
Zámek stojí v jihozápadní části obce a tvoří severní křídlo bývalého panského dvora. Protáhlou patrovou budovu kryje sedlová střecha, uzavřená na obou koncích volutovými štíty. Z prostředka hřebene vyčnívá střešní vížka s cibulovitou bání a je v ní zavěšen zvon, odlitý ve 2.pol.17.stol. pražským zvonařem Mikulášem Loewem. K jižnímu, nádvornímu průčelí je přisazen rizalit a na fasádě jsou namalovány sluneční hodiny. Všechny klenby v přízemí mají valené klenby barokního původu, prostory 1. patra jsou plochostropé a chodbu východní části kryje barokní trámový záklopový strop s ozdobně vyřezávanými deskami. Patro západní části rizalitu obsahuje bývalou černou kuchyni. Architektonicky a pohledově významnou součást areálu představuje barokní vjezdová brána dvora, situovaná vedle zámku, ve stejné rovině s jeho východním štítem. Raně barokní zámek patří k významným představitelům menších venkovských sídel na… číst dále
První zmínky o Doubravici jsou z roku 1267, kdy byl majitel jakýsi Sudimír. Zda původní tvrz založil on anebo až jeho potomci není možné bezpečně určit. V neznámé době přešla do majetku Rožmberků, ale v roce 1555 ji získal Mikuláš Humpolec z Tuchoraze a po něm řada dalších drobných rodů - z Hřebene, Frokštejnové z Načeslavic a Řepičtí ze Sudoměře. Krátce ves i s tvrzí vlastnil i don Baltazar Marradas, v letech 1631 - 1637 patřila Juanovi de Salazar y Montellban. Přes pány z Fürstemühlu ji sňatkem získal Johann Putschögel. Právě jeho dědici přestavěli dosavadní tvrz na současný zámek. V roce 1736 přešlo celé zboží do rukou města Českých Budějovic, které zámek roku 1887 prodalo obci Doubravice.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.