Dvoukřídlý renesanční zámek vystavěn Lobkovici v 1. polovině 16. stol. Za třicetileté války zdevastován. V 18. století zrekonstuován a vyzdoben umělci jako jsou: Reiner, Braun, Brokoff. V 19. století barokní fasáda nahrazena jednoduchou klasicistní.
Hlavní obrázek místa
Zahradní průčelí
© Jiří Cukr, 08/2004
Na místě hradu pánů z Oseka vznikal po roce 1570 v Duchcově zámek pro Václava Popela v Lobkowicz, který budoval Filip Vlach podle plánů Ulrica Aostaliho. Základ dnešní trojkřídlé budovy zámku však dala až významná přestavba, podniknutá arcibiskupem Janem Bedřichem z Valdštejna, který z Duchcova vytvořil základ nového valdštejnského fideikomisu. Stavba z let 1675 – 1685 byly vedena podle plánů architekta Jeana Baptisty Matheye. Další úpravy probíhaly v době, kdy panství převzal Jan Josef z Valdštejna. Práce nejdříve vedl Marcantonio Canevalle (od nehož pochází i stavba zámeckého kostela Zvěstování Panny Marie) a snad od léta 1714 František Maxmilián Kaňka. Ten upravil vzhled hlavního sálu, do kterého Václav Vavřinec Reiner namaloval fresku s námětem Jindřich z Valdštejna přivádí Přemyslu Otakarovi II. roku 1254 svých čtyřiadvacet synů. Pozměnil rovněž podobu bočních křídel, jejich ukončení a propojení mřížovou zdí se sochami z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Kaňka nepochybně přistavěl také dlouhé křídlo s konírnami, budoval zahradu nově obohacenou o vodní díla, jejíž první podobu patrně navrhl František Schor. V zahradě vznikl podle Kaňkova návrhu panský špitál s ústřední polygonální kaplí Nanebevzetí Panny Marie, zbořený v roce 1959 pod záminkou údajného nálezu uhlí pod špitálem. Vzácná Reinerova freska ze špitální kaple byla přenesena do nově vystavěného pavilonu. Další významné zásahy proběhly až v letech 1812 – 1818 za Josefa Karla z Valdštejna, kdy byly upraveny vnější fasády do střízlivější klasicistní formy. V roce 1816 byla rovněž přeměněna zahrada v anglickém stylu. Duchcov snad nejvíce proslavil pobyt Giacoma Casanovy (785 – 1798), který na zámku sloužil na sklonku svého bouřlivého života jako knihovník a také zde zemřel a je pochován. Na zámku však pobýval i Johan Wolfgang Goethe, Friedrich Schiller, Ludwig van Beehoven,…  číst dále
WEB SPú Ústí nad Labem, 2.8. 2002
historie

Rod pánů ze Sulevic, který získal Duchcov a v r. 1473, přesídlil v r. 1491 z Oseka (Rýzmburka) do Duchcova a od té doby zde bylo centrum správy celého panství. Pavel Kaplíř ze Sulevic vystavěl poblíž spáleniště někdejší tvrze, zničené v době husitských válek, nové sídlo. Podle místní tradice stála nová tvrz v severní části prvního nádvoří pozdějšího zámku a přilehlé ulice (dříve Československé armády), kde prý byly hospodářské budovy. Pravděpodobnější však je, že pozůstatky kaplířovské i předchozí tvrze jsou pojaty přímo do trojkřídlé budovy barokního zámku. Zde pod oběma bočními budovami leží gotické sklepy a při stavebně historickém průzkumu, který prováděli v r. 1979 pracovníci Státního ústavu pro rekonstrukci památkových měst a objektů, se zjistilo, že přízemí severního křídla je vlastně palácová budova, vystavěná ve středověku kolmo k městské hradbě. Prostor, vymezený jejími zdmi o síle až 170 cm, napovídá, že tvrz…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, 15.1. 2005

Půdorys místa

Půdorys zámeckých budov
© kol.: Umělecké památky Čech, část 1. [A/J], Academia, Praha 1977
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

9.6.2010 16:21 Turista
Parkování na náměstí není zpoplatněné, přesto je volné ,neboť není bezpečné. Mám stejnou zkušenost z parkoviště u rybníka Barbora, rozdíl jen v tom, že to nebyli romští spoluobčané , ale cikáni a ti jsou tu v poměru půl na půl a to je pro potřebnou návštěvnost tak krásného zámku značná nevýhoda.
14.2.2010 22:57 tom79
Důrazně varuji před ponecháním automobilu bez dozoru na náměstí.Ač v poledne všedního dne načapal jsem ve svém autu po návratu ze zámku romského spoluobčana.Podle sdělení místní policie je to tu časté.Čemuž se nelze co divit vzhledem k tomu jak velké množství obyvatel duchcova je romské národnosti a žije na podpoře.
18.10.2008 15:09 michal
Zámek Duchcov je docela hezký zvlášť hlavní sál, zbrojnice a knihovna. Exterijeri zámku nejsou nic moc, zámek je v neustále opravě. Na zámku je nejhezčí knížecí zahrada. Návštěvu zámku doporučuji.
11.7.2007 08:12 Markéta
Z venku je zámek daleko hezčí jak uvnitř. Návštěva zámku pro nás byla bohužel docela zklamáním. Uvnitř toho není moc k vidění, je tam celkem zatuchlý vzduch a průvodci nebylo moc rozumět. Hezká, ale malá, je zámecká zahrada. Návštěvu zámku nevymlouvám, ale pokud chcete v kraji navštívit jen jeden zámek, tak Duchcov zrovna nedoporučuji....
31.7.2008 09:00 Anna Pařízková
V zámku je toho naopak k vidění dost a dost. Líbil se nám úžasný hlavní sál s galerií Valdštejnů, zámecká zbrojnice, biliárový sál, rozkošné jsou pokoje služebnictva a expozice G.Casanovy nemá chybu. Průvodkyně byla milá, otevřenými okny voněly lípy.Taky jsme shlédli nádherně zrestaurované umělecké sbírky na výstavě Poklady z depozitářů, naše tři děti i my jsme se potěšili krásnou výstavou loutek.Je to jeden z nejhezčích zámků u nás.
Ústecký kraj,  Teplice  (TP), Duchcov

Místa v okolí

 boží muka
 evangelický kostel
 kaple sv. Barbory
 Duchcovský viadukt
 vrchnostenský dvůr
 kamenný most
 kaple sv. Anny
 Zabrušany
 kostel sv. Kateřiny
 vodojem
 Tuchlov
 kostel sv. Mikuláše
 Salesiova výšina
 Světec
 sloup s Pietou
 Křemýž
 synagoga
 kostel sv. Barbory
 nová radnice
 luterský kostel
 židovský hřbitov
 pivovar
 starší radnice
 městské opevnění
 Bílina
 kostel Vzkříšení
 Bílina
 kaple Patronů Čech
 Bílinská kyselka
 Pohádkový les
 Rýzmburk
 železniční most
 hotel Prince de Ligne
 dům Zlatý kříž
 kaple sv. Anny
 Košťany
 Teplice
 radnice
 Škvárovník
 divadlo
 kaple sv. Huberta
 Seumeho kaple
 Letná
 synagoga
 Kolektivní dům
 nádražní budova
 kostel sv. Alžběty
 Einmannbunker
 Hadí lázně
 Bořeň
 kostel sv. Václava
 důl Pavel I.
 důl Pluto II.
 Lbín
 kostel sv. Valentina
 Vlčí hora
 Hradiště
 kostel sv. Vavřince
 Doubravská Hora
 hřbitovní kaple
 socha Herkula
 stará radnice
 Střelnice
 kostel sv. Mikuláše
 maloměstské domy
 Sirné lázně
 Zlatník
 nová radnice
 Hrobčice
 Litvínov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Pilařský rybník
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Kateřiny
 Hetov
 Bílý sloup
 kostel sv. Vavřince
 Špičák
 Velvěty
 Rieckenova vila
 Loučná
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 Mirošovice
 kostel sv. Prokopa
 boží muka
 kostel sv. Valentina
 smírčí kříž
 Patokryje
 Štěpánovská hora
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Augustina
 Most
 Bihlova vila
 židovský hřbitov
 kostel sv. Apolináře
 kostel sv. Ducha
 Paradies
 Krupka
 Most
 Krupka – MPZ
 kostel sv. Anny
 Starý dvůr
 Žichov, Schichow
 kostel sv. Prokopa
 štola Starý Martin
 milník
 Janov
 Šibeník
 Matylda
 údolní nádrž Janov
 Korozluky
 kostel sv. Kateřiny
 smírčí kříž
 kaple
 Hradišťany
 kostel sv. Václava
 krematorium
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Wolfganga
 Pieta
 kamenný most
 kaple sv. Václava
 Ressl
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Milešovka
 socha sv. Anny
 Kyšperk
 Chrámce
 vodní nádrž Fláje
 socha sv. Prokopa
 Ruský pomník
 Hliňany
 hromadný hrob
 Juchtová kaple
 Milešov
 Francouzský pomník
 Hradištko
 evangelický kostel
 kostel sv. Kateřiny
 smírčí kříž
 radnice
 Chlumecká kaple
 Lichtenwald
 sloup sv. Bernarda
 kostel sv. Bernarda
 Líska
 pomník bitvy u Ústí
 Ostrý
 kostel sv. Havla
 Blešno
 Oltářík
 Chlumec
 Jubilejní pomník
 Georgensdorf
 Pnětluky
 Maják
Kontaktní informace
Duchcov - státní zámek
nám. Republiky 9
419 01 Duchcov
Tel: 417 835 301, 417 835 321
http://www.zamek-duchcov.cz
zamekdux@seznam.cz zamek.duchcov@usti.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 1188
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.8.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama