Franzensburg je vodní hrad v Laxenburgu v okrese Mödling v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy, postavený v letech 1801-1836 ve stylu starého hradu. Název je odvozen od tehdejšího římsko-německého císaře Františka II. (1768-1835).
Hlavní obrázek místa
Vodní zámek Franzensburg
© aleshwarrior, 05/2016
Franzensburg byl vybudován uprostřed romantické rybničnaté krajiny zámeckého parku Laxenburg. Z tohoto důvodu prosím počítejte s asi půl hodinou chůze nebo půl hodinou jízdy vláčkem až k Franzensburgu.
http://www.schloss-laxenburg.at, 30.8. 2016
historie

Výstavba Franzensburgu, hlavního díla romantického klasicismu, byla zahájena v roce 1798 pod vedením c.k. tajného pokladníka komorového výplatního úřadu a pozdějšího zámeckého hejtmana Michaela Riedla, urozeného pána z Leuensternu. Realizací byl pověřen především dvorní mistr kameník Franz Jäger, otec (1743–1809). Již v roce 1799 byly obstarány „starobylé stavební kameny z trosek a klášterů pro výstavbu ruiny v parku Laxenburg“, mimo jiné sem byla přivezena skleněná okna z opuštěného kláštera Säusenstein na Dunaji, dále stavební materiál z kláštera Waldhausen a Capelly Speciosy v Klosterneuburgu. Dne 15. října 1801 byla zasvěcena kaple a v týž den byl otevřen Franzensburg. Vlastní stavební činnost však ještě pokračovala, přičemž Franzensburg byl dokončen až koncem roku 1835. Vybavení bylo postupně doplňováno o nákupy a dary od bohatých klášterů a zámků, například z Melku, kremžského kláštera,…  číst dále

http://www.schloss-laxenburg.at, 30.8. 2016

Kontaktní informace
Tel: Telefon: +43 (0)2236/71226
http://www.schloss-laxenburg.at
office@schloss-laxenburg.at
Základní informace místa
ID místa: 13045
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 1.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama