Zámek byl přestavěn z tvrze v r. 1546 v barokním stylu. Kolem r. 1872 byl rozšířen a pseudorenesančně upraven. V l. 1920-21 zámek několikrát navštívil president T.G.Masaryk. Po r. 1990 byl zámek vrácen původním majitelům.
Hlavní obrázek místa
Hluboš
Aktuální stav zámku
© Jan Pospisil, 08/2013
Asi 8 km od Příbrami směrem na Jince se nachází obec Hluboš. Hluboš byla původně farní ves a později zemské sídlo s tvrzí. Dnes si v obci můžete prohlédnout zámek, který byl přestavěn z tvrze v roce 1546. Původně barokní zámek, přestavěný pseudorenesančně a rozšířený kolem roku 1872. Zámek v letech 1920-1921 několikrát navštívil president T. G. Masaryk. Po roce 1990 byl zámek vrácen původním majitelům, potomkům příbramského továrníka Josefa Kolaříka. Od května 2001 je na zámku zpřístupněna prohlídková trasa věnovaná vzpomínce na TGM. Prohlédnout si můžete Masarykovu pracovnu, salonek věnovaný paní Charlottě Garrigue Masarykové, velký koncertní sál se dvěma zachovalými barokními krby, lovecký salonek a velkou ložnici. Okolo zámku je park o rozloze 3 ha a u každého stromu najdete cedulku s názvem.
2.11. 2003
turistické

Přístupnost zámku

Zámek jako takový je nepřístupný, muzeum TGM tam již není. Na části zámku viditelné známky rekonstrukce. K zámku se dá bez problému dostat a prohlédnout kolem. Přístup lze provalenou zdí u hlavní silnice, nejsou tam žádné zábrany ani cedule se zákazy vstupu.

Jan Pospisil , 24.8. 2013

historie

HLUBOŠ

Hluboš ves, v neveliké vzdálenosti od Příbramě ležící, patřila v dávných dobách k panství Valdeckému; farář Píčinský měl ve vsi dědinu, na kterouž dosáhl r. 1355 osvobození od soudu Hlubošského. Později seděl tu Zbraslav z Hluboše s manželkou svou Držkou. Statek zdědil po nich Oldřich z Drasovic, který z té příčiny na záduší obou osob učinil pěkné nadání kostelu Píčinskému (r. 1415) a ještě r. 1436 na Hluboši seděl. Následoval po nněm syn jeho Jan z Hluboše, a pak zboží to prodáváno a postupováno až do r. 1455, kdež tu seděl Vácslav z Koněprus. Z rodu dřevních vladyk připomíná se r. 1469 Oldřich z Drasovic a z Hluboše. Na počátku 16. století držel tvrz, dvůr a ves Hluboš, vsi Drahlín a Sádek a části Bradkovic a Občova se Všekary mlýnem pustým Jan ze Svárova; syn jeho pak Karel postoupil zboží tohoto r. 1533 Petrovi Vamberskému z Rohatec, který na něm manželce své Barboře z Vítence…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze české, kniha 6, 16.11. 2020

Vývoj událostí místa

 • 15. století

  Do 18. století se zde vystřídalo na 25 jmen majitelů, většinou vždy jen příslušníků drobné šlechty.

 • 17. století

  Již v první polovině 17. století měla hlubošská tvrz podobu zámečku.

 • 18. století

  Byla původní mnohokrát přestavovaná tvrz zbourána a tehdejší majitel Jan Antonín Hochberg z Hannersdorfu v těchto místech dal postavit sídlo podle svých představ a dobové módy.

 • 19. století

  V době romantismu a nejrůznějších kuriozit byl na zámku instalován rozměrný hrací stroj. Bylo v něm zamontováno množství nástrojů - píšťaly, klarinety, trubky a také bubny, zvonky a činely. Na Hluboš se sjížděli urození hosté a tak zámek musel reprezentovat. Obklopila jej bohatá květnice a geometricky upjatá francouzská zahrada s fontánami a vodotrysky. Byl tu kuželník i umělá jeskyně. Tento zámek musel být něčím mimořádným, když jej v letech 1810 a 1813 navštívil rakouský císař František.

 • 1816

  Zadlužení Hochbergové z Hannersdorfu Hluboš už vůči náporu věřitelů nedokázali udržet. Panství se dostalo do loterie a vyhrál je jistý vídeňský občan, který jej prodal.

 • 1872

  Získal Hluboš knížecí rod Őttingen - Wallersteinů, jemuž patřil také zámek ve Zbraslavi.

 • 1920 - 1921

  Zámek slouží jako letní sídlo prezidenta T.G. Masaryka, pro něhož prezidentská kancelář Hluboš pronajala od knížete Oettingena za 4000,- Kč. Hluboš byla však přece jen trochu stranou od Prahy, a tak v následujícím roce 1921 zakoupil Československý stát pro odpočinek prezidenta zámek Lány. Pobyty T. G. Masaryka v Hluboši jsou bezpochyby nejzářivější kapitolou minulosti této obce.

 • 1925 - 1948

  Celý majetek přešel do vlastnictví státu a od státu ho ještě v témže roce koupil příbramský továrník Josef Kolařík. Rodina Kolaříkových vlastnila zámek s velkostatkem až do znárodnění.

 • 1937

  Hugo Haas zde natočil s Adinou Mandlovou film "Děvčata nedejte se".

 • 1948 - 1989

  Na zámku se vystřídala celá řada uživatelů. Byla zde politická škola, kasárna, ubytovna pro dělníky uranových dolů a střední odborná škola s internátem.

 • 1989

  Převážná část majetku byla vrácena v restituci potomkům továrníka Josefa Kolaříka.

 • 2005 - 2008

  Na zámku natáčela televize Nova seriál "Pojišťovna štěstí"

 • 30. srpen 2009

  Zámek Hluboš je veřejnosti nepřístupný.

 • 2020

  Majitelem se stává společnost Zámek Hluboš z.ú. a probíhá jeho postupný odkup tak, aby mohl být provozován jako kulturní památka sloužící veřejnosti.

Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Pičín
 Buková u Příbramě
 Drahlín
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Jince
 dub sv. Václava
 Památník padlým
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Plešivec
 kostel sv. Vojtěcha
 Hornický skanzen
 Dlouhá Lhota
 Studený vrch
 kříž sv. Ivana
 mariánský sloup
 Ostrý
 kaple sv. Anny
 Valdek
 kaple sv. Anny
 Hradec
 Viereckschanze
 Neumětely
 synagoga
 Památník Vojna
 Lochovice
 Šemíkův pomník
 radnice
 Lochovice
 Osov
 kostel sv. Ondřeje
 Dobříš
 zámecké zahrady
 Obora
 Čertův most
 Vargač
 kostel sv. Jiljí
 sloup odsouzenců
 kaple
 židovský hřbitov
 synagoga
 Hořovice
 Neumětely
 Hořovice
 Tihava
 Vysoká u Příbramě
 Komárov
 Libomyšl
 Otmíče
 židovský hřbitov
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Zálužský hrad
 Rtišovice
 Všeradice
 Králova stolice
 synagoga
 Hůrka u Vranovic
 Smolotely
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Rocha
 Doubravka
 kostel sv. Martina
 Třenická hora
 Zduchovice
Kontaktní informace
Zámek Hluboš z.ú.
Hluboš 1
262 22
Tel: +420 602 549 310
http://https://www.zamekhlubos.org
jana@zamekhlubos.org
Základní informace místa
ID místa: 1758
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.11.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama