Tvrz postavená mezi roky 1566 až 1582, kdy se Hošťálkovy staly samostatným statkem. Za Skrbenských v 60. letech 18. stol. přestavěna na zámek, od roku 1837 v majetku hrabat z Arcu.
Hlavní obrázek místa
severní křídlo zámku s částí nádvoří
© Jan P. Štěpánek 03/2011
Obec Hošťálkovy leží v údolím Kobylího potoka při místní komunikace vedoucí z Krásných Louček do Karlovic. V obci kostel sv. Michala. Zámek se nachází asi uprostřed obce v těsném sousedství komunikace a nemůžete jej minout. Vznikl v 17. stol přestavbou tvrze. Od roku 1965 je sídlem ústavu sociální péče pro ženy a proto nepřístupný.
L.P., 5.11. 2006
popis

Jedná se o volně stojící trojkřídlou jednopatrovou budovu s mansardovou střechou. Na volných stranách křídel zámku jsou hranolové nástavce nesoucí čtyřboké věžice zakončené lucernou. Ve volných křídlech průjezdy sloužící jako vstup. Ve středu západního průčelí je balkónový portikus na hranolových pilířích. Zámek má jednotnou strohou fasádu a je obklopen parkem.

L.P., 5.11. 2006

historie

Obec Hošťálkovy se nachází na území historického Slezska. Poprvé je připomínána roku 1281. Původně byla součástí opavského knížectví od roku 1477 panství Linhartovy a roku 1566 se stala samostatným statkem. Roku 1582 přešla do majetku Skrbenských z Hříště. Právě mezi roky 1566 a 1582, kdy je tvrz poprvé připomínána, se předpokládá vznik tvrze. Tvrz byla koncem 17. stol. natolik zpustlá, že ji nechal Jan Kryštof Skrbenský strhnout. Při stavbě zámku však byly nepochybně zbytky tvrze využity, proto svědčí jak zalomený průběh středního západního křídla, tak nesouměrné vedení jižního křídla. Přestavba je některými autory datována do 60. let 18. stol. Pozdější majitel Karel Traugott Skrbenský se zámku učinil centrum kulturního života širokého okolí. V roce 1831 přešlo panství do majetku Strachwitzů a od roku 1837 bylo v majetku Arců. Právě za hrabat z Arcu došlo ke stavbě balkónového portiku a k vestavbě pokojů do mansardové střechy. Po roce 1945…  číst dále

L.P. (Plaček M., Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, 2001), 5.11. 2006

Půdorys místa

Půdorys přízemí, Hošťálkovy - půdorys přízemí (podle B. Samka)
Plaček M., Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, 3. vydání, 2001, str. 165, obr. 179
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR),

Místa v okolí

 Ježník
 Linhartovy
 Burkvíz
 Kobylí
 Město Albrechtice
 Brantice
 Hraniční vrch
 Zátor
 Brunerova vila
 Město Albrechtice
 evangelický kostel
 městské hradby
 Krnov
 kostel sv. Martina
 radnice
 Dolní Holčovice
 Hynčice
 Eldorado
 kostel sv. Jiří
 Cvilín
 Široká Niva
 Široká Niva
 Cvilín
 kosárna
 Tlustá Berta
 Na Skalce
 zvonice
 Vartnov
 Slezské Rudoltice
 Freudenštejn
 Strážnice
 Sosnová
 Sosnová
 Sosnová
 Hrozová
 Branice
 Vrbno pod Pradědem
 Dívčí Hrad
 kaple sv. Antonína
 Gebauerova hrobka
 kostel sv. Barbory
 Fulštejn
 Matějovická jeskyně
 Bruntál
 panský dům
 městské hradby
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 kaple sv. Michala
 Heřmanovice
 evangelický kostel
 Loděnice
 Neplachovice
 Štemplovec
Kontaktní informace
HARMONIE
centrum rezidenčních
služeb pro mentálně
postižené dospělé,
příspěvková organizace
Hošťálkovy č.p.26
794 01 Hošťálkovy

Vlastník:
Moravskoslezský kraj
Tel: +420 554 649 019
http://www.usp-harmonie.cz/
usp.hostalkovy@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 2876
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama