastnila hraběnka Marie Terezie Krakovská z Kolovrat. Od roku 1878 je vlastnictvím Latourů až do roku 1948.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Hrobech
Pohled od jihu
© Jaroslav Šefčík, 08/2009
Areál zámku i polužního dvora je dnes opět v soukromém vlastnictví a zámek samotný je nadále využíván jako skladiště. Jeho valná část však chátrá prázdná a nevyužitá. Podle odborníků hrozí během několika příštích let zřícení krovů i horních částí obvodových zdí. Zdá se ovšem, že se zablýsklo na lepší časy, protože v době mé návštěvy (7/ 2009) již bylo započato s rekonstrukcí střechy. Práce byly prozatímně ovšem pozastaveny z jediného a prostého důvodu – nedostatek financí. Dotační politika Unie je složitá a soukromým subjektům moc nepřeje. Nezbývá, než doufat v postupnou záchranu této památky. Osud Hrobského zámku má tedy v rukou čas.
Jaroslav Šefčík , 30.8. 2009
historie

Zámek Hroby.

Celý areál je tvořen dvěma díly, oddělenými od sebe silnicí. Severní – zámecký a hospodářský, a jižní, sestávající z chátrající zámecké zahrady a parku. Na místě původního panského sídla zde vystavěl rod Smrčků z Mnichu tvrz novou. Její původní stavební podoba však již není přesně známa. O tvrz přišel Adam Smrčka jako účastník pražské stavovské rebelie v roce 1620. Stavebními úpravami v roce 1691 byl na tomtéž místě vyzdvižen Františkem Jiřím Kochem barokní zámek, na jehož dokončení se čekalo až do první poloviny 18. století. Až od roku 1751 jsou dochovány první zmínky o tomto raně barokním sídle. Od roku 1753 byl zámek v držbě hraběnky Marie Terezie Krakovská z Kolovrat. Za doby vlastnictví Kolovratů Krakovských bylo provedeno několik stavebních úprav a v roce 1839 zde přibyla i tři krátká křídla, orientovaná směrem do dvora. V těchto letech taky patrně dochází k rozdělení obou zámeckých areálů silnicí. Roku…  číst dále

Jaroslav Šefčík , 30.8. 2009

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Radenín

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 synagoga
 Radenín
 Chýnov
 Bílkův dům
 Údolský hrádek
 Chýnovská jeskyně
 fara
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Sudkův Důl
 Choustník
 Choustník
 židovský hřbitov
 synagoga
 Dub
 Čermákův vrch
 Černovice
 Kozí hrádek
 Polánka
 Vodice
 kostel sv. Prokopa
 Brandlín
 Budislav
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Měšice
 Tučapy
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Myslkovice
 kaple sv. Magdaleny
 Bedřichov
 Kámen
 Chotěmice
 sokolovna
 zemědělská škola
 Mnich
 Radvanov
 Radvanov
 Jordán
 městské opevnění
 Gausovy domy
 divadlo
 Višněvice
 Střelnice
 Višněvice
 dům Albrechta pekaře
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Ctiborův dům
 Vodárenská věž
 Škochův dům
 Lichvicovský dům
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 stará radnice
 kašna
 kostel sv. Barbory
 dům čp. 308
 Bechyňská brána
 Kotnov
 Šohajův dům
 Těchobuz
 Housův mlýn
 synagoga
 panský pivovar
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Skalice
 kaple sv. Anny
 socha sv. Václava
 Pacov
 děkanství
 špýchar
 Nový Dvůr
 kostel sv. Ottona
 Hýlačka
 Mezná
 židovský hřbitov
 Klokoty
 Chotoviny
 Proseč u Pošné
 Husův sbor
 Želeč
 Soběslav
 Hacpurek
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Marka
 Liderovice
 Svákov
 Nemyšl
 židovský hřbitov
 Pechburg
Základní informace místa
ID místa: 8236
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama