Barokní zámek postavený ve 2. pol. 18. stol. za Bedřicha z Elvenichu, snad s využitím staršího panského sídla, které zde stálo. Zámek dodnes zdobí vikýř a barokní portál se zvlněným záklenkem.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 05/2006
Hradiště, dnes část obce Boříkovy, je jedním z dalších mnoha míst v této oblasti, kde se přes všechny nástrahy předchozích poválečných let dochovalo panské sídlo. Snad ani ne 300 m vzdušnou čarou západně od zámku, na západní straně kopce Kovářská (Na skále), se nachází zajímavé místo považované dosud za pravěké nebo raně středověké hradiště.
L.P., 3.5. 2007
popis

Zámek tvoří obdélná patrová budova s mansardovou střechou a přístavkem v areálu bývalého dvora. Zámek zdobí vikýř a barokní portál se zvlněným záklenkem.

L.P., 3.5. 2007

historie

Historie Hradiště není dosud zcela jasně objasněna. Ve starší literatuře je často uváděn rok 1383 v souvislosti s Protivou z Kvasejovic, jako doklad první zmínky o tvrzi v Hradišti. Dnes se s vysokou pravděpodobností předpokládá, že tento zápis nesouvisí s Hradištěm u Klatov, ale s Hradištěm u Kasejovic. Ve druhé polovině 14. stol. je v souvislosti s Hradištěm u Klatov vzpomínán Zdeněk z Hradiště a později jeho syni. Je tady pravděpodobné, že v Hradišti nějaké panské sídlo v té době stálo. Dodnes dochovaný barokní zámek však vznikl mnohem později a to ve druhé polovině 18. století za Bedřicha z Elvenichu. Jeho potomci drželi statek až do roku 1828, kdy bylo Hradiště rodinou Kleistů připojeno ke statku Mlázovy. Po válce bylo v zámku rekreační středisko n. p. Armabeton z Kralup nad Vltavou. V roce 1995 byl zámek vrácen v restituci.

L.P., 3.5. 2007

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Kolinec

Místa v okolí

 Boříkovy
 Těšetiny
 Mlázovy
 Nový Čestín
 Srbice
 kaple sv. Anny
 Mochtín
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 kaple sv. Václava
 Podolí
 Újezdec
 Malonice
 Kolinec
 Ujčín
 židovský hřbitov
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Kouskova Lhota
 Habartice
 Sobětice
 Obytce
 Luby
 štola Loreta
 Loreta
 Nemilkov
 Velhartice
 Zavlekov
 Hořákov
 židovský hřbitov
 Mokrosuky
 kaple Panny Marie
 Týnec
 Březí
 Kašovice
 Lomec
 Čachrov
 boží muka
 Bílá věž
 městské opevnění
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 Černá věž
 radnice
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Michala
 boží muka
 kostel sv. Anny
 Hlavňovice
 Beňovy
 kostel sv. Martina
 Kratice
 sýpka
 Čejkovy
 Klenová
 kaple sv. Felixe
 Opálka
 Svojšice
 Dvořec
 Hrádek u Sušice
 synagoga
 Němčice
 Janovice nad Úhlavou
 Měcholupy
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 Nalžovy
 Žikov
 kostel sv. Vavřince
 Tedražice
 Lovčice
 Veselí
 Štěpánovice
 Předslav
 Ballymotte
 Újezd u Štěpánovic
 Kněžice
 Miřenice
 židovský hřbitov
 Tupadelské skály
 Svatobor
 lesopark Prašivice
 Petrovice
 Koryta
 Lipová Lhota
 kostel sv. Anny
 Tupadly
 kaple sv. Vojtěcha
 Petrovice
 Svrčovec
 Hrad pod Hrnčířem
 barokní kaple
 Sohostov
 Chamutice
 Komošín
 Jiřičná
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 kašna
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 Kojšice
 Volšovy
 Javorná
 Kámen neštěstí
 Drslavice
 městský špitál
 Dolany
 kaple sv. Isidora
 Tetětice
 Budětice
 Loučová
 Dešenice
 Kokšín
 židovský hřbitov
 Dlouhá Ves
 kostel sv. Markéty
 synagoga
Kontaktní informace
Hradiště 1
341 42 Kolinec
Základní informace místa
ID místa: 5209
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama