R.1577 se poprvé uvádí tvrz. Premonstráti z Horního Rakouska v l.1808–1810 přestavěli tvrz v rozlehlý dvoukřídlý zámek s kaplí sv. Vavřince. V přízemí východního křídla zachována část zdiva bývalé tvrze.
Hlavní obrázek místa
Vjezd do dvora
Po rekonstrukci.
© Mirka Pirná, 10/2011
Cerhonice leží 2 km jihovýchodně od Mirotic. Zámek se nachází v centru obce. Jedná se o poměrně rozsáhlou dvoukřídlou budovu, na kterou navazuje kaple sv. Vavřince. V současné době je v soukromém vlastnictví. Je nevyužíván a pomalu začíná chátrat.
Pavel Vítek, 2.7. 2006
popis

V roce 2002 zámek přešel do majetku Mgr. Vladimíra Jiráně, který se snaží o postupné restaurování zámeckých prostor s pomocí paní správcové Miroslavy Pirné. Současně probíhá údržba hospodářské části areálu. Rádi bychom Vám nabídli možnost strávit příjemné chvíle v krásném prostředí jižních Čech, daleko od všedních starostí dnešní doby. Pojeďte k nám na dovolenou, vyražte na kola, nebo na výlety po nedalekých památkách. Náš zámek je ideální pro rodinné oslavy, romantické víkendy, společenské akce a svatby. Po patřičné domluvě můžeme nabídnout prostory zámku k pronajmutí za účelem fotografování, a dalších zájmových činností.

Mirka Pirná , 23.10. 2011

historie

Původně Cerhonice patřili ke zvíkovskému panství. R. 1473 přešly Cerhonice i se Zvíkovem do majetku Bohuslava ze Švamberka a r. 1577 Kryštof ze Švamberka prodal Cerhonice bratrům Alešovi a Jindřichovi Deymům ze Střítěže. Tehdy se poprvé v Cerhonicích uvádí tvrz. Po bělohorské konfiskaci získal Cerhonice Baltazar de Marradas. R. 1628 koupila Cerhonice Anna Zuzana Příchovská. Následujícího roku je však prodala Janovi Vilímovi Černínovi z Chudenic. Její syn Jiří Černín z Chudenic prodal Cerhonickou tvrz Lidmile Kalenicové, rozené Deymové ze Střítěže. Roku 1664 se stal majitelem cerhonického zboží Jiří František Doudlebský z Doudleb, od něhož ho získali premonstráti v Schlägu v Horním Rakousku. Ti v l. 1808 – 1810 přestavěli starou tvrz v rozlehlý dvoukřídlý zámek, stavebně nevýznamný, s kaplí sv. Vavřince. V přízemí východního křídla se zachovala část zdiva bývalé tvrze. V současnosti je zámek v soukromém…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Jižní Čechy, Nakladatelství Svoboda 1984, 2.7. 2006

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Cerhonice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Karlov
 Strážovice
 Kosatínský viklan
 Vintíř
 Boudy u Čimelic
 Čimelice
 Čimelice
 Varvažov
 Rakovice
 synagoga
 Kožlí
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Vráž
 Šamonice
 Čížová
 Škvořetice
 empírový most
 Dolní Nerestce
 Drhovle
 kaple sv. Anny
 Buzice
 Sedlice
 Zvíkov
 výklenková kaple
 Horosedly
 Brloh
 Křikava
 kostel sv. Klimenta
 Mirovice
 Ženatý dub
 Uzeničky
 vojenský hřbitov
 Lety
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 Draheničky
 Velký Kamýk
 Petrovice
 židovský hřbitov
 Hostišovice
 židovský hřbitov
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 mariánský sloup
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 Myslín
 parostrojní lihovar
 Červený Újezdec
 Blatná
 Žďákovský most
 kostel sv. Václava
 Drahenice
 Orlík nad Vltavou
 Osek
 Čekanice
 synagoga
 Kamenný most
 radnice
 Zalužany
 sladovna
 Písek
 dům U Koulí
 městské opevnění
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 špitál
 křížová cesta
 Obrovy hroby
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 Kbelnice
 kaplička
 zemský hřebčinec
 Voltýřov
 Hrochův Hrádek
 Jarník
 radnice
 socha sv. Barbory
 Hrádek
 Voltýřov
 kostel sv. Václava
 Kotýřina
 Skalní brána
 Velký Mehelník
 Lašovice
Kontaktní informace
Cerhonice 80, Cerhonice
Tel: 722 070 923
http://zamekcerhonice.cz/
mirka.pirna@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 4362
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama