Zámek byl vybudován na místě staršího panského dvora, někdy před rokem 1543. Vystřídalo se zde mnoho majitelů, ale žádný z nich zámek nijak významně neupravoval. Za války byl zámek opuštěn. Nyní j v majetku rodiny Sklenářových.
Hlavní obrázek místa
zámek Dobrohošť
Jižní pohled
© Michal Hospr 03/2005

zámek v Dobrohošťi

Dle Sedláčkova "Místopisného slov. histor." znamená Dobrohošť Dobrohostův dvůr.Založil tu v dávných dobách vladyka Dobrohost statek a své sídlo, po němž se jeho rod psal z Dobrohoště. Z prvních známých držitelů Dobrohošťě je připomínán r. 1453 Ondřej a po něm r. 1455 Přech z Dobrohoště.Jejich potomci, získali tvrz ve Svatkovicích u Bechyně,se psali Svatkovští z Dobrohošťě a měli v erbu tatarskou čepici. Před r.1541 jsou držiteli Dobrohošťě potomci starobylého rodu pánů z Talmberka, kteří se proslavili vedením a opatrováním knihy „Kodex Talmberský“, vedený již od r.1320.Následně r.1543 kupuje zámeček Jan Kašpar Lovčický z Pohnání, mimojiné majitel nedaleké tvrze v Lovčicích (2km).Po jeho smrti, mezi r.1578 a 1580 rozdělili se synové jeho Mikuláš, Václav a Petr o dědictví otcovské.Při tomto dělení dostala se Dobrohošť nejstaršímu z nich Mikulášovi. Následně se v dalších letech Dobrohošť ocitla v rukou Jana Kločovského z Kločova, po jehož smrti synové a dědicové jeho prodali Vilímovi mladšímu z Říčan.Jelikož ten se zůčastnil vzpoury proti Ferdinandu II., byl odsouzen konfiskační komisí ke ztrátě poloviny svého jmění, jež od komory české koupil Albrecht z Valdštejna a je r.1623 v tetéž sumě 27.644 zl. Sezimovi, svobodnému pánu z Vrtby postoupil. Dále se střídali různí majitelé, Kořenští z Terešova, Jan Václav Měsíček z Vejškova, který ji prodal Anežce Malovcové, rozené Radecké z Radče.Od ní koupil Dobrohošť Antonín Stöckholzer, za něhož Dobrohošť velice spustla a byla prostřednictvím kurátora Dr.Krtičky dne 28.listopady 1781 prodána za 9.000 zl. Alžbětě Malovcové, roz. hraběnce Michnové z Vacinova, paní na Střezmíři.A zase dne 8.dubna 1788 prodány byly v dražbě Střezmíř i Dobrohošť Janu Josefu Malovci z Malovic.Konečně dne 1.prosince 1798 koupil Dobrohošť Jan Václav Bořek, hrabě Dohalský…  číst dále
Michal Hospr, Ant.Lego:, 24.3. 2005
pověsti

Tajná chodba v Dobrohošťi

Dle místní legendy se v zámeckém parku nacházela tajná chodba a do dnešních dnů lze najít v zámeckém parku její zasypaný vchod. Podle místních se traduje, že chodba spojovala zámek Dobrohošť s dnes již zaniklým hrádkem u Lovčic.Někteří dokonce tvrdí, že směřovala až na Vysoký Chlumec a v jejích útrobách se měly nacházet tři zlaté pruty.V blízkém okolí žijí ještě osoby, které byly uvnitř chodby, ješte před jejím zasypáním a mohou poskytnout jistě další a zajímavé skutečnosti.

Michal Hospr, 25.3. 2005

Komentáře

Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Lovčice
 Hrádek u Lovčic
 Bolechovice
 Vojkov
 Martinice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kosova Hora
 synagoga
 Měšetice
 Lidkovice
 Štětkovice
 Nedrahovice
 radnice
 Prčice
 kostel sv. Vavřince
 morová kaplička
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jeronýma
 Zvěřinec
 Červený Hrádek
 Vrchotovy Janovice
 Nové Mitrovice
 Beztahov
 Uhřice
 Staré Mitrovice
 Křešice
 Smilkov
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 nová radnice
 Kouty
 Doubravice
 Suchdol
 Jetřichovice
 Boží hrob
 Obětní kámen
 Votice
 sousoší Panny Marie
 Votice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Drahoušek
 Ústupenice
 Vrchotice
 Vysoký Chlumec
 Olbramovice
 Chlístovské menhiry
 Osečany
 Buchov
 špýchar
 Poušť sv. Marka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Lukáše
 Stajice
 Příčovy
 Památník Josefa Suka
 Kňovice
 kaple Panny Marie
 Příčovy
 Libenice
 Miličín
 Miličín
 židovský hřbitov
 Třebnice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Radíč
 Pořešice
 Kozí Hřbet
 Neustupov
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Husova kazatelna
 kostel sv. Prokopa
 Nalžovice
 Obděnice
 Vlčkovice
 Nadějkov
 Plešiště
 Nalžovické Podhájí
 Tloskov
 kaple Panny Marie
 Červenka
 Hrazany
 Křepenice
 Vrškámen
 koncentrační tábor
 Ostromeč
 Petrovice
 Tvoršovice
 synagoga
 Borotín
 dvůr Borotín
 kaple sv. Anny
 Horní Kolo
 Dolní Kolo
 židovský hřbitov
 Líšno
 Nemyšl
 Veselý vrch
 Čelina
 Drtinova rozhledna
 židovský hřbitov
 synagoga
Základní informace místa
ID místa: 2945
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama