Zámek zaniklý demolicí před rokem 1984, z kterého do dnešních dnů zbylo pár kousků zdí. Pozdně barokní zámek nechala postavit v roce 1788 markraběnka bádenská na místě předešlé tvrze, založené pravděpodobně Račíny v 15. století.
Hlavní obrázek místa
Jediný zbytek zdi ze zámku
© Martin Kabeláč, 02/2008
Zámek byl velká obdélná patrová budova, jejíž střední převýšenou část zakončovala mansardová střecha, dvě boční křídla byla kryta střechou valbovou. Západní část budovy měla tři osy oken, východní část dvě osy oken. Hlavní vstup do budovy s kamenným portálem byl mimo střední osu rizalitu krytého mansardovou střechou. Část starší tvrze tvořila přístavek ve východní části, jehož patro bylo vysunuto na krakorcích. V budově zámku se po ní dochovalo několik prostor v přízemí s křížovými a valenými klenbami.
Petr Nožička, čerpáno z:Kol. aut., Zaniklé Hrady, zámky, tvrze Čech, Moravy a Slezka po roce 1945, Libri, Praha 2005, 6.5. 2011
historie

První zmínka o vsi je z roku 1358, kdy zde sídlil farář. V roce 1378 kupuje ves Bořek z Rýzmburka a připojuje k Bečovu. Za Račínů pravděpodobně už v 15. století vzniká nová tvrz nad severním okrajem vsi. Jako sídlo sloužila do roku 1623, kdy bylo panství za účast ve stavovském povstání zabaveno a prodáno. Tvrz dále sloužila k hospodářským účelům. Vilém z Vřesovic nedrží panství dlouho a v roce 1625 je připojeno k lauenburskému panství v Toužimi. Po roce 1788 nechává markraběnka bádenská Marie Alžběta Eleonora přestavět tvrz na pozdně barokní zámek, který sloužil jako jedno z jejích četných sídel. Zámek sloužil po roce 1945 především k bytovým účelům a nebyl řádně udržován. Jeho totální zkázu završil požár koncem sedmdesátých let a následná demolice před rokem 1984. Dnes se zde nalézá pouze několik zbytků zdí a zasypaný sklep.

Petr Nožička, čerpáno z:Kol. aut., Zaniklé Hrady, zámky, tvrze Čech, Moravy a Slezka po roce 1945, Libri, Praha 2005, Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 23.4. 2011

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Štědrá

Místa v okolí

 bývalá rychta
 kostel sv. Vavřince
 Prohořský hrádek
 Štědrá
 kaple Panny Marie
 Štědrá
 kaple Panny Marie
 panský dům
 mariánský sloup
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Vlkošov
 kaple sv. Anny
 Tuchtova kaple
 kaple Panny Marie
 Ratibořský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 vysílač Krašov
 kostel sv. Ondřeje
 Bílá boží muka
 Kunzova muka
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Kříže
 Mazanec
 Nevděk
 Žlutice
 Kokořovský dvůr
 radnice
 Panský dům
 fara
 kašna
 Údrč
 Žlutice – MPZ
 kostel sv. Blažeje
 Údrč
 synagoga
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Leonarda
 židovský hřbitov
 Bochov
 Hartenštejn
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 kaple
 kostel sv. Jakuba
 boží muka
 bývalá fara
 radnice
 neogotická studna
 kašna
 Hungerberg
 návesní kaple
 kaple sv. Jana a Pavla
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 kostel sv. Vavřince
 kaple Kaina a Ábela
 Vladař
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 smírčí kříž
 kostel Všech svatých
 kaple
 Blažkův mlýn
 smírčí kříž
 Nečtiny – MPZ
 židovský hřbitov
 Verušičky
 Nečtinský Špičák
 Luka
 Javorná
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 Březín
 Týniště
 Chyše
 Preitenstein
 Nečtiny
 Bražec
 synagoga
 Chyše
 boží muka
 mariánský sloup
 Úterý – MPZ
 kostel sv. Václava
 radnice
 Manětín – MPZ
 Manětín
 Stružná
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Brdo
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Václava
 Podštěly
 Libkovice
 radnice
 trojiční sloup
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 Kostrčany
 Radějov
 Hoppova kaple
 Valeč
 mariánský sloup
Základní informace místa
ID místa: 9853
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama