Barokní zámek vystavěný za Kotulínských z Kotulína a Křížkovic v r. 1725. Kněžna Růžena z Hohenlohe přistavěla pravé křídlo zámku. Zámek koncem 19. stol. vyhořel, byl znovu přestavěn jako dvouposchoďová budova s kulatou věží, bez slohových znaků.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí zámku
© Pavel Vítek 12/2005
Bílé Poličany najdeme 7 km severovýchodně od Hořic a 10 km jihozápadně od Dvora Králové nad Labem. Zámek slouží jako hotel, jak pro jednorázové i dlouhodobé ubytování, tak pro různé konferenční akce. V okolí můžeme navštívit ZOO ve Dvoře Králové nad Labem a nebo Šporkův Kuks, případně Braunův Betlém.
10.12. 2005
historie

Nejstarší tvrz v Bílých Poličanech se připomíná již ve 13.stol. Poslední zmínka o této tvrzi je ale z r. 1541 a toto feudální sídlo bezestopy zaniklo. Novou, renezanční tvrz, nechala koncem 16.stol. v Bílých Poličanech postavit vdova po Jiřím z Valdštejna, dcera Jana z Lobkovic, Alena. Po její smrti tvrz dokončil její nevlastní syn Karel z Valdštejna. Po jeho smrti získali Bílé Poličany jeho synové Jan a Jiří. Protože Jiří podporoval stavovské povstání, byl v r. 1622 potrestán ztrátou třetiny svého jmění. Poličanské zboží koupil o rok později Jiřího strýc, Albrecht z Valdštejna. Bílé Poličany se staly frýdlantským lenním statkem a majitelé se často měnili. Nejdéle Poličany držela Engelburga Zárubová z Hustiřan, která je ale prodala Jiřímu Jetřichovi Grodeckému z Grodce. Ten po tragické smrti frýdlantského vévody Albrechta z Valdštejna dosáhl u císaře, aby Bílé Poličany byly zapsány jako svobodný…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda 1984, 10.12. 2005

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU),

Místa v okolí

 Velehrádek
 Miletín
 zvonice
 Zátluky
 Šluspárk
 Velký Vřešťov
 Pustohrad u Hořic
 Velký Vřešťov
 Chotěborky - VPZ
 Jeřice
 Hořice
 Dubenec
 Hořice
 Hořice
 radnice
 Les Království
 staré děkanství
 synagoga
 děkanství
 nová radnice
 stará radnice
 Hrad u Bezníka
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Bergerův dvůr
 Betlém u Kuksu
 Hrádek u Vřesníka
 mlýn Podhrad
 kostel sv. Anny
 Žireč
 Hankův rodný dům
 Rotemberk
 Velichovky
 Vražba
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 Habřina
 Chloumky
 Bašnice
 Holovousy
 Lázně Bělohrad
 Stračov
 Rodov
 Bradlo
 Kuks
 Dohalice
 Stračov
 Ostroměř
 mariánský sloup
 Pecka
 Hradišťko
 Chlum
 Nové Zámky
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Mikuláše
 Hořenice
 Neděliště
 kostel sv. Jakuba
 Holohlavy
 Wenkeův dům
 Vysoká
 kostel Zjevení Páně
 Myštěves
 Jaroměř
 kostel sv. Mikuláše
 Smiřice
 Mlázovice
 kostel sv. Jakuba
 Sobčice
 městský hřbitov
 smírčí kříž
 pevnost Josefov
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Podlesí
 kostel sv. Anny
 Kozinec
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 Levínská Olešnice
 Levín
Základní informace místa
ID místa: 1117
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama