Hrad, přestavěný na zámek na pravém břehu Váhu, naproti centru Žiliny. Vznikl z pozdně románské strážní věže. Přestavěn v pol. 15. a 16. stol. V pol. 18. století barokně upraveno především předhradí. 1849 vypálen. Na přelomu 19. a 20. stol. obnoven. Nyní zpřístupněn jako sídlo muzea.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2017
Hrad přestavěný na zámek v rovinaté poloze na pravém břehu řeky Váh, naproti historickému centru města Žiliny. Původní strážní věž, která plnila funkci celní stanice k Jablunkovskému průsmyku se v průběhu staletí přeměnila v gotický kamenný hrad a renesanční a barokní zámek. I přes velkou historizující obnovu, kterou na přelomu 19. a 20. století Budatín prodělal, je dnes jeho stav velmi neutěšený a chátrá. Po rekonstrukci je objekt zámku přístupný stejně jako zámecký park s množstvím cenných dřevin.
Jan P. Štěpánek, 6.1. 2008

  historie

  Nedochovaná listina, datovaná v roce 1250, údajně zaznamenávala, že starobylá okrouhlá věž současného zámku byla vybudována již v roce 1170. Tuto dobu založení by však musel potvrdit případný archeologický průzkum. Jistotou je, že nejstarší částí hradu je mohutná nepravidelně oválná věž, která byla postavena na pravém břehu Váhu, v rovinaté poloze přímo naproti centru Žiliny. Věž stávala v

  Jan P. Štěpánek podle M. Plaček, M. Bóna: Encyklopedie slovenských hradů, Libri 2007, 6.1. 2008

  popis

  Nejstarší stavební fází hradu je nepravidelně oválná masivní vysoká pozdně románská věž hradu, která mu dodnes dominuje. Průměr věže je takřka 11,5 m a na jihozápadě je protaženo do zaobleného klínu. Její starobylosti nasvědčuje hlavně masivní a do nepravidelně zaobleného tvaru kladené zdivo. Vstup do vícebokého interiéru (průměr cca 6 m) byl v patře. Výše pak vedlo točité schodiště v síle zdiva

  Jan P. Štěpánek podle M. Plaček, M. Bóna: Encyklopedie slovenských hradů, Libri 2007, 6.1. 2008
  Slovensko, Žilinský,  Žilina  ( ZA, ZI ),

  Místa v okolí

   Neologická synagoga
   Žilinský hrad
   židovský hřbitov
   Ortodoxní synagoga
   Divinka
   Teplička nad Váhom
   kostel sv. Jiří
   Gbeľany
   Gbeľany
   Hričov
   Lietava
   Šarkania diera
   Krasňany
   Strečno
   kostel Všech svatých
   synagoga
   Bytča
   Sobášný palác
   Starhrad
   Suľovský hrad
   Suľov
   kostel sv. Heleny
   Hradná
  Základní informace místa
  ID místa: 2454
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: původní hrad
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 11.7.2004
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama