Zámek (kaštieľ) si v r. 1668 nechal postavit původem chorvatský šlechtic Mikuláš Draškovič. Na počátku 18. stol. jej získali a rozšířili Forgáčové. Dalšími majiteli byli Čenkayové. Poté zchátralá budova přešla do vlastnictví státu. Dnes muzeum.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2019
Obec Čachtice leží na západním Slovensku v Trenčínském kraji v okrese Nové Mesto nad Váhom. Nejznámější a nejnavštěvovanější památkou je krásná zřícenina čachtického hradu. Kromě něj zde stála ještě další čtyři šlechtická sídla: kaštěl Nádašdyů, Országů, Drugetova kúria a Draškovičův kaštěl. Z prvních dvou jsou dnes jen skromné zbytky zdiva a Drugetova kúria se renovuje. Jediným udržovaným zámkem je Draškovičův kaštěl č. p. 245. Jedná se o jednopatrovou budovu na půdorysu písmene L s výrazným středovým rizalitem. V současnosti slouží jako muzeum a je přístupný v návštěvních hodinách. V muzeu je umístěna stálá expozice přibližující historii Čachtic, jejich obyvatel a kultury. Je zde také kolekce zbraní, portrétů místní šlechty a archeologických nálezů. Od roku 2008 je v muzeu také expozice zaměřená na nejznámější postavu čachtické historie, kterou je Alžbeta Báthoryová. V objektu se částečně dochoval renesanční krb. K dalším zajímavostem obce patří například čachtické katakomby.
Luděk Vláčil, 8.9. 2016
historie

První písemná zpráva o vsi pochází z roku 1263. Čachtice byly v minulosti zeměpanským městečkem, ve kterém měla šlechta několik panských sídel. V roce 1668 si nechal původem chorvatský šlechtic Mikuláš Draškovič postavit pozdně renesanční kaštěl (slovensky kaštieľ - jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]). Na počátku 18. století jej získali Forgáčové (Forgách). Ti nechali zámek rozšířit o dvě křídla, jedno na jihozápadě a druhé na severovýchodě. V západní části původní budovy zřídil v roce 1708 biskup Pavel Forgáč kapli, kterou 22. října 1708 vysvětil Mikuláš Lipai (Lippay). Posledním majitelem byla rodina Čenkayova, která zámek koupila v roce 1851 od Mikuláše Forgáče (Forgách). Čenkayové budovu pronajímali nemajetným občanům a ti ji postupně zdemolovali. V letech 1945-1958 byla budova opravena státem. Při rekonstrukci byla zbořena dvě křídla, která přistavěli Forgáčové.…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností - Ján Lacika, Ikar 2010., http://www.cachtice.sk/o-obci/historia/ a další, 7.9. 2016

Půdorys místa


© zdroj: https://mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

Místa v okolí

 kostel sv. Ladislava
 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 čachtické podzemí
 Čachtice
 Park miniatúr
 Brunovce
 Kočovce
 Rakoľuby
 Lúka
 Tematín
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Kostolec
 kostel Všech svatých
 Moravany nad Váhom
 Zemianske Podhradie
 Zemianské Lieskové
 Adamovce
 rotunda sv. Juraja
Základní informace místa
ID místa: 13075
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 11.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama