Renesanční zámek vystavěn v l. 1586–90, rozšířen 1654–55. V 18. st. barokní úpravy interiérů. V l. 1850–52 zřízen zámecký park. Po požárech v r. 1978 uveden zámek z vnější strany do původní podoby. Vnitřní prostory upraveny pro současné potřeby.
Hlavní obrázek místa
Jižní trakt zámku
© Pavel Vítek 09/2009
Město Bystré leží 11 km jihovýchodně od Poličky a 16 km jihozápadně od Svitav. Zámek najdeme ve východní části města nad Panským rybníkem, nedaleko od silnice vedoucí z Bystrého do Svojanova. V zámku je umístěn Ústav sociální péče a není veřejnosti přístupný. Park obklopující zámek je veřejnosti přístupný.
Město Bystré a okolí si vybral režisér Vojtěch Jasný v roce 1968 pro natáčení filmu „Všichni dobří rodáci“ a v roce 1996 filmu „Návrat ztraceného ráje“.
Pavel Vítek, 29.9. 2009

  historie

  V 11. století vznikla nad Bysterským potokem lovecká tvrz. Ta však zanedlouho zanikla a nedaleko východním směrem byla založena tvrz nová. Obě tyto tvrze však stály nedaleko od místa, kde nyní stojí zámek. V letech 1586–1590 nechal Jan Bezdružický z Kolovrat vybudovat renesanční zámek, jehož základní podoba zůstala zachována dodnes. Roku 1645 a 1651 byl zámek vydrancován švédskými vojsky. V letech 1654–1655

  Pavel Vítek – zdroj: Pavel Vlček, Ilustrovaná encyklopedie Českých zámků, Nakladatelství LIBRI, 29.9. 2009

  popis

  Zámek v Bystrém je trojkřídlá jednopatrová budova s charakteristickými renesančními znaky, sdruženými okny, římsami a portály, sgrafitovou rustikou a s arkádami do dvora. Náročná oprava zámku proběhla v letech 1963–1964, zejména renesančního západního a severního traktu. V letech 1973–1974 byl obnoven anglický park a zpřístupněn veřejnosti. Po požárech v roce 1978 byla provedena rekonstrukce zámku a objekt

  Pavel Vítek – zdroj: Pavel Vlček, Ilustrovaná encyklopedie Českých zámků, Nakladatelství LIBRI, 29.9. 2009

  Vložit do oblíbených
  Pardubický kraj,  Svitavy  (SY),

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Domov na zámku Bystré
  Zámecká 1
  569 92 Bystré
  Tel: 461 741 212; 461 741 196
  http://www.dnzbystre.cz
  dnzbystre@dnzbystre.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 8359
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 29.9.2009
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama