Tvrz postavená mezi roky 1566 až 1582, kdy se Hošťálkovy staly samostatným statkem. Za Skrbenských v 60. letech 18. stol. přestavěna na zámek, od roku 1837 v majetku hrabat z Arcu.
Hlavní obrázek místa
Hlavní vstup
Jižní průčelí
© Luděk Pitter 02/2007
Obec Hošťálkovy leží v údolím Kobylího potoka při místní komunikace vedoucí z Krásných Louček do Karlovic. V obci kostel sv. Michala. Zámek se nachází asi uprostřed obce v těsném sousedství komunikace a nemůžete jej minout. Vznikl v 17. stol přestavbou tvrze. Od roku 1965 je sídlem ústavu sociální péče pro ženy a proto nepřístupný.
L.P., 5.11. 2006
popis

Jedná se o volně stojící trojkřídlou jednopatrovou budovu s mansardovou střechou. Na volných stranách křídel zámku jsou hranolové nástavce nesoucí čtyřboké věžice zakončené lucernou. Ve volných křídlech průjezdy sloužící jako vstup. Ve středu západního průčelí je balkónový portikus na hranolových pilířích. Zámek má jednotnou strohou fasádu a je obklopen parkem.

L.P., 5.11. 2006

historie

Obec Hošťálkovy se nachází na území historického Slezska. Poprvé je připomínána roku 1281. Původně byla součástí opavského knížectví od roku 1477 panství Linhartovy a roku 1566 se stala samostatným statkem. Roku 1582 přešla do majetku Skrbenských z Hříště. Právě mezi roky 1566 a 1582, kdy je tvrz poprvé připomínána, se předpokládá vznik tvrze. Tvrz byla koncem 17. stol. natolik zpustlá, že ji nechal Jan Kryštof Skrbenský strhnout. Při stavbě zámku však byly nepochybně zbytky tvrze využity, proto svědčí jak zalomený průběh středního západního křídla, tak nesouměrné vedení jižního křídla. Přestavba je některými autory datována do 60. let 18. stol. Pozdější majitel Karel Traugott Skrbenský se zámku učinil centrum kulturního života širokého okolí. V roce 1831 přešlo panství do majetku Strachwitzů a od roku 1837 bylo v majetku Arců. Právě za hrabat z Arcu došlo ke stavbě balkónového portiku a k vestavbě pokojů do mansardové střechy. Po roce 1945…  číst dále

L.P. (Plaček M., Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, 2001), 5.11. 2006

Půdorys místa

Půdorys přízemí, Hošťálkovy - půdorys přízemí (podle B. Samka)
Plaček M., Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, 3. vydání, 2001, str. 165, obr. 179
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR),

Místa v okolí

 Ježník
 Linhartovy
 Burkvíz
 Kobylí
 Město Albrechtice
 Brantice
 Zátor
 Hraniční vrch
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 evangelický kostel
 městské hradby
 kostel sv. Martina
 Krnov
 radnice
 Dolní Holčovice
 Hynčice
 Eldorado
 kostel sv. Jiří
 Cvilín
 Široká Niva
 Široká Niva
 Cvilín
 Tlustá Berta
 kosárna
 zvonice
 Vartnov
 Slezské Rudoltice
 Freudenštejn
 Sosnová
 Sosnová
 Hrozová
 Branice
 Vrbno pod Pradědem
 Dívčí Hrad
 Gebauerova hrobka
 kostel sv. Barbory
 Fulštejn
 Matějovická jeskyně
 Bruntál
 panský dům
 městské hradby
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 kaple sv. Michala
 Heřmanovice
 evangelický kostel
 Loděnice
 Neplachovice
 Štemplovec
Kontaktní informace
HARMONIE
centrum rezidenčních
služeb pro mentálně
postižené dospělé,
příspěvková organizace
Hošťálkovy č.p.26
794 01 Hošťálkovy

Vlastník:
Moravskoslezský kraj
Tel: +420 554 649 019
http://www.usp-harmonie.cz/
usp.hostalkovy@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 2876
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama