Zámek byl vybudován na místě staršího panského dvora, někdy před rokem 1543. Vystřídalo se zde mnoho majitelů, ale žádný z nich zámek nijak významně neupravoval. Za války byl zámek opuštěn. Nyní j v majetku rodiny Sklenářových.
Hlavní obrázek místa
Severní průčelí zámku
© Lukáš Pechánek, 10/2010

zámek v Dobrohošťi

Dle Sedláčkova "Místopisného slov. histor." znamená Dobrohošť Dobrohostův dvůr.Založil tu v dávných dobách vladyka Dobrohost statek a své sídlo, po němž se jeho rod psal z Dobrohoště. Z prvních známých držitelů Dobrohošťě je připomínán r. 1453 Ondřej a po něm r. 1455 Přech z Dobrohoště.Jejich potomci, získali tvrz ve Svatkovicích u Bechyně,se psali Svatkovští z Dobrohošťě a měli v erbu tatarskou čepici. Před r.1541 jsou držiteli Dobrohošťě potomci starobylého rodu pánů z Talmberka, kteří se proslavili vedením a opatrováním knihy „Kodex Talmberský“, vedený již od r.1320.Následně r.1543 kupuje zámeček Jan Kašpar Lovčický z Pohnání, mimojiné majitel nedaleké tvrze v Lovčicích (2km).Po jeho smrti, mezi r.1578 a 1580 rozdělili se synové jeho Mikuláš, Václav a Petr o dědictví otcovské.Při tomto dělení dostala se Dobrohošť nejstaršímu z nich Mikulášovi. Následně se v dalších letech Dobrohošť ocitla v rukou Jana Kločovského z Kločova, po jehož smrti synové a dědicové jeho prodali Vilímovi mladšímu z Říčan.Jelikož ten se zůčastnil vzpoury proti Ferdinandu II., byl odsouzen konfiskační komisí ke ztrátě poloviny svého jmění, jež od komory české koupil Albrecht z Valdštejna a je r.1623 v tetéž sumě 27.644 zl. Sezimovi, svobodnému pánu z Vrtby postoupil. Dále se střídali různí majitelé, Kořenští z Terešova, Jan Václav Měsíček z Vejškova, který ji prodal Anežce Malovcové, rozené Radecké z Radče.Od ní koupil Dobrohošť Antonín Stöckholzer, za něhož Dobrohošť velice spustla a byla prostřednictvím kurátora Dr.Krtičky dne 28.listopady 1781 prodána za 9.000 zl. Alžbětě Malovcové, roz. hraběnce Michnové z Vacinova, paní na Střezmíři.A zase dne 8.dubna 1788 prodány byly v dražbě Střezmíř i Dobrohošť Janu Josefu Malovci z Malovic.Konečně dne 1.prosince 1798 koupil Dobrohošť Jan Václav Bořek, hrabě Dohalský…  číst dále
Michal Hospr, Ant.Lego:, 24.3. 2005
pověsti

Tajná chodba v Dobrohošťi

Dle místní legendy se v zámeckém parku nacházela tajná chodba a do dnešních dnů lze najít v zámeckém parku její zasypaný vchod. Podle místních se traduje, že chodba spojovala zámek Dobrohošť s dnes již zaniklým hrádkem u Lovčic.Někteří dokonce tvrdí, že směřovala až na Vysoký Chlumec a v jejích útrobách se měly nacházet tři zlaté pruty.V blízkém okolí žijí ještě osoby, které byly uvnitř chodby, ješte před jejím zasypáním a mohou poskytnout jistě další a zajímavé skutečnosti.

Michal Hospr, 25.3. 2005

Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Lovčice
 Hrádek u Lovčic
 Bolechovice
 Vojkov
 Martinice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 synagoga
 Měšetice
 Lidkovice
 Štětkovice
 Nedrahovice
 radnice
 Prčice
 kostel sv. Vavřince
 morová kaplička
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jeronýma
 Zvěřinec
 Červený Hrádek
 Vrchotovy Janovice
 Nové Mitrovice
 Beztahov
 Staré Mitrovice
 Křešice
 Smilkov
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 nová radnice
 Kouty
 Doubravice
 Suchdol
 Jetřichovice
 Boží hrob
 Obětní kámen
 Votice
 sousoší Panny Marie
 Votice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Drahoušek
 Ústupenice
 Vrchotice
 Vysoký Chlumec
 Olbramovice
 Chlístovské menhiry
 Osečany
 Buchov
 špýchar
 Poušť sv. Marka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Lukáše
 Stajice
 Příčovy
 Památník Josefa Suka
 Kňovice
 kaple Panny Marie
 Příčovy
 Miličín
 židovský hřbitov
 Třebnice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Radíč
 Pořešice
 Kozí Hřbet
 Neustupov
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Husova kazatelna
 kostel sv. Prokopa
 Nalžovice
 Obděnice
 Vlčkovice
 Nadějkov
 Plešiště
 Nalžovické Podhájí
 Tloskov
 kaple Panny Marie
 Červenka
 Hrazany
 Křepenice
 Vrškámen
 koncentrační tábor
 Ostromeč
 Petrovice
 Tvoršovice
 synagoga
 Borotín
 dvůr Borotín
 kaple sv. Anny
 Horní Kolo
 Dolní Kolo
 židovský hřbitov
 Líšno
 Nemyšl
 Veselý vrch
 Čelina
 Drtinova rozhledna
 židovský hřbitov
 synagoga
Základní informace místa
ID místa: 2945
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama