Zámek byl vybudován na místě staršího panského dvora, někdy před rokem 1543. Vystřídalo se zde mnoho majitelů, ale žádný z nich zámek nijak významně neupravoval. Za války byl zámek opuštěn. Nyní j v majetku rodiny Sklenářových.
Hlavní obrázek místa
zámek Dobrohošť
Jižní pohled
© Michal Hospr 03/2005

zámek v Dobrohošťi

Dle Sedláčkova "Místopisného slov. histor." znamená Dobrohošť Dobrohostův dvůr.Založil tu v dávných dobách vladyka Dobrohost statek a své sídlo, po němž se jeho rod psal z Dobrohoště. Z prvních známých držitelů Dobrohošťě je připomínán r. 1453 Ondřej a po něm r. 1455 Přech z Dobrohoště.Jejich potomci, získali tvrz ve Svatkovicích u Bechyně,se psali Svatkovští z Dobrohošťě a měli v erbu tatarskou čepici. Před r.1541 jsou držiteli Dobrohošťě potomci starobylého rodu pánů z Talmberka, kteří se proslavili vedením a opatrováním knihy „Kodex Talmberský“, vedený již od r.1320.Následně r.1543 kupuje zámeček Jan Kašpar Lovčický z Pohnání, mimojiné majitel nedaleké tvrze v Lovčicích (2km).Po jeho smrti, mezi r.1578 a 1580 rozdělili se synové jeho Mikuláš, Václav a Petr o dědictví otcovské.Při tomto dělení dostala se Dobrohošť nejstaršímu z nich Mikulášovi. Následně se v dalších letech Dobrohošť ocitla v rukou Jana Kločovského z Kločova, po jehož smrti synové a dědicové jeho prodali Vilímovi mladšímu z Říčan.Jelikož ten se zůčastnil vzpoury proti Ferdinandu II., byl odsouzen konfiskační komisí ke ztrátě poloviny svého jmění, jež od komory české koupil Albrecht z Valdštejna a je r.1623 v tetéž sumě 27.644 zl. Sezimovi, svobodnému pánu z Vrtby postoupil. Dále se střídali různí majitelé, Kořenští z Terešova, Jan Václav Měsíček z Vejškova, který ji prodal Anežce Malovcové, rozené Radecké z Radče.Od ní koupil Dobrohošť Antonín Stöckholzer, za něhož Dobrohošť velice spustla a byla prostřednictvím kurátora Dr.Krtičky dne 28.listopady 1781 prodána za 9.000 zl. Alžbětě Malovcové, roz. hraběnce Michnové z Vacinova, paní na Střezmíři.A zase dne 8.dubna 1788 prodány byly v dražbě Střezmíř i Dobrohošť Janu Josefu Malovci z Malovic.Konečně dne 1.prosince 1798 koupil Dobrohošť Jan Václav Bořek, hrabě Dohalský…  číst dále
Michal Hospr, Ant.Lego:, 24.3. 2005
pověsti

Tajná chodba v Dobrohošťi

Dle místní legendy se v zámeckém parku nacházela tajná chodba a do dnešních dnů lze najít v zámeckém parku její zasypaný vchod. Podle místních se traduje, že chodba spojovala zámek Dobrohošť s dnes již zaniklým hrádkem u Lovčic.Někteří dokonce tvrdí, že směřovala až na Vysoký Chlumec a v jejích útrobách se měly nacházet tři zlaté pruty.V blízkém okolí žijí ještě osoby, které byly uvnitř chodby, ješte před jejím zasypáním a mohou poskytnout jistě další a zajímavé skutečnosti.

Michal Hospr, 25.3. 2005

Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Lovčice
 Hrádek u Lovčic
 Bolechovice
 Vojkov
 Martinice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 synagoga
 Měšetice
 Lidkovice
 Štětkovice
 Nedrahovice
 radnice
 Prčice
 kostel sv. Vavřince
 morová kaplička
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jeronýma
 Zvěřinec
 Červený Hrádek
 Vrchotovy Janovice
 Nové Mitrovice
 Beztahov
 Uhřice
 Staré Mitrovice
 Křešice
 Smilkov
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 nová radnice
 Kouty
 Doubravice
 Suchdol
 Jetřichovice
 Boží hrob
 Obětní kámen
 Votice
 sousoší Panny Marie
 Votice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Drahoušek
 Ústupenice
 Vrchotice
 Vysoký Chlumec
 Olbramovice
 Chlístovské menhiry
 Osečany
 Buchov
 špýchar
 Poušť sv. Marka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Lukáše
 Stajice
 Příčovy
 Památník Josefa Suka
 Kňovice
 kaple Panny Marie
 Příčovy
 Libenice
 Miličín
 židovský hřbitov
 Třebnice
 boží muka
 Miličín
 židovský hřbitov
 Radíč
 Pořešice
 Kozí Hřbet
 Neustupov
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Husova kazatelna
 kostel sv. Prokopa
 Nalžovice
 Obděnice
 Vlčkovice
 Nadějkov
 Plešiště
 Nalžovické Podhájí
 Tloskov
 kaple Panny Marie
 Červenka
 Hrazany
 Křepenice
 Vrškámen
 koncentrační tábor
 Ostromeč
 Petrovice
 Tvoršovice
 synagoga
 Borotín
 dvůr Borotín
 kaple sv. Anny
 Horní Kolo
 Dolní Kolo
 židovský hřbitov
 Líšno
 Nemyšl
 Veselý vrch
 Čelina
 Drtinova rozhledna
 židovský hřbitov
 synagoga
Základní informace místa
ID místa: 2945
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama