Renesanční zámek vystavěn v l. 1586–90, rozšířen 1654–55. V 18. st. barokní úpravy interiérů. V l. 1850–52 zřízen zámecký park. Po požárech v r. 1978 uveden zámek z vnější strany do původní podoby. Vnitřní prostory upraveny pro současné potřeby.
Hlavní obrázek místa
Jižní trakt zámku
© Pavel Vítek 09/2009
Město Bystré leží 11 km jihovýchodně od Poličky a 16 km jihozápadně od Svitav. Zámek najdeme ve východní části města nad Panským rybníkem, nedaleko od silnice vedoucí z Bystrého do Svojanova. V zámku je umístěn Ústav sociální péče a není veřejnosti přístupný. Park obklopující zámek je veřejnosti přístupný. Město Bystré a okolí si vybral režisér Vojtěch Jasný v roce 1968 pro natáčení filmu „Všichni dobří rodáci“ a v roce 1996 filmu „Návrat ztraceného ráje“.
Pavel Vítek, 29.9. 2009
popis

Zámek v Bystrém je trojkřídlá jednopatrová budova s charakteristickými renesančními znaky, sdruženými okny, římsami a portály, sgrafitovou rustikou a s arkádami do dvora. Náročná oprava zámku proběhla v letech 1963–1964, zejména renesančního západního a severního traktu. V letech 1973–1974 byl obnoven anglický park a zpřístupněn veřejnosti. Po požárech v roce 1978 byla provedena rekonstrukce zámku a objekt byl z vnějšku uveden do původní renesanční podoby. Adaptace vnitřních prostorů byla provedena tak, aby objekt sloužil potřebám Ústavu sociální péče.

Pavel Vítek – zdroj: Pavel Vlček, Ilustrovaná encyklopedie Českých zámků, Nakladatelství LIBRI, 29.9. 2009

historie

V 11. století vznikla nad Bysterským potokem lovecká tvrz. Ta však zanedlouho zanikla a nedaleko východním směrem byla založena tvrz nová. Obě tyto tvrze však stály nedaleko od místa, kde nyní stojí zámek. V letech 1586–1590 nechal Jan Bezdružický z Kolovrat vybudovat renesanční zámek, jehož základní podoba zůstala zachována dodnes. Roku 1645 a 1651 byl zámek vydrancován švédskými vojsky. V letech 1654–1655 nechal tehdejší majitel panství Maxmilián Valentin z Martinic zámek podstatně rozšířit. Po roce 1707 došlo k barokizaci zámku. To se však týkalo zejména interiérů a zámecké kaple. V roce 1710 získal bysterské panství hrabě z Hohen-Embsu výměnou za panství Vaduz od Lichtensteinů. Při přestavbě zámku v roce 1833 byla snesena věž, která do té doby stávala v průčelí. V letech 1850–1852 byl při zámku zřízen nový park se vzácnými dřevinami. Také došlo k přestavbě interiérů, v nichž nové malby provedl Erhard…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Pavel Vlček, Ilustrovaná encyklopedie Českých zámků, Nakladatelství LIBRI, 29.9. 2009

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY),

Místa v okolí

 radnice
 Brtounova chalupa
 Svojanov
 kostel sv. Erasma
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Trpínský mlýn
 Hrádek u Kněževsi
 Lamberg
 kostel sv. Kateřiny
 Dalečín
 Dalečín
 kostel sv. Barbory
 Christianeum
 Síň rodáků
 radnice
 Jimramov
 panský dvůr
 evangelický kostel
 Jimramov
 Karasín
 Pyšolec
 kostel sv. Matouše
 hrobka rodu Belcredi
 kostel sv. Vavřince
 Bělá nad Svitavou
 Aueršperk
 štola sv. Trojice
 Pomezí
 Crhov
 kaple sv. Anny
 rondokubistické domy
 Zubštejn
 evangelický kostel
 Tylův dům
 městské opevnění
 radnice
 Polička
 Rozsíčka
 Louka
 kostel sv. Kateřiny
 Skály
 Křetín
 kostel sv. Jeronýma
 stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Domanínek
 Demelova kaple
 Kozlov - horní sídlo
 socha zubra
 Kozlov - dolní sídlo
 Skalský dvůr
 Centrum Eden
 Killerova kaplička
 Lány
 kostel sv. Josefa
 Langrova vila
 sloup Panny Marie
 městské opevnění
 stará radnice
 dům U Mouřenína
 kostel sv. Jiljí
 Burianova rozhledna
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 kostel sv. Stanislava
 Kunštát
 Hradisko
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
Kontaktní informace
Domov na zámku Bystré
Zámecká 1
569 92 Bystré
Tel: 461 741 212; 461 741 196
http://www.dnzbystre.cz
dnzbystre@dnzbystre.cz
Základní informace místa
ID místa: 8359
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama