R.1842-1844 hrabě Frydrych Chorynský z Ledské postavil zámek v empírovém stylu. Zámek je obklopen rozsáhlým parkem z 19. století. Po r. 1948 závodní klub n.p. Sandrik – Rostex. V současnosti majetkem obce Hošťálková a je v něm restaurace.
Hlavní obrázek místa
Průčelí zámku
© Pavel Vítek 06/2006
Obec Hošťálková leží 9 km západně od Vsetína. Hošťálková byla založena pravděpodobně ve 14. století, avšak první písemná zpráva o ní je z roku 1505. Do roku 1678 byla Hošťálková součástí vsetínského panství. V jeho držení se vystřídala řada příslušníků urozených rodů. V roce 1842 - 1844 si nechal majitel panství hrabě Frydrych Chorynský z Ledské c.k. komoří postavit zámek v empírovém stylu podle návrhu vídeňského architekta Františka Schlepse, kam posléze přestěhoval i správu panství. Zámek je obklopen rozsáhlým parkem z 19. století, charakteristický volnou výsadbou dřevin. I zámek mnohokrát měnil majitele. Po r. 1948 přešel do majetku n.p. Sandrik – Rostex, který zde zřídil závodní klub. V současnosti je majetkem obce Hošťálková a je v něm zřízena restaurace.
Pavel Vítek, 16.6. 2006
Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Hošťálková

Místa v okolí

 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Pržno
 Rajnochovice
 hraniční kameny
 Šaumburk
 Liptál
 Hradiště
 Podolí
 Nový Šaumburk
 kaple sv. Floriána
 Janůvka
 Loučka
 Maštaliska
 Obřany
 Vsetín
 nová radnice
 stará radnice
 Lukov
 Komárno
 Vartovna
 Skalný
 Tusculum
 Chvalčov
 Branky
 Chvalčov
 Branky
 Branky
 Jarcová
 kostel sv. Josefa
 Hostýn
 Hostýn
 Loukov
 Klenov
 Vystrkov
 Bystřička
 Štípa
 Slavkov pod Hostýnem
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Libosváry
 Kelč
 Arnoltovice
 Všechovice
 Horní Újezd
 Křídlo
 evangelický kostel
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 dům U apoštolů
 Hovězí
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Klečůvka
 Krásno nad Bečvou
 Malhotice
 Malhotice
 kaple sv. Anny
 Trubiska
 Lužkovice
 Čertovy skály
 Zlín
 Baťův mrakodrap
Základní informace místa
ID místa: 4314
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama