Zcela zaniklý barokní lovecký zámek vybudovaný pravděpodobně ve 2. polovině 18. století majitelem hošťálkovského panství Karlem Traugottem Skrbenským z Hříště. Během I. světové války zde byl umístěn vojenský lazaret. Po roce 1945 přechází do majetku státu a počátkem 90. let 20. století byl zbořen.
Hlavní obrázek místa
Pohled na areál od příjezdové cesty z Karlovic
© Dušan Dohňanský 08/2019
První prokazatelná zpráva o Holčovicích je z roku 1478, kdy se připomínají jako příslušenství Linhartov. V roce 1578 připadly Holčovice k nově vytvořenému panství Hošťálkovy. Majitelé tohoto panství - pravděpodobně Karel Traugott Skrbenský z Hříště - vybudovali v Dolních Holčovicích na pravém břehu Opavice pozdně barokní lovecký zámek sloužící i jako sídlo lesní zprávy. Byla to dvoukřídlá jednopatrová budova, jejíž západní křídlo bylo opatřeno arkádou. K zámku přináležely hospodářské budovy. Po roce 1837 se dcera zemřelého držitele Hošťálkov Karla Strachwitze provdala za Jindřicha z Arco, který se spolu se svým synem Karlem Antonínem Jindřichem zasloužil o rozvoj lesnictví na tomto panství. Během I. světové války byla v zámku zotavovna pro vojáky, po válce se v něm zřídil hotel Hubertus. V roce 1945 zámek přešel do majetku státu a byl využíván jako rekreační středisko, hotel a naposled jako Dětský výchovný ústav, který jej využíval do roku 1985. Poté přesídlil do Krnova a zámek, který už byl ve špatném stavebním stavu, byl v 90. letech 20. století zbořen. Dnes je na jeho místě pěkně provedena parková úprava.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 13.5. 2020
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Holčovice

Místa v okolí

 Eldorado
 Hynčice
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Burkvíz
 kosárna
 Heřmanovice
 Hraniční vrch
 Tlustá Berta
 Mnichov
 Freudenštejn
 Vrbno pod Pradědem
 Hošťálkovy
 Linhartovy
 evangelická zvonice
 kašna
 Široká Niva
 Široká Niva
 Drakov
 vysoká pec Drakov
 Jindřichov
 Kobylí
 kaple sv. Anny
 Fürstenwalde
 Quinburk
 Edelštejn
 Ježník
 Biskupská hora
 Rabenštejn
 Zátor
 Pustý zámek
 Leuchtenštejn
 kaple sv. Rocha
 Koberštejn
 kostel sv. Jiří
 Lurdská jeskyně
 radnice
 Zlatorudné mlýny
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Barbory
 Dívčí Hrad
 Brantice
 Slezské Rudoltice
 chata Rejvíz
 evangelický kostel
 hudební pavilon
 Kalich hořkosti
 Maxmiliánův pramen
 městské hradby
 vodopád
 Krnov
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Huberta
 Hubertov
 kaple sv. Josefa
Základní informace místa
ID místa: 14863
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama