Zámek postaven Černíny poč. 17. stol., upraven Šporky po r. 1674, za Netolických rozšířen po r. 1843 do dnešní podoby. Po r. 1945 domov důchodců, dnes bez využití. Obdélná jednopatrová pův. renesanční budova bez výraznějších architektonických znaků.
Hlavní obrázek místa
Choustník
Pohled na zámek od návsi
© Jan Šebek, 07/2008
Obec Choustník se nachází 12 km severozápadně od Soběslavi a 10 km západně od Plané nad Lužnicí. Zámek leží v centru obce, v západní části parkově upravené návsi. Východně od obce se nachází jedna z našich nejrozsáhlejších hradních zřícenin, zřícenina hradu Choustník.
Pavel Vítek, 3.5. 2010
historie

Choustník – zámek

Choustnické panství, které koupil v r. 1596 Jiřík Homut z Harasova, někdejší rožmberský regent, bylo proti bývalému rozsahu značně zmenšené. Patřili k němu vsi Choustník, Kajetín (dříve Kojetín), Skopytce, Chabrovice, Mlýny, Psárov, Tříklasovice, Předboř, Dunice, Zárybničí (dříve Zárybníky). Po Homutově smrti (r. 1616) a po smrti jeho dědičky, starší dcery Zuzany (1654), která se provdala za Jana staršího Černína z Chudenic, převzal Choustník jejich mladší syn Heřman Václav. Jako rytmistr se zadlužil u svého nejvyššího velitele, císařského generála jízdy, hraběte Jana Šporka. Ještě za života Černínova vymohl si jeden z jeho věřitelů, Servác z Engelsflusu, v r. 1672 provedení soudního odhadu choustnického panství, v němž se uváděl zámek s dvorem, pivovarem a vesnicemi Chustnicí, Kojetínem, Předboří, Mlýny a Tříklasovicemi. Když pak Černín v r. 1674 zemřel, vymohl si generál Špork nový odhad, v němž je uveden…  číst dále

Karel Tříska a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl V. – Jižní Čechy, Svoboda, Praha 1986 (doplněno redakcí), 4.2. 2010

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Choustník

Místa v okolí

 Choustník
 Radenín
 Čermákův vrch
 Budislav
 synagoga
 židovský hřbitov
 Brandlín
 Tučapy
 synagoga
 židovský hřbitov
 Hroby
 Chotěmice
 židovský hřbitov
 Myslkovice
 Bílkův dům
 fara
 Chýnov
 Údolský hrádek
 Mezná
 boží muka
 kostel sv. Ottona
 synagoga
 Černovice
 Dírná
 Červená Lhota
 Mnich
 židovský hřbitov
 Sudkův Důl
 Kozí hrádek
 Chýnovská jeskyně
 Skalice
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 kostel sv. Marka
 Soběslav
 kostel sv. Víta
 Lžín
 Pluhův Žďár
 Měšice
 Svákov
 Dub
 Želeč
 kostel sv. Jiří
 Višněvice
 Višněvice
 Dráchov
 Polánka
 sokolovna
 Lom
 zemědělská škola
 Čertův kámen
 Hýlačka
 Vodice
 městské opevnění
 Gausovy domy
 divadlo
 Housův mlýn
 Jordán
 Stárkův dům
 Střelnice
 dům Albrechta pekaře
 dům pasíře Prokopa
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 kašna
 Vodárenská věž
 Kotnov
 dům čp. 308
 Škochův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 stará radnice
 Bechyňská brána
 kostel sv. Václava
 Kámen
 kaple sv. Magdaleny
 Klokoty
 Nový Dvůr
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Anny
 Proseč u Pošné
 Liderovice
Základní informace místa
ID místa: 8780
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama