Zchátralé a utilitárně využívané pozůstatky renesančního zámku z 16. stol. Vystavěn rodem Akajovců. Čtyřkřídlá stavba s párem nárožních věžic. Ve 20. století pouze chátrá. Dnes částečně upraven na rodinné domy.
Hlavní obrázek místa
jižní nárožní věžice s částí zachovalého sz. křídla
© Jan P. Štěpánek 08/2008
Zchátralý renesanční zámek, částečně utilitárně upravený na byty, v dolní části vsi Hradná, místní části obce Suľov-Hradná na severozápadě Slovenska. Obec ležící necelých 12 km jižně od okresního města Bytča je turistickým východiskem ke známým Husovským skalám a stejnojmennému hradu. Zámek, slovensky kaštieľ, leží ve středu Hradné. Jeho chátrání započalo již s počátkem 20. století. Po rozparcelování mezi více vlastníků byl zámek takřka obestavěn rodinnými domy, které mnohdy využily vlastní zámek. Dodnes částečně dochováno severozápadní křídlo s dvojicí nárožních věží.
Jan P. Štěpánek, 11.11. 2008
popis

Zámek v Hradné byl patrovou čtyřkřídlou stavbou na půdoryse obdélníka s menším vnitřním dvorkem. V jihozápadním a severozápadním nároží objektu stávaly okrouhlé věžice (bašty). Na přelomu 19. a 20. století byl zámek výrazně poškozen utilitárním využíváním a dílčími demolicemi. Jednotná obvodová zástavba čtvercového dvora byla rozparcelována mezi více majitelů a každý se svým dílem zacházel, jak chtěl. Nejvíce bylo postiženo původní severní a východní křídlo, kde vznikly různé rodinné domky (zachovaly však přibližný půdorys obou křídel). Severozápadní nároží se zachovalo ve svém obvodě, pouze se propadla střecha. Nárožní vížka zde však stojí v plné kráse. Nejzachovalejší je jihozápadní nároží, kde se zachovala jak v plné výšce hmota zdí kaštieľa, tak i jednota střechy, stejně tak nárožní vížka.

Jan P. Štěpánek, 11.11. 2008

historie

Historie renesančního zámku (kaštieľa) v Hradné sahá do 16. století. Vystavěn byl rodem Akajovců po vzoru většího zámku v nedaleké Bytči jako čtyřkřídlý objekt s vnitřním dvorkem a dvěma okrouhlými nárožními baštami (věžicemi). Jeho podoba však oproti kaštieľi v Bytči byla velmi redukovaná a odpovídala snaze chudší venkovské šlechty přiblížit se bohaté šlechtě z měst. V Hradné kaštieľ postrádal arkády, vlastní monumentálnost a druhý pár nárožních věží. Na zámku se 12. listopadu 1781 sešli dědicové Imrich (Jindřich) a Josef Akajovci, aby si rozdělili rodový majetek. Akajovci na zámku nesídlili trvale. Zámek byl občas pronajímán nebo sloužil pouze správě panství. Dle zápisů je například znám jistý pan Keler, kterému byl zámek pronajat roku 1851. Dobu rozkvětu zámku i panství znamenalo období, kdy zámek vlastnila Marie Madonáyová rozená Akajová, manželka Pavla Madočányho, hlavního župana Trenčanské stolice. Tehdy se zde konaly velké…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 11.11. 2008

Slovensko, Žilinský,

Místa v okolí

 Suľov
 Suľovský hrad
 Šarkania diera
 Lietava
 kostel sv. Heleny
 Hričov
 Mikšová
 Bytča
 Sobášný palác
 synagoga
 Považské Podhradie
 Považské Podhradie
 Považský hrad
 Jasenica
 Orlové
 židovský hřbitov
 Neologická synagoga
 Žilinský hrad
 Ortodoxní synagoga
 Divinka
 Budatín
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 7006
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama