Klasicistní zámek, postavený Helverseny v místech starší tvrze po r. 1785. Patřil Lobkovicům a od r. 1981 Stráneckým, kteří nechali přistavět boční kapli a upravit interiéry. Po r. 1945 znárodněn a využit jako ústav soc. péče, dnes soukromý majetek.
Hlavní obrázek místa
Vstupní (východní) průčelí zámku
© Filip Matoušek 7/2007
V místech dnešního čekanického zámku stávala tvrz jako původní sídlo majitelů panství, ovšem po požáru sídla v r. 1785 byl v jejích místech Janem Jiřím Helversenem postaven nový klasicistní zámek. Helversenové drželi statek až do r. 1868, kdy je Karel, svobodný pán z Helversenu, prodal kněžně Marii Sidonii Lobkovicové. Od Lobkoviců, jejichž alianční znak dodnes zdobí trojúhelný štít nad vstupem ve východním průčelí, koupili Čekanice r. 1891 Vlasta Stránecká a její syn Miloslav, za nichž došlo k některým stavebním úpravám zámku (r. 1910 byla přistavěna na severní straně boční kaple, vznikly i nové zrcadlové a segmentové stropy). R. 1945 byl zámek i s celým velkostatkem zabaven Židlickým, stal se majetkem československého státu a po adaptaci byl využit jako ústav sociální péče o mládež.
© F. Kašička, B. Nechvátal: Tvrze a hrádky na Strakonicku (Muzeum stř. Pootaví, Strakonice, 1986), 7.11. 2007
historie

Pán Čekanic zažil grandiózní válečná tažení

Za napoleonských válek vlastnil Čekanice Alois, svobodný pán Helversen, syn stavitele nynějšího zámku Jana Jiřího. Sloužil v rakouské armádě jako jezdecký rytmistr a na vlastní kůži zažil válečná tažení těch pohnutých let. Po bitvě u Lipska se se svou jednotkou dostal v r. 1814 za ustupujícím Napoleonem Bonapartem až do Francie a tam uprostřed bitev, šarvátek a vysilujících pochodů potkal krajana z nedalekých Bratronic, které jsou od Čekanic vzdálené, co by kamenem dohodil. Krajan byl prostý voják, jezdec jako on, ale za normálních okolností by s ním rytmistr a šlechtic stěží ztratil slovo. Mimořádné okolnosti a mimořádná doba však sehrály své a čekanický zámecký pán uzavřel v daleké francouzské zemi s prostým krajanem důvěrné přátelství. Stesk po domově a po jeho tichém jímavém kouzlu oba muže sblížil a večerní hovory o vzdálené domovině je posilovaly před dalším strádáním válečného tažení.…  číst dále

Jaroslav Špiroch , 29.7. 2009

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Čekanice

Místa v okolí

 Bratronice
 Sedlice
 Záboří
 parostrojní lihovar
 Pětnice
 Blatná
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 mariánský sloup
 kaple Božího hrobu
 Škvořetice
 Buzice
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 křížová cesta
 Kadov
 Tchořovice
 Ženatý dub
 židovský hřbitov
 Pole
 Osek
 Petrovice
 Kožlí
 židovský hřbitov
 Strážovice
 Šamonice
 Brloh
 Řepice
 kostel sv. Ondřeje
 Kbelnice
 Lnáře
 Křikava
 Žižkův most
 Střela
 Střela
 kostel sv. Jiljí
 masné krámy
 Střelské Hoštice
 Drhovle
 Chanovice
 skanzen Chanovice
 mariánský sloup
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Kosatínský viklan
 Chlum
 Hostišovice
 Strakonice
 Husův sbor
 Uzeničky
 Cerhonice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Boudy u Čimelic
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 socha sv. Barbory
 radnice
 Hrádek
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 Řesanice
 Kasejovice
 Podměstský mlýn
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Podbranský mlýn
 Zámecký mlýn
 Kladruby
 židovský hřbitov
 Štěkeň
 Kladruby
 Horažďovice
 Rosenauerův mlýn
 Velký Kamýk
 Defurovy Lažany
 Vintíř
 Štěchovice
 Karlov
 Draheničky
 kostel sv. Klimenta
 synagoga
 Prácheň
 Rakovice
 Čimelice
 Čimelice
 Hvížďalka
 Životice
 Kestřany
 kostel sv. Jiljí
 Dolní Nerestce
 empírový most
 Frymburk
Základní informace místa
ID místa: 5733
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama