Arcibiskup Jan Bedřich z Valdštejna r.1685 přestavěl pustou tvrz na barokní zámek. Valdštejnův znak zachovaný nad vchodem. Od r.1942 je zde škola.
Hlavní obrázek místa
Zámek Hněvkovice
© Jiří Cukr 09/2005
Zhruba 4 km jihovýchodně od Týna nad Vltavou se rozkládá obec Hněvkovice, která je řekou Vltavou rozdělena na dvě části. Samotná vesnice je na levém břehu, mlýn a zámek na pravém. Zámek je tvořený jednopatrovou budovou, která stojí přímo nad silnicí v areálu školského zařízení. V posledních padesáti letech byl několikrát silně upravován. Jeho nejvýraznější částí jsou dvě bývalé barokní vstupní brány.
Jiří Cukr, 3.3. 2006
popis

Zámek stojící na mírném skalnatém svahu na levém břehu Vltavy je podélná jednopatrová budova s bosovaným portálem na severní straně (hlavní průčelí), nad nímž je znak arcibiskupa hraběte Jana Bedřicha z Valdštejna s letopočtem 1685. V patře je velký plochostropý reprezentační sál, s malovaným ornamentálním pásem pod stropem, se dvěma malovanými portály a s krbem s volutovým ostěním. Výzdoba sálu i krb je současný s výstavbou barokního zámku. Chodby částečně sklenuty křížovými hřebínkovými klenbami. Zbytky někdejšího ohrazení jsou patrné na západní a zčásti též na jižní straně. Na obou koncích jižní ohradní zdi stojí při vstupu do dvora barokní brány zčásti zazděné, současné s přestavbou tvrze.

Hrady,zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku-Jižní Čechy,nakl.Svoboda,kolekt.aut., Umělecké památky Čech,sv.čtvrtý,nakl.Academia,kolekt.aut., Jaroslav Špiroch , 28.7. 2009

historie

Na místě dnešního prostého zámku stávala od 16. století renesanční tvrz postavená Jeronýmem Hozlauerem z Hozlau. Po roce 1620 byly Hněvkovice nejprve krátce v majetku Častolárů z Dlouhé Vsi a vzápětí jsou připojeny k Týnu nad Vltavou, který vlastnilo pražské arcibiskupství. Zpustošená tvrz byla v roce 1685 arcibiskupem Janem Bedřichem z Valdštejna přestavěna na barokní zámek. Valdštejnův znak a letopočet se také zachoval nad vchodem do budovy. Od 1942 až dodnes v zámku a přilehlých budovách funguje škola.

Jiří Cukr, 3.3. 2006

pověsti

Poklad v hněvkovickém zámku

Jeroným Hozlauer z Hozlau, stavitel renesanční tvrze, byl už v letech, žil sám na hněvkovické tvrzi mezi freskami, které si nechal vymalovat, stříbrným nádobím a hedvábnými lajntuchy. Válka jej příliš nevzrušovala. Měl všeho dostatek, a tak jej nevyvedly z míry ani stížnosti poddaných, kteří se mu snažili nalhat, že jim vojáci tábořící u Týna berou všechno jídlo a píci pro dobytek, takže nemají doslova co jíst. Zahnal je klením a odešel přemýšlet, komu odkáže své jmění, když nemá potomky. Že by snad mohl o svůj majetek přijít, jej ani ve snu nenapadlo. Zemská hotovost, která tak znepokojovala jeho poddané, byla v plné síle a kde byl konec císařským žoldnéřům. Ale uplynulo pár dní a Týn nad Vltavou obsadila vojska Dona Baltazara de Marradas. Bylo jen otázkou času, kdy vyrabují, vyjedí a vypijí Týn a vtrhnou do Hněvkovic. Jenomže etické mudrování nebylo Jeronýmovi k ničemu. Musím odtud pryč a zachránit co se…  číst dále

Martina Janoušková, Jaroslav Špiroch , 28.7. 2009

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Týn nad Vltavou

Místa v okolí

 Litoradlice
 nová solnice
 Dolní Kněžeklady
 Branovice
 Branovice
 Týn nad Vltavou
 kašna
 kostel sv. Jakuba
 děkanství
 Stará pošta
 dům U Zlaté lodi
 Týn nad Vltavou
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 kostel sv. Víta
 železný most
 Lannův kříž
 Vysoký hrádek
 Semenec
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Býšov
 Žimutice
 sousoší Kalvarie
 Neznašov
 hrobka Berchtoldů
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Jiří
 Bzí
 boží muka
 Březnice
 boží muka
 Újezdec
 Libív
 boží muka
 kostel sv. Štěpána
 Karlův hrádek
 Dříteň
 kostel sv. Dismase
 Radonice
 Dolní Bukovsko
 Katovna
 Chvalešovice
 Chvalešovice
 Bechyně
 dům čp. 37
 kostel sv. Matěje
 synagoga
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Vysoký Kamýk
 Šternberská vodárna
 Zálší
 hřbitov
 boží muka
 Hradec u Dobřejovic
 boží muka
 Baba
 Dražíč
 Švamberk
 Černice
 Radětice u Bechyně
 Údraž
 Kubatův pomník
 barokní kamenný most
 Sedlec
 Provod, Prochod
 Chřešťovice
 Želeč
Základní informace místa
ID místa: 3911
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama