Kúrii (skromnější sídlo šlechty) nechal vybudovat počátkem 17. stol. Juraj III. Druget z Humenného, manžel Kataríny Nádašdyové, která byla dcerou Alžběty Nádašdyové (rozené Báthoryové). Později sídlo přešlo do majetku rodu Andrásy (Andrášiovcov) a poté Jesenských (Jesenskovcov).
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2019
Obec Čachtice se nachází na západním Slovensku v Trenčínském kraji v okrese Nové Mesto nad Váhom. Nejznámější a nejnavštěvovanější památkou je zřícenina čachtického hradu. Kromě něj zde stála ještě další čtyři šlechtická sídla: kaštieľ (zámek [popřípadě tvrz]) Nádašdyů (Nádašdyovcov), kaštieľ Országů (Országovcov), Draškovičův kaštieľ a Drugetova kúria (skromnější sídlo nižší a střední šlechty na Slovensku u nás označované jako zámek [popřípadě palác]). Z prvních dvou jsou dnes jen skromné zbytky zdiva. Draškovičův kaštěl slouží jako muzeum. Posledním je Drugetova kúria, skromnější venkovské šlechtické sídlo, č. p. 180. Jedná se o přízemní budovu na půdorysu přibližně písmene U. Nad vchodem je obloukový portál s erbem jejího zakladatele Juraje III. Drugeta. Areál je v současnosti rekonstruován a není veřejnosti přístupný. Na nádvoří je nezakrytá hluboká studna. K dalším zajímavostem obce patří například čachtické katakomby nebo opevněný kostel.
Luděk Vláčil, 8.9. 2016
historie

První písemná zpráva o vsi pochází z roku 1263. Původně patřila k panství čachtického hradu. Koncem 2. poloviny 16. století a počátkem 17. století žil v Čachticích František Nádašdy (Nádasdy) a jeho manželka Alžběta Nádašdyová (rozená Báthoryová) přezdívaná Čachtická paní. V roce 1604 František zemřel a panství zdědila jeho žena ,,krvavá grófka". Po jejím zazdění na čachtickém hradě a následné smrti se majetek rozdělil. Část připadla jejich mladší dceři Kataríně Nádašdyové, která se v roce 1610 provdala za Juraje III. Drugeta z Humenného (*1583 - † 21. 6. 1620). Právě ten nechal postavit renesanční kúrii (skromnější sídlo šlechty). Toto nové sídlo vzniklo v těsné blízkosti místa staršího kaštěla Országhů (viz samostatné heslo), jehož zdivo mohlo být použito jako stavební materiál a na jeho místě vznikla zahrada. Později Drugetova kúria přešla do majetku rodu Andrásy (Andrášiovcov) a poté Jesenských (Jesenskovcov).…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností - Ján Lacika, Ikar 2010., http://www.cachtice.sk/, http://www.pluska.sk, http://www.slovenskehrady.sk a další, 7.9. 2016

Půdorys místa

Výřez
© zdroj: https://mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

Místa v okolí

 Čachtice
 kostel sv. Ladislava
 Čachtice
 Čachtice
 čachtické podzemí
 Čachtice
 Park miniatúr
 Brunovce
 Kočovce
 Rakoľuby
 Lúka
 Tematín
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 židovský hřbitov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 městské opevnění
 Kostolec
 kostel Všech svatých
 Moravany nad Váhom
 Zemianske Podhradie
 Zemianské Lieskové
 Adamovce
 rotunda sv. Juraja
Základní informace místa
ID místa: 13076
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama