Zámek ze 17. st., do jehož stavby byla pojata i původní gotická tvrz. V 18. st. barokně přestavěn V. L. Kinským. Severní křídlo pochází z novorenesanční přestavby, provedené Dobřanskými v l. 1865-70. R. 1948 zestátněn, po r. 1989 navrácen zpět původním majitelům. V půlce zámku je Městské muzeum.
Hlavní obrázek místa
severní průčelí
© Luděk Pitter 03/2005
Zámek se nacházi na okraji Chtěboře při výpadovce na Golčův Jeníkov. Zámek je tvořen obdélnou čtyřkřídlou budovou s malým dvorem. Jížní průčelí, obrácené do parku, má terasu se dvouramenným schodištěm, s kuželkovými pískovcovými balustrádami.
31.3. 2005
turistické

Stálé expozice:

Sbírka historických zbraní - je instalována v Malém salonku. Kolekce chladných i palných zbraní z období od konce 18. století do počátku 20. století, vojenských i loveckých.
Obrazárna - expozice výtvarných děl z muzejních sbírek. Jsou zde díla předního českého malíře a grafika, Zdenka Rykra (1900 - 1940, jednoho ze zakladatelů českého moderního umění Jindřicha Pruchy (1886 - 1914), malíře zátiší a portrétů Jiřího Horníka (1916 - 1961), sochaře Karla Opatrného (1881 - 1961) a dalších. Vystavovaná díla jsou každoročně obměňována.
Městská ložnice - Ložnice z období 1. třetiny 20. století je umístěna v samostatném sále. Intarzovaný secesní komplet nábytku doplňují ukázky ze sbírek užitého umění 20. století (zaměření sklo, porcelán).
Městská jídelna - Expozice z období 1. třetiny 20. století je umístěna v samostatném sále, pozdně secesní příborník je z pozůstalosti spisovatele Ignáta…  číst dále

E.H. podle http://www.cekus.eu, 17.8. 2013

historie

Na místě gotické tvrze vybudoval r. 1701 hrabě Vilém Kinský čtyřkřídlé sídlo italského typu obklopující ústřední dvůr. V původním stavu se zachovala kaple Nejsvětější Trojice s bohatou štukovou výzdobou z poloviny 18. století. Po vystřídání dalších majitelů zámku získal panství v roce 1836 svobodný pán Jan Josef Dobřenský z Dobřenic (Dobrzenic) sňatkem s Marií Wanczurovou z Rzehnic, dědičkou vymírajícího českého rodu. Rod Dobřenských zámek vlastnil až do roku 1948, kdy byl zámek zestátněn a Dobřenští emigrovali do Kanady. Roku 1989 se vrátili zpět a r. 1992 jim byl zámek vrácen v restituci. Zámek je od té doby postupně opravován, a jeho majitelé v jedné půlce bydlí, druhou propůjčili Městskému muzeu. Stálá expozice muzea je instalována v bývalých hostinských pokojích zámku. Zámek obklopuje rozlehlý park (15 ha).

28.5. 2002

Další texty historie
pověsti

Zlý zámecký pán

Rašín, stav se pánem Chotěboře, činil poddaným, co mohl nejhoršího. Nutil je bezohledně k robotě, vymáhal nelítostně úrok a trestal krutě ty, kteří mu nemohli zaplatiti. Muži potají svírali pěsti, ženy plakaly a proklínaly necitu. Za tyto své skutky nedošel Rašín ani v hrobě pokoje a klidu. Za tmavých nocí, když se schylovalo k půlnoci, ozval se v dáli na východní straně dusot koňských kopyt. Z počátku zněl jen slabě, potom se zesiloval a zrychloval, a než se překvapený noční chodec nadál, přehnal se okolo něho v divokém letu Rašínův kočár, tažený třemi páry bujných, rychlých koní. Byli černí jako uhel, z nozder jim šlehaly plameny a ozařovaly cestu. Po celou hodinu se Rašín projížděl po silnicích v okolí Chotěboře, po celou hodinu tropil jeho kočár pekelný hřmot, takže se obyvatelé, zburcovaní ze spánku, úzkostlivě krčili u oken a zděšeně pohlíželi do tmy, v níž vyšlehující plameny značily cestu,…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

Půdorys místa

půdorys přízemí s vyznačením středověkého zdiva
© J. Úlovec podle plánu Městského muzea Chotěboř a L. Svobody (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO, Praha 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Chotěboř

Místa v okolí

 mariánský sloup
 Kroměšín
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Sokolov
 Štěpánov
 Maleč
 Nejepín
 Rozsochatec
 kostel sv. Anny
 Nový Studenec
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 Ronovec
 evangelický kostel
 Lipka
 Klokočov
 Šimkův mlýn
 Česká Bělá
 kostel sv. Kunhuty
 Možděnice
 Hoješín
 Trhová Kamenice
 vodní nádrž Seč I
 kostel sv. Mikuláše
 poštovní stanice
 Železné Horky
 skanzen Dřevíkov
 židovský hřbitov
 Oheb
 poutní kaple sv. Anny
 Úhrov
 Vildštejn
 vodní nádrž Seč II
 Svobodné Hamry
 Trhová Kamenice
 Veselý Kopec
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Mikuláše
 Hadrburg
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vavřince
 Seč
 Běstvina
 kostel sv. Štěpána
 Rohozná
 Chlum
 Habry
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 Žižkova mohyla
 Štáflova chalupa
 městské opevnění
 kamenný most
 Stamicův dům
 stará radnice
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Červenice
 Hnátův kámen
 kostel sv. Ondřeje
 Boiika
 Nasavrky
 Moravany
 Golčův Jeníkov
 kostel sv. Markéty
 Hrádek u Nasavrk
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Hostačov
 kamenný most
Kontaktní informace
Městské muzeum Chotěboř
Riegrova 1
583 01 Chotěboř

Vlastník budovy:
Jan Dobrzenský
Riegrova 1
583 01 Chotěboř
Tel: +420 569 623 293, 731 831 475
http://www.cekus.eu/muzeum/stala-expozice
muzeum-chotebor@cekus.eu
Základní informace místa
ID místa: 825
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 25.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama