Zámek Nádašdyovců, lidově zámek Báthoryčky. V r. 1602 jej získal František Nádašdy, manžel A. Báthoryové. R.1662 vyhořel, jako poslední majitel se uvádí statkář Springer v 18.st., zámek už byl neobyvatelný. Zachovala se jen dlouhá zeď a pozůstatek bašty. Zbytek je zastavěn rodinnými domky.
Hlavní obrázek místa
Zbytky zdí, pravděpodobně opevnění kolem zámku
© Roman Řezáč 03/2005
Čachtice patří k místům, které mají nejen bohatou historii, ale nabízí i několik zajímavých míst a památek k vidění. V první řadě je to jistě jedna z nejmalebnějších a nejznámějších zřícenin v Trenčianském kraji, Čachtický hrad, který je vzdálený necelé dva kilometry a leží nad obcí Višňová. K dalším památkám patří mimo jiné vysokou zdí opevněný kostel a především tři zámky. Z nich dnes stojí jen Draškovičův, postavený v roce 1668, nyní je v něm muzeum. Z druhého zámku, zvaného Országhův, zůstala jen část zdi s oknem a zbytky dostavovaného opevnění kolem silnice naproti kostelu. Úplně zapomenutý zůstává dnes ten třetí, kterému se říká zámek Nádašdyovců nebo i lidově zámek Báthoryčky. A právě díky tomuto jménu získává na zajímavosti, přestože dnes se z něj zachovala jen jedna dlouhá zeď, pravděpodobně část vnějšího opevnění, částečně zarostlá vegetací, podél silnice do Višňové a pozůstatek bašty, která z ní vystupuje. Zbytek plochy je dnes zastavěný rodinnými domky. Koncem 19.století zde však ještě stály části zdí rozsáhlého zámku a jeho zázemí. Alžběta Báthoryová, známá spíše jako čachtická paní právě na tomto zámku, především tedy v jeho podzemí, spáchala část ze svých zločinů, pokud se zdržovala v Čachticích, za které byla později odsouzena k doživotnímu vězení na Čachtickém hradě. Za zmínku stojí určitě i manžel Alžběty, František Nádašdy, právě on získal zámek v roce 1602 a jeho majetek Alžběta spravovala, když byl jako hlavní velitel uherských vojsk stále na cestách. I on byl považován za surového a krutého, báli se ho i vlastní vojáci. Říká se, že tancoval po bitvě s mrtvými tureckými vojáky a s jejich hlavami si jen tak házel do vzduchu. Zámek měl tvar písmene U, stál zhruba v místech, které dnes svírají dvě novodobé cesty. Díky popisu z roku 1645 máme celkem přesnou představu, jak…  číst dále
Roman Řezáč, 7.4. 2005
Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

Místa v okolí

 Čachtice
 Čachtice
 čachtické podzemí
 kostel sv. Ladislava
 Čachtice
 Čachtice
 Park miniatúr
 Brunovce
 Kočovce
 Rakoľuby
 Lúka
 Tematín
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 židovský hřbitov
 Beckov
 Beckov
 městské opevnění
 Beckov
 Kostolec
 kostel Všech svatých
 Moravany nad Váhom
 Zemianske Podhradie
 Zemianské Lieskové
 Adamovce
 rotunda sv. Juraja
Základní informace místa
ID místa: 2985
Typ místa: zámek
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama