Hodkov - zámek

Graficke pismenko Ves Hodkov leží 6 km severovýchodně od Zruče nad Sázavou. Původní osídlení se soustředilo jihovýchodně od dnešní vsi. V místech je zachován románský kostel sv. Václava obklopený hřbitovem a zhruba 100 m severně se nachází oválné tvrziště starého Hodkovského sídla. V první polovině 16 století je uváděna tvrz jako „zámek pustý“. Kolem r. 1600 bylo osídlení přesunuto do dnešních míst, kde vzniklo nové sídlo.

 
Graficke pismenko V pořadí druhá tvrz stála zřejmě v místech tzv. úřednického domu západně asi 300 m od dnešního zámku.
 
Graficke pismenko Dodnes se zachovalo pouze nejmladší třetí sídlo. Jeho historie není příliš dlouhá, vzniklo po roce 1850 rozšířením původního úřednického domu. To roku 1912 nechal výrazně přestavět v historizujícím slohu Alfréd Šebek. Přivolal si drážďanského architekta F. Woretzsche. V tomto stavu se dochoval do dnešních dnů. R. 1945 byl zestátněn. Sloužil jako dětský domov. V 90-tých letech dvacátého století byl převeden do soukromého vlastnictví.
 
Graficke pismenko Stavba nebyla v dobrém stavu, proběhly sice záchranné práce, ale brzy ustaly. Celý objekt byl navíc špatně zajištěn tak se k postupné zkáze přidalo ještě vandalství s rabováním. Děravou střešní krytinou do objektu pronikala voda. V přízemí se již propadly stropy některých místností.
 
Graficke pismenko Objekt je nyní v rekonstrukci.

Text: historie
25.2. 2007 - Pavel Jarý