Původně templářská komenda. Po zrušení řádu v roce 1312 se zde střídali majitelé. V 16. st. upravena na renesanční zámek. V r. 1773 koupil zámek císař Josef ll. a spojil jej s hodonínským panstvím. Dnes je zámek majetkem obce a slouží jako hotel.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 04/2005
Zámek stojí v Čejkovicích na malém návrší nad kostelem. V Čejkovicích byla v letech 1248 až 1312 komenda templářů a ti také položili základy tvrze. K přestavbě tvrze na zámek došlo v průběhu 16. stol. Zámek prošel poměrně složitým vývojem a to se zobrazuje i na jeho stavbě. Nejstarší jsou zřejmě základy čtvercové věže. K níž byla nejprve přistavěna obytná obloukovitá část. Později byla vybudována dvě na sebe kolmá křídla uzavírající nádvoří od jihozápadu až k jihovýchodu. V 18. století zámek doplnily budovy jižního předzámčí připojené nádvorní chodbou. Pod zámkem jsou rozsáhlé sklepy. Kolem zámku byl již dříve zřízen park.
25.4. 2005
historie

Počátky čejkovické tvrze - předchůdkyně dnešního zámku - jsou spjaty s řádem templářů, jehož komenda, dříve mylně kladená do Šakvic, byla v Čejkovicích. První zpráva o komendě, která stávala v místech nynějšího zámku, je z r. 1248; v r. 1308 se připomíná naposledy. 22. března 1312 byl řád templářů zrušen a Čejkovice připadly králi, ale krátce poté již byly v rukou pánů z Lipé. Čeněk z Lipé odevzdal v r. 1353 tvrz, městečko Čejkovice a později zaniklou ves Senstráž i s patronáty tamních kostelů bratrům Albertu a Vilému ze Šternberka z moravské větve rodu. V r. 1437 předali bratři Jiří a Lacek Lukovští ze Šternberka Čejkovice s tvrzištěm, s dvorem a s patronátem Smilu ze Zástřizl a z Nemotic a Protivci z Pavlovic. To znamená, že tvrz byla za husitských válek pobořena. V r. 1512 Heřman ze Zástřizl postoupil tvrz a městečko Čejkovice, Vrbici, pustou ves…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, Svoboda, Praha 1981 (doplněno redakcí hrady.cz), 26.4. 2005

Půdorys místa

Čejkovice - vývojové schéma zámku, 1. raně gotické zdivo, 2. pozdně gotické zdivo, 3. parkán odkrytý výkopem, 4. renesanční, 5. barokní a pozdější, 6. obrys stojícího zdiva, 7. archeologicky zjištěné zdi, 8. hypotetický průběh zdiva
Plaček M., Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, 2001, str. 125, obr. 129
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Čejkovice

Místa v okolí

 Templářské sklepy
 kostel sv. Kunhuty
 Vrbice
 Starý Poddvorov
 Všetrapy
 sklepní ulička
 větrný mlýn
 Stezka nad vinohrady
 kostel sv. Jiljí
 Na Podluží
 Potvorovice
 kostel sv. Jiří
 muzeum obce
 Suchořádská Zmola
 sklepní ulička
 Velké Bílovice
 Slovácká chalupa
 Kraví hora
 Slunečná
 Šardice
 kostel sv. Izidora
 Velké Pavlovice
 Jarohněvice
 větrný mlýn
 Boleradice
 vyhlídka U obrázku
 Klobouky u Brna
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 ZOO Hodonín
 Nedánov
 kostel sv. Markéty
 Obelisk
 Strážovice
 Janův hrad
 minaret
 Stará Břeclav
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 Lovecký zámeček
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 Hodonín
 Hodonín
 boží muka
 Dalibor
 Diváky
 Maurská vodárna
 Dambořice
 Týnec
 Žarošice
 Milotice
 Mikulčice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 kostel Všech Svatých
 Lednice
 Mikulčice
 dům U Synků
 Věteřov
 Hustopeče
 hrádek v poloze Valy
 Zámecký mlýn
 Sobůlky
 Nejdek
 Apollonův chrám
 Šitbořice
 Rybniční zámeček
 mariánský sloup
 kaple sv. Josefa
 Nový dvůr
 Kyjov
 Chrám Tří Grácií
 kaple sv. Rocha
 Bukovanský mlýn
 Hraniční zámek
 Těšany
 Kostelec
Kontaktní informace
Zámek
Čejkovice 1
696 15 Čejkovice
Tel: ++420 518 362 538
http://www.zamek-cejkovice.cz/
info@zamek-cejkovice.cz
Základní informace místa
ID místa: 3040
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama