Tvrz postavená mezi lety 1566 až 1572 za Zikmunda Doupovce z Doupova. Později za Koců ve druhé polovině 17. století nahrazena mladším zámkem. Součástí i zámecká kaple. Dnes zámek chátrá a kaple slouží k bydlení.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 07/2006
Hlavňovice leží při silnici II./171 z Běšin do Sušice. Ve směru na Sušici se na konci obce vpravo nachází zemědělská usedlost. Pokud chcete zámek a bývalou kapli spatřit musíte vejít do areálu. Zámek je vidět přímo od vjezdu, nachází se proti němu v jihozápadní části dvora. Při severním nároží zámku stojí kaple, dnes sloužící k bydlení č.p. 26.
L.P., 28.11. 2007
popis

Polohu ani stavební podobu hlavňovické tvrze neznáme a ani se neví, zda nové sídlo bylo ve druhé polovině 17. století postaveno na místě tvrze. Zámek je obdélníková dvoupatrová budova asi 30 x 15 m s průčelím obráceným do dvora, s portálem umístěným uprostřed. Přízemí zaklenuto, patro je plochostropé. V 18. stol. byl zámek upravován, zřízeno nové schodiště. Pří úpravách dvora byla okolo roku 1780 postavena při zámku kaple. Ta však byla krátce na to zrušena, když na přelomu 18. a 19. stol. byl v Hlavňovicích nově postaven kostel svatého Jana Nepomuckého. Koncem 1. pol. 19. stol. byla budova zámku opatřena přízemním rizalitem před hlavním vchodem a k jejímu západnímu průčelí přistavěn patrový přístavek se záchody. Dnes zámek chátrá.

L.P. (Úlovec Jiří: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 1. díl, [A-M], Libri, 2003), 28.11. 2007

historie

Zakladatelem tvrze v Hlavňovicích byl Zikmund Doupovec z Doupova. Nejspíše ji nechal postavit ve druhé polovině 16. stol., neboť podle zprávy z roku 1566 sídlil ještě na Plzeňsku a podle zprávy z roku 1572 se psal již s přídomkem na Hlavňovicích. Když roku 1577 koupil panství Blatná, prodal Hlavňovice Anně Kočové, rozené Bohuchvalové z Hrádku, manželce Dětleba Koce z Dobrše na Volšovech. Hlavňovice zůstaly v rukou potomků Dětleba Koce z Dobrše více než 300 let a to až konce 19. stol. Vzhled tvrze není znám, pouze se předpokládá, že během druhé poloviny 17. století byla nahrazena mladším zámkem. Poslední z rodu, jež držel Hlavňovické zboží, byl Ferdinand Koc z Dobrše, který je převedl na svoji ženu Valérii Kočovou a ta v dubnu 1905 uzavřela smlouvu s dcerou Marií Valérií, provdanou Pelikánovou, které hlavňovické zboží předala. Od roku 1919 do roku 1946 držel statek její manžel Otomar Pelikán. Po roce 1946…  číst dále

L.P. (Úlovec J.: Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004), 28.11. 2007

Půdorys místa

Přízemí zámku, Hlavňovice (Klatovy), přízemí zámku. Šrafované značeno zdivo pocházející pravděpodobně z druhé poloviny 17. století, tečkované mladší konstrukce. Stav v červenci 2000, zaměření Helena Klímová a autor, kresba autor.
Úlovec Jiří: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 1. díl, [A-M], Libri, 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Hlavňovice

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Velhartice
 Petrovice
 Nemilkov
 Svojšice
 Hrad pod Hrnčířem
 Jiřičná
 Kojšice
 Ujčín
 Dolejší Těšov
 Mokrosuky
 Malonice
 Loučová
 Svatobor
 Javorná
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Kašovice
 Volšovy
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Kolinec
 Hrádek u Sušice
 Čachrov
 Dolejší Krušec
 Horská synagoga
 Podolí
 Karlov
 kostel sv. Kateřiny
 Mlázovy
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Březí
 Kámen neštěstí
 kostel sv. Václava
 kašna
 Voprchovský dům
 Hořákov
 městský špitál
 Dlouhá Ves
 kostel sv. Vintíře
 Tedražice
 Běšiny
 kaple sv. Vintíře
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Kundratice
 Palvinov
 židovský hřbitov
 Boříkovy
 švédské hroby
 Čejkovy
 Vatětice
 kostel sv. Mořice
 Hradiště
 hrobka rodiny Schmid
 smolná pec
 Lipová Lhota
 Pancíř
 židovský hřbitov
 Těšetiny
 kaple sv. Kříže
 Zavlekov
 synagoga
 Kouskova Lhota
 Sedlo
 Srbice
 kostel sv. Mikuláše
 Nový Čestín
 Miřenice
 Mochtín
 Újezdec
 Opálka
 Kašperk
 Pustý Hrádek
 Budětice
 pranýř
 Dvořec
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Nalžovy
 Týnec
 štola Loreta
 Loreta
 kaple
 Železná Ruda
 Klenová
 sýpka
 Ballymote
 kaple sv. Felixe
 synagoga
 Lomec
 Janovice nad Úhlavou
 židovský hřbitov
 Veselí
 Obří hrad
Kontaktní informace
Hlavňovice 1
341 42 Kolinec

Vlastník:
Obec Hlavňovice
Hlavňovice 7
341 42 Hlavňovice
Tel: +420 376 588 142
http://www.hlavnovice.cz/
ouhlav@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 5795
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama