Renesanční kúria (skromnější sídlo šlechty) s výrazným nárožním arkýřem vznikla spojením starších budov v 16. století. Patřila šlechtickému rodu Pongráců a později ji vlastnil rod Dubnických. Dnes je objekt s č. p. 3 v soukromém vlastnictví a probíhá jeho rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
© Jan P. Štěpánek 2009
Obec Beckov se nachází na západním Slovensku v Trenčianském kraji v okrese Nové Mesto nad Váhom. Přímo nad obcí se na příkré skále tyčí monumentální zřícenina krásného beckovského hradu, který je bezesporu největší turistickou atrakcí. Druhou největší stavbou je klášter františkánů s kostelem sv. Josefa Pěstouna. Dalšími sakrálními stavbami je evangelický kostel a kostel sv. Štěpána krále. V Beckově je ovšem mnohen více památek, například některé kúrie (skromnější sídlo šlechty {zámek}) - kúria Ambrovec č. p. 16, v níž je umístěno muzeum, kúria Kolárovec č. p. 20 sloužící jako penzion, kúria č.p. 5, ve které je bar, kúria - Starobinec č. p. 28 a kuželna a kúria Dubnických č. p. 3 s výrazným nárožním arkýřem. Tato stavba je také zapsána na seznamu národních kulturních památkek s č. 304-2164/0. Pod hradem se nachází starý židovský hřbitov.
Luděk Vláčil, 9.9. 2016
historie

Existence trvalého osídlení na území obce je doložena již od 10. století. Beckov byl v minulosti významným opevněným trhovým městečkem, v němž sídlilo několik šlechtických rodů, díky čemuž zde vzniklo i několik kúrií (skromnější sídlo šlechty). V 19. století se jich na území dnešní obce mělo nacházet až okolo deseti. Dodnes se však zachovaly pouze čtyři. Jednou z nich je renesanční kúria s výrazným nárožním arkýřem, která vznikla spojením starších středověkých budov. Původně kúria patřila rodu Pongráců (slov. Pongrácovcov) Na jižní straně bylo odkryto sklepení pocházející ze 14. století, které je nejstarší částí stavby. Ke spojení starších budov došlo při raně renesanční stavební etapě v 2. polovině 16. století. Ke zvýraznění fasády kamennými šambránami oken a sgrafitem došlo nejpozději do roku 1620. V té době stavbu již vlastnil rod Dubnických. Ke stavebním úpravám došlo v 1. třetině 18. století a 1. třetině století 19.…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: HORÁKOVÁ, V. Beckov, Kúria Dubnických. Pamiatkový výskum, 1998. KARLÍK J. Beckov 1. dejiny obce do r. 1918. Nové Mesto nad Váhom 2006 a další, 8.9. 2016

Půdorys místa

výřez
© zdroj: https://mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

Místa v okolí

 Beckov
 Beckov
 židovský hřbitov
 Beckov
 Beckov
 městské opevnění
 Beckov
 Rakoľuby
 Kočovce
 Zemianské Lieskové
 Adamovce
 Zemianske Podhradie
 Kostolná
 Čachtice
 kostel sv. Ladislava
 Čachtice
 čachtické podzemí
 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 Tematín
 Brunovce
 Záblatie
 Lúka
 Dubodiel
 Park miniatúr
 synagoga
 Trenčiansky hrad
 Lopeník
 Topoľčiansky hrad
 Strání
 Strání
 Duchonka
Základní informace místa
ID místa: 13077
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama