Dnes zaniklé renesanční letní sídlo těšínských Piastovců bylo postaveno v pol. 16. st. Za Habsburků byl zámek barokně upraven. Majitelem byl také Fridrich Habsburský-Bezručův Markýz Gero. R. 1935 byla část zbořena, 1953 byl odstraněn zbytek.
Hlavní obrázek místa
Pohled na část domu, který byl vystavěn na části základů bývalého zámku
© Jan P. Štěpánek 02/2006
Obec Brandýs, původně levobřežní předměstí knížecího města Těšína ležícího na pravém břehu Olše, dnes fakticky neexistuje. Po rozdělení Těšína v roce 1920 se levobření Brandýs stal lokalitou, na níž vzniklo nové město Český Těšin. A novému městu musel starý zámek ustoupit. Malý zámek vznikl jako letní sídlo těšínskývh Piastovců v polovině 16. století v renesančním stylu. Za Habsburků byl barokně upraven. Část zámku byla v roce 1935 zbořena a zbytek byl odstraněn v roce 1953, přestože se jednalo o nejstarší památku na území Českého Těšína. Místo zaniklého zámku se dnes nachází v zahradách, které jsou vymezeny zástavbou v ulici Komorní na východě, Mánesovou na západě, Alšově na jihu a Nerudově na severu. Původně byl celý zámecký areál na SV vymezen tzv. Vodním příkopem, který však byl v době regulace města zavezen.
jps7, Zaniklé hrady, zámky a tvrze na Moravě a ve Slezsku (F. Musil, M. Plaček), 7.3. 2005
historie

Ves byla příslušenstvím těšínských knížat. Poprvé se zmiňuje roku 1496. V 16. století zde některý z těšínských knížat nechal postavit renesanční zámek sloužící k letním pobytům knížat. Právě zde, na Brandýse, zemřel kníže Václav Adam roku 1617. Po vymření těšínských Piastovců kněžnou Alžbětou Lukrécií , připadlo knížectví jako odúmrť českému králi a císaři Ferdinandovi III. Jeho potomci byli kromě titulu českého krále i těšínskými knížaty. O panství však neměli zájem a na Těšíně, natož Brandýse nikdy nepobývali. Až Karel VI. v roce 1722 postoupil knížectví vévodovi Leopoldovi Lotrinskému. Tehdy byla zřízena samostatná těšínská komora a jejím sídlem se stal brandýský zámek. Po jeho smrti v roce 1731 se majetku ujal František Štěpán, římský císař a manžel císařovny Marie Terezie. Poté se majitelem stal císař Josef II, který tento majetek prodal své matce císařovně. Žádný z příslušníku rodu však v Těšíně nepobýval. Marie…  číst dále

jps7, Zaniklé hrady, zámky a tvrze na Moravě a ve Slezsku (F. Musil, M. Plaček), 7.3. 2005

Půdorys místa

, zámeček označený šipkou na mapě stabilního katastru ze 30. let 19. století.
© Zaniklé hrady, zámky a tvrze na Moravě a ve Slezsku (F. Musil, M. PLaček)
Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Karviná  (KA), Český Těšín

Místa v okolí

 synagoga
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Městská střelnice
 Těšín
 městské hradby
 Těšín
 studna tří bratří
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Chotěbuz
 Horní Žukov
 Ropice
 Rybí dům
 Podobora
 Konská
 Stanislavice
 Vělopolí
 Hradiště
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Vavřince
 Střítež
 Kostelec
 Třanovice
 Třinec
 Dolní Líštná
 Hnojník
 kostel sv. Trojice
 Těrlicko
 Jaškovská krčma
 kostel Božího Těla
 Stonava
 Stonava
 Horní Tošanovice
 Životice
 Dolní Tošanovice
 Vendryně
 Pitrov
 kříž na Vidíkově
 kostel sv. Kateřiny
 Vendryně - vápenka
 Horní Suchá
 kaple sv. Anny
 Lom - Mořské oko
 Dolní Domaslavice
 evangelický kostel
 Horní Soběšovice
 Ráj
 Horní Domaslavice
 Solca
 Janečkův mlýn
 Žermanický lom
 Karpentná
 Dolní Soběšovice
 Prostřední Bludovice
 Dolní Bludovice
 Kocurovice
 Prochaskova vila
 radnice
 kostel sv. Markéty
 evangelický kostel
 pomník T. G. Masaryka
 kostel sv. Marka
 kašna
 Kotulova dřevěnka
 Fryštát
 Dobratice
 Prostřední Suchá
 Karviná - Doly
 Horní Bludovice
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní Suchá
 evangelický kostel
 větrný mlýnek
 kaple sv. Barbory
 vodárenská věž
 kostel sv. Anny
 Velká Čantoryje
 Šumbark
 Doubrava
 Hrádek nad Olší
 kostel sv. Jiří
 kaple na Horním konci
 zvonička
 kaple na dolním konci
 Hrádek nad Olší
 Adámkova vila
 Orlová
 Raškovice
 kaple u Adámkovy vily
 vodní mlýn
 kostel sv. Martina
 Skalice
 Skalický lom
Základní informace místa
ID místa: 2908
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama