Doklad o tvrzi pochází z r.1562. Koncem 17. a poč.18. stol. postavili Lichtenštejnové na místě tvrze trojkřídlý barokní zámek, doplněný poč. 19. st. o čtvrté, klasicistní, křídlo. Současným majitelem je Česká provincie Kongregace sester sv. Hedviky.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Břežanech u Znojma
Jižní průčelí
© Pavel Vítek 04/2007
Obec Břežany se nachází se asi 5 km severozápadně od Hrušovan nad Jevišovkou a 20 km východně od Znojma. Do obce dojedeme ze Znojma po silnici I/53 směrem na Brno a po 16 km odbočíme vpravo a přes obec Čejkovice dojedeme do Břežan Zámek stojí na návrší jižně od centra obce, opodál kostela. Slouží jako Domov pro mentálně postižené a veřejnosti není přístupný.
Pavel Vítek, 22.4. 2007
popis

Původně trojkřídlý zámek s dvorem otevřeným ke vsi. Vnější fasády členěny piastry, opticky zvyšujícími patrový objekt, což podtrhuje i rizalit jižního křídla, v kterém je osazen bosovaný portál. Ve třech barokních křídlech jsou na nádvoří přízemní půlkruhové arkády. V letech 1818 – 1819 nechal kníže Mořic z Lichtenštejna přistavět severní klasicistní křídlo, které hmotu uzavřelo ve čtyřkřídlý objekt. Tím získal zámek podobu, která s jen s malými úpravami získal současnou podobu. Zámek obklopuje rozsáhlý anglický park se vzácnými dřevinami.

Pavel Vítek, 22.4. 2007

historie

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1222. První doklad o tvrzi se datuje k r. 1562. Tehdy majetek zkonfiskovaný Čertorejským z Čertorej získal rod Breunerů a od nich roku 1692 Lichtenštejnové. Adam z Lichtenštejna začal na místě původní tvrze se stavbou trojkřídlého zámku, počátkem 19. stol. doplněnou o čtvrté křídlo v klasicistním slohu. Zámek byl od roku 1837 v majetku Lobkoviců. V roce 1926 byl zámek odkoupen Kongregací sester sv. Hedviky, za účelem zřízení ústavu pro mentálně postižené dívky. Roku 1947 byl zámek zestátněn a majitelem se stala Česká katolická Charita a zařízení sloužilo přestárlým lidem. Od roku 1952 zřízen Ústav pro mentálně postižené děti a od r. 1960 Domov pro mentálně postižené. Po roce 1990 se majitelem objektu stala Česká provincie Kongregace sester sv. Hedviky. Veškeré finanční částky za roční pronájem majitel objektu vkládá do modernizace zařízení a oprav zámku.

Pavel Vítek, 22.4. 2007

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN),

Místa v okolí

 Emin zámek
 Božice
 Allein
 Jiřice u Miroslavi
 kostel sv. Anny
 Lechovice
 Hrádek u Drnholce
 Miroslav
 kostel sv. Markéty
 U Křížku
 kostel sv. Kunhuty
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Dyjákovice
 Drnholec
 Našiměřice
 kostel sv. Oldřicha
 Bohunice
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 Vlasatice
 Skalice
 Žerotice
 Bohutice
 Želetice
 vodní mlýn
 Želetice
 sýpka
 Panská rybárna
 Olbramovice
 Tasovice
 Jaroslavice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Anny
 Tvořihráz
 Horní Dunajovice
 Džbánice
 Leopoldov
 boží muka
 Pohořelice
 Višňové
 Cvrčovice
 Lampelberk
 Pustý zámek
Kontaktní informace
Zámek Břežany, příspěvková organizace
671 65 Břežany
Tel: 515 277 111; 515 277 457
http://www.zamekbrezany.cz
info@brezany.cz
Základní informace místa
ID místa: 5168
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama