Barokní trojkřídlý zámek byl postaven na místě původní tvrze z první pol. 14. stol. Kolem r. 1546 pravděpodobně zpustla. Na poč. 18. stol. na tomto místě postavili majitelé jednopatrový zámek. Ještě v 19. stol. zde bydleli správce a zámecký kaplan.
Hlavní obrázek místa
Budova zámku
© Petr Nožička 09/2013
Ves Čečovice se připomíná poprvé v r. 1355. Tvrz si zde postavil pravděpodobně již v první polovině 14. století jeden z neznámých potomků Jaroslava z Bukovce, připomínaného r. 1298. Ten zdědil sousední ves Bukovec, odkud přenesl své sídlo do Čečovic, po nichž se pak psal jeho vladycký rod. V l. 1355 - 1358 vlastnil obě vsi i tvrz, která se tehdy připomíná poprvé, Jaroslav z Čečovic a kolem r. 1364 je prodal bratrům Janu Buškovi a Václavovi z Velhartic. Později byl jediným držitelem zboží Jan Bušek, který je spravoval ze svého hradu Velhartic. Janovy statky zdědily jeho dvě dcery Anna a Kateřina, které si je v r. 1395 vyměnily, takže celé Čečovice získala Anna. Na držbě Čečovic se podílel i druhý Annin manžel Václav z Vartemberka, připomínaný r. 1401. R. 1409 postoupila Anna, potřetí provdaná za Hynka staršího z Náchoda, Čečovice jednomu z nejvýznamnějších českých feudálů, Jindřichovi z Rožmberka. Ten spravoval čečovický statek prostřednictvím svých purkrabí. V jeho službách byl již po r. 1390 i Přibík z Janovic, jenž se však postavil proti Jindřichovi z Rožmberka, tehdy ještě poručníkovi Anny z Velhartic, a byl proto na Čečovicích zajat a popraven. To dalo podnět k dlouhým válečným půtkám Jindřicha z Rožmberka s Přibíkovými strýci Rýzmburskými z Janovic, které trvaly až do Jindřichovy smrti v r. 1412. Rožmberkové drželi Čečovice až do poloviny 15. století, kdy je prodali Dobšovi Snopoušovskému z Čečovic. Po něm se zde vystřídala řada majitelů. V roce 1546 koupil Čečovice Jan mladší Popel z Lobkovic, který je natrvalo připojil k horšovskotýnskému panství. Čečovická tvrz přestala plnit funkci feudálního sídla a pravděpodobně zpustla. Někdy v 17. nebo na počátku 18. století postavili majitelé horšovskotýnského panství na jejím místě trojkřídlý barokní jednopatrový zámek, takže tvrz dnes připomíná…  číst dále
22.1. 2003
historie

Čečovická tvrz, která stála na místě dnešního zámku, byla vystavěna v 1. polovině 14. století. Jejím stavitelem byl pravděpodobně Jaroslav z Čečovic, který byl jedním z potomků Jaroslava z Bukovce. Je více než pravděpodobné, že Jaroslav z Čečovic přenesl rodové sídlo z Bukovce právě do Čečovic. Ke změně vlastníka Čečovic dochází velmi záhy. Na počátku 60. let 14. století rozprodává Jaroslav z Čečovic některé své majetky. Novými vlastníky Čečovic a Bukovce se tak stávají bratři Bušek, Václav a Jan z Velhartic. Tito bratři zastávali v českém království významné světské i církevní funkce. Je pravděpodobné, že Bušek z Velhartic, působící ve službách císaře Karla IV., využíval zázemí čečovické tvrze při svých služebních cestách do Bavorska. Roku 1409 získává Čečovice jeden z nejvýznamnějších českých feudálů té doby, Jindřich z Rožmberka, který spravoval zdejší statek prostřednictvím svých purkrabí. V polovině…  číst dále

kol. Autorů: Čečovice, vydal Český svaz ochránců památek Plzeň v roce 2002, 24.9. 2005

Půdorys místa

půdorys přízemí, stav r. 1991, černě gotické zdivo, křížkovaně renesanční, šrafovaně barokní
© Jan Anderle (in J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 1. díl [A-M], Libri, Praha 2003)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Čečovice

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Bukovec
 kostel sv. Barbory
 Puclice
 Lacembok
 Nedražice
 Osvračín
 Vdovský dům
 Osvračín
 Šibeniční vrch
 Horšovský Týn
 Chotiměř
 Hradec u Stoda
 vyhlídková plošina
 kostel sv. Jiří
 Přívozec
 Annaburg
 Blížejov
 židovský hřbitov
 Nahošice
 Alfrédov
 Prostiboř
 Lštění
 Květkovice
 Stará pošta
 Kanice
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 Ptenín
 Tasnovice
 Žďár
 Netřeby
 Zichov
 Křížový vrch
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Chocomyšl
 Křenice
 rozhledna Bolfánek
 Lázeň
 U Žižků
 Ždánov
 kostel sv. Josefa
Kontaktní informace
Český svaz ochránců památek
2. ZO Klub Ladislava Lábka
Mandlova 6
320 03 Plzeň
Tel: předseda: 603 473737
http://www.csopa.info
info@csopa.info
Základní informace místa
ID místa: 884
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama