Trojkřídlý patrový zámek v pseudogotickém stylu, vzniklý v r. 1838 přestavbou barokního zámku upraveného v l. 1658–1661 ze starší tvrze. Po roce 1945 politická škola a později zvláštní internátní škola. Dnes v soukromých rukou.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2008
Trojkřídlý patrový zámek s 2 nárožními válcovými věžemi s cimbuřím a vikýři, z velké části ze spárovaného lomového zdiva. Jižní průčelí zdobí pseudorománské arkády. V 1. patře bývala kaple sv. Anny s nástropními malbami s námětem Nanebevzetí Panny Marie (snad od S. Noseckého) a se štuky z doby kolem roku 1750. Část místností si uchovala pseudobarokní výzdobu – např. v 1. patře severní věže je pseudogotický salónek. Kolem zámku je anglický park z 18. století, v něm stojí barokní socha sv. Agasia z první čtvrtiny 18. století a boží muka ze 17. století.
Milan Caha (zdroj: Poche E. a kol.: Umělecké památky Čech 1. Praha, nakladatelství ČSAV Academia, 1977), 1.3. 2009
historie

Zámek se nachází v obci Herálec na Havlíčkobrodsku. První zmínka o obci je v listině papeže Honoria III. z roku 1226, kdy patřila želivskému klášteru. Historie panských sídel je zde poněkud spletitá. V historii tu stály snad až tři různé tvrze. Herálec je uváděn jako centrum řádu německých rytířů, kteří si zde ve druhé polovině 12. století postavili tvrz v místech nedaleko opevněného kostela. Ta byla později ve vlastnictví Oldřicha z Říčan a Křivosudova a po jeho smrti ji král Václav II. jako odúmrť daroval Reinerovi z Florencie. Ten ji v roce 1305 prodal opatu sedleckého kláštera Heidenrichovi. Je však možné, že se tato zmínka váže ke druhé tvrzi, která v té době stála západně od vsi, v místech dnešního zámku. Zdejší panství pak krátce vlastnil Jindřich z Rožmberka, který je v roce 1307 směňuje s pražským biskupem Janem. Ve vlastnictví arcibiskupství bylo do husitských válek a poté jej získali…  číst dále

Milan Caha (zdroj: Poche E. a kol.: Umělecké památky Čech 1. Praha, nakladatelství ČSAV Academia, 1977 a Vilímek L.:Procházka zámkem Herálci na http://iglau.cz), 1.3. 2009

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku, černě zbytek věže gotické tvrze, křížkovaně východní renesanční část, neznačeně barokní a mladší přestavby
© kol.: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO, Praha 1998
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Herálec

Místa v okolí

 boží muka
 zámecká sýpka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Věž
 Úsobí
 zvonička
 návesní kaple
 boží muka
 boží muka
 Orlík
 kaple
 pamětní kámen
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 Větrný Jeníkov
 Kvasetice
 kaple
 skanzen Zichpil
 radnice
 synagoga
 rozhledna Bernard
 děkanství
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 fara
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 smírčí kříž
 návesní kaple
 boží muka
 boží muka
 křížový kámen
 Skřivánek
 kostel sv. Víta
 zvonice
 Lipnice
 Mladé Bříště
 kovárna
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 fara
 Tržní panák
 Štoky
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Vojtěcha
 Hnátův kámen
 Klepáček
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Martina
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 morový sloup
 Stamicův dům
 Smilov
 kaple sv. Jakuba
 městské opevnění
 Štáflova chalupa
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 zvonice
 Speřice
 kostel sv. Markéty
 Plandry
 Lhotka
 vodní nádrž Sedlice
 kaple sv. Václava
 pamětní kámen
 rozhledna Rudný
 Rantířov
 toleranční kostel
 boží muka
 židovský hřbitov
 Lhotice
 kaplička sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Staré Hory
 bývalý špitál
 Světlá nad Sázavou
 kostel sv. Václava
 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 boží muka
 Hadrburg
 hraniční kámen
 hraniční kámen
 železniční most
 boží muka
 Služátky
 Pípalka
 Větrný zámek
 Legiodům
 židovský hřbitov
 pivovar
 Nelechov
 Bilantova Lhota
 Muzeum Vysočiny
 synagoga
 dům čp. 55
 historické podzemí
 morový sloup
 Zámeček
 Neptunova kašna
 radnice
 Bavorův dům
 kašna Amfitrité
 kaple Olivetské hory
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Víta
 děkanství
 ZOO Jihlava
 Dolní Krupá
 Ronovec
 Helenín
 Henčov
 Nemojov
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 7425
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama