Országhův zámek je jeden ze tří zámků v Čachticích. Zachovala se obvodová zeď s okrouhlou baštou, viditelně však místy dostavovaná a zarovnaná. Zbytek zdi se dvěma otvory po oknech se zachoval dodnes. O zámku nejsou podle literatury známé bližší údaje ani o jeho historii, ani o jeho podobě.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2019
V Čachticích byly zámky dokonce tři. Z nich však stojí už jen jeden a to Draškovičův postavený v roce 1668, ve kterém je dnes muzeum. Na místě druhého, zvaného zámek Nádašdyovců, dnes stojí domky a zachoval se z něj jen úsek zdi opevnění s výstupkem bašty nad silnicí směrem na Višňovou. Ten třetí, kterému se říká Országhův, stál na poměrně nízkém výběžku zhruba mezi nimi, naproti kostelu sv.Ladislava. Ze dvou stran (směrem od kostela) byl chráněný strmějším svahem, v těchto místech se také zachovala obvodová zeď s okrouhlou baštou, viditelně však místy dostavovaná a zarovnaná. Velmi zajímavý je zbytek zdi paláce se dvěma otvory po oknech, který se zachoval dodnes. Přestože o zámku nejsou podle literatury známé bližší údaje, jak o jeho historii tak o jeho podobě, právě tenhle zachovaný zbytek alespoň prozrazuje, že zámek byl nejméně dvojposchoďový. Také prý sloužil jakou soudní budova. Už podle jména zámku je jasné, že je spojen s rodem Országhů. Jako první získal Čachtice v roce 1436 Országh de Guthy. Byl královským pokladníkem a uherským palatínem (1458-1484). Za zmínku stojí i Ladislav, který byl velkým milovníkem vína a z jeho doby pochází zdobení kamenných rámů oken, kam bylo vytesáno pnoucí se víno. Jeden z těchto kamenů je použitý v mostě do kostela a je dosud patrný. Jako poslední se uvádí Krištof Országh, který zemřel v roce 1567. Je pochovaný Čachtickém kostele.
Roman Řezáč, 8.4. 2005
Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

Místa v okolí

 Čachtice
 kostel sv. Ladislava
 Čachtice
 Čachtice
 čachtické podzemí
 Čachtice
 Park miniatúr
 Brunovce
 Kočovce
 Rakoľuby
 Lúka
 Tematín
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 židovský hřbitov
 Beckov
 Beckov
 městské opevnění
 Beckov
 Kostolec
 kostel Všech svatých
 Moravany nad Váhom
 Zemianske Podhradie
 Zemianské Lieskové
 Adamovce
 rotunda sv. Juraja
Základní informace místa
ID místa: 2989
Typ místa: zámek
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama