Tvrz postavená mezi lety 1566 až 1572 za Zikmunda Doupovce z Doupova. Později za Koců ve druhé polovině 17. století nahrazena mladším zámkem. Součástí i zámecká kaple. Dnes zámek chátrá a kaple slouží k bydlení.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 07/2006
Hlavňovice leží při silnici II./171 z Běšin do Sušice. Ve směru na Sušici se na konci obce vpravo nachází zemědělská usedlost. Pokud chcete zámek a bývalou kapli spatřit musíte vejít do areálu. Zámek je vidět přímo od vjezdu, nachází se proti němu v jihozápadní části dvora. Při severním nároží zámku stojí kaple, dnes sloužící k bydlení č.p. 26.
L.P., 28.11. 2007
popis

Polohu ani stavební podobu hlavňovické tvrze neznáme a ani se neví, zda nové sídlo bylo ve druhé polovině 17. století postaveno na místě tvrze. Zámek je obdélníková dvoupatrová budova asi 30 x 15 m s průčelím obráceným do dvora, s portálem umístěným uprostřed. Přízemí zaklenuto, patro je plochostropé. V 18. stol. byl zámek upravován, zřízeno nové schodiště. Pří úpravách dvora byla okolo roku 1780 postavena při zámku kaple. Ta však byla krátce na to zrušena, když na přelomu 18. a 19. stol. byl v Hlavňovicích nově postaven kostel svatého Jana Nepomuckého. Koncem 1. pol. 19. stol. byla budova zámku opatřena přízemním rizalitem před hlavním vchodem a k jejímu západnímu průčelí přistavěn patrový přístavek se záchody. Dnes zámek chátrá.

L.P. (Úlovec Jiří: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 1. díl, [A-M], Libri, 2003), 28.11. 2007

historie

Zakladatelem tvrze v Hlavňovicích byl Zikmund Doupovec z Doupova. Nejspíše ji nechal postavit ve druhé polovině 16. stol., neboť podle zprávy z roku 1566 sídlil ještě na Plzeňsku a podle zprávy z roku 1572 se psal již s přídomkem na Hlavňovicích. Když roku 1577 koupil panství Blatná, prodal Hlavňovice Anně Kočové, rozené Bohuchvalové z Hrádku, manželce Dětleba Koce z Dobrše na Volšovech. Hlavňovice zůstaly v rukou potomků Dětleba Koce z Dobrše více než 300 let a to až konce 19. stol. Vzhled tvrze není znám, pouze se předpokládá, že během druhé poloviny 17. století byla nahrazena mladším zámkem. Poslední z rodu, jež držel Hlavňovické zboží, byl Ferdinand Koc z Dobrše, který je převedl na svoji ženu Valérii Kočovou a ta v dubnu 1905 uzavřela smlouvu s dcerou Marií Valérií, provdanou Pelikánovou, které hlavňovické zboží předala. Od roku 1919 do roku 1946 držel statek její manžel Otomar Pelikán. Po roce 1946…  číst dále

L.P. (Úlovec J.: Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004), 28.11. 2007

Půdorys místa

Přízemí zámku, Hlavňovice (Klatovy), přízemí zámku. Šrafované značeno zdivo pocházející pravděpodobně z druhé poloviny 17. století, tečkované mladší konstrukce. Stav v červenci 2000, zaměření Helena Klímová a autor, kresba autor.
Úlovec Jiří: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 1. díl, [A-M], Libri, 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Hlavňovice

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Velhartice
 Kněžice
 Petrovice
 Svojšice
 Nemilkov
 Žikov
 Hrad pod Hrnčířem
 Jiřičná
 Chamutice
 Kojšice
 Ujčín
 mlýn
 kaple
 boží muka
 Dolejší Těšov
 Mokrosuky
 barokní kaple
 Malonice
 Loučová
 Svatobor
 Javorná
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Kašovice
 Volšovy
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Kolinec
 Hrádek u Sušice
 Čachrov
 fara
 kaple Panny Marie
 Dolejší Krušec
 Horská synagoga
 Podolí
 Karlov
 kašna II
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 Mlázovy
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Březí
 Kámen neštěstí
 kostel sv. Václava
 kašna
 Voprchovský dům
 Hořákov
 městský špitál
 Dlouhá Ves
 kostel sv. Vintíře
 Tedražice
 Běšiny
 kaple sv. Vintíře
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 Kundratice
 Palvinov
 Vlčkovice
 židovský hřbitov
 Boříkovy
 švédské hroby
 Čejkovy
 Vatětice
 kostel sv. Mořice
 Hradiště
 Krutěnice
 hrobka rodiny Schmid
 smolná pec
 Lipová Lhota
 kaple
 Pancíř
 židovský hřbitov
 Těšetiny
 kaple sv. Kříže
 Zavlekov
 Panský dům
 synagoga
 Kouskova Lhota
 Srbice
 Sedlo
 kostel sv. Mikuláše
 Nový Čestín
 Miřenice
 Mochtín
 Újezdec
 Opálka
 Kašperk
 Laka
 Pustý hrádek
 Šumavský orloj
 Budětice
 pranýř
 Nalžovy
 Dvořec
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Týnec
 štola Loreta
 Loreta
 kaple
 Železná Ruda
 Klenová
 Ballymotte
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 lesopark Prašivice
 Lomec
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 židovský hřbitov
 Veselí
 Obří hrad
Kontaktní informace
Hlavňovice 1
341 42 Kolinec

Vlastník:
Obec Hlavňovice
Hlavňovice 7
341 42 Hlavňovice
Tel: +420 376 588 142
http://www.hlavnovice.cz/
ouhlav@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 5795
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama