Původně biskupský hrad. Po požáru v r. 1547 přestavěn na renesanční zámek – sídlo Lobkoviců. Interiéry z části zdobeny nástěnnými malbami. Výjimečná je místnost se zachovaným dřevěným obložením z 16. st.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zámek z věže kostela sv. Petra a Pavla na náměstí
Věž kostela je otevřena od června do září (informace o otevírací době vám případně sdělí v informačním centru cca 50m daleko na náměstí). Vystupuje se po 98 schodech do výšky 38m a vstupné je 20,00 pro dospělého a 10,00 pro děti. Při výstupu po dřevěném schodišti si můžete prohlédnout i zvony kostela.
© Jana Pertlíková, 07/2013
Zámek Horšovský Týn patří k nejkrásnějším zámkům v České republice. Má několik prohlídkových okruhů. K zámku patří i rozsáhlý přírodně krajinářský park, ve kterém je gloriet (původní gotická hláska, přestavěná na vyhlídkovou věž), loretánská kaple (pravděpodobně první stavba tohoto druhu v Čechách) a letohrádek, dříve zvaný Vdovský dům v blízkosti zámku.
E.H. podle http://www.horsovsky-tyn.cz, 8.7. 2013
turistické

Prohlídkové okruhy:

Hrad - prohlídka s průvodcem vede návštěvníky do raně gotické kaple, renesančních obytných prostor (ložnice, jídelna, pracovna) a zbrojnice. Prohlídka trvá cca 60 min.
Zámek - prohlídka s průvodce provede návštěvníky zámeckými obytnými prostorami (16. stol. - poč. 20. stol.), mezi které patří salony, taneční sál, knihovna či unikátní obrazová galerie českých panovníků. Prohlídka trvá cca 60 min.
Purkrabství - prohlídka s průvodcem, jedná se o společnou expozici Městského muzea Horšovského Týna a Státního zámku. Prohlídka vede jízdárnou (unikátní sbírka kočárů a saní), ochozovou chodbou vede do historických interiérů purkrabského paláce s bohatým vybavením (kuchyně, ložnice služebnictva, 3 místnosti - ukázka bydlení měšťanských vrstev, prádelna, mandlovna). Prohlídka trvá cca 60 min.
Mitsuko - prohlídka s průvodcem stálé expozice z pozůstalosti hraběnky Mitsuko Coudenhove-Kalergi, rozené Japonky,…  číst dále

E.H. podle http://www.horsovsky-tyn.cz; http://www.nase-rodina.cz, 8.7. 2013

historie

Horšovský Týn - hrad a zámek

Jan III. z Dražic, pražský biskup, začal budovat někdy po r. 1258 raně gotickou falc. Opevněný hrad kastelového typu byl postaven na ostrohu dlouhém asi 69 m a širokém 50 m. Do hradu se vcházelo po padacím mostě v místě dnešního vstupu. V prvním patře jižní věže hradu byla obdélná trojlodní kaple Nejsvětější Trojice z období let 1260 - 1270, její nejvzácnější prostor mimořádné umělecké hodnoty a působivosti. Přestože byla raně gotická kaple výrazně porušena renesanční přestavbou po požáru v r. 1547, zachovala se z její původní podoby podstatná část. Po husitských válkách hrad přešel z majetku církve do majetku feudálů, nejprve byl vlastněn rodem Ronšperků, okolo roku 1535 získal zdejší panství významný český rod pánů z Lobkovicz. Po Velikonocích r. 1547 postihl Horšovský Týn velký požár, při kterém vyhořelo téměř celé město i s předměstím a oheň zle poškodil i hrad. Roku 1550 nechal Jan mladší Popel z Lobkovic…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách , na Moravě a ve Slezsku – kolektiv autorů pod vedením dr. Miloslava Bělohlávka (doplněno redakcí dle http://www.horsovsky-tyn.cz), 12.2. 2004

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek
Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Horšovský Týn

Místa v okolí

 Vdovský dům
 Šibeniční vrch
 Annaburg
 Blížejov
 Přívozec
 Nahošice
 Chotiměř
 Puclice
 Bukovec
 Osvračín
 Osvračín
 Čečovice
 kostel sv. Mikuláše
 Tasnovice
 Lštění
 Ždánov
 Domažlická věž
 Chodský hrad
 Poběžovice
 kostel sv. Barbory
 Květkovice
 Kanice
 kostel sv. Mikuláše
 Lacembok
 Netřeby
 vyhlídková plošina
 Hostouň
 židovský hřbitov
 Trhanov
 židovský hřbitov
 gloriet Klobouk
 Březinka
 Mutěnín
 Prostiboř
 Rýzmberk
 Bernartice
 Příkopy
 Zichov
 Nedražice
 Nový Herštejn
 Ruchomperk
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 Koráb
 Pušperk
 Úsilov
Kontaktní informace
Státní hrad a zámek Horšovský Týn
Bc. Jan Rosendorfský - kastelán
Náměstí Republiky 1
346 01 Horšovský Týn
Tel: (+420) 606 659 643, 606 666 422 (kastelán), 379 423 111
http://www.horsovsky-tyn.cz/
horsovsky-tyn@plzen.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 876
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.2.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama