zámek Beckov

Kúria Beckov, kúria Kolárovec

Graficke pismenko V minulosti byl Beckov významným opevněným trhovým městečkem, které svého času patřilo k sídlům s největším počtem zemanských a vyšších šlechtických rodin v celém Uhersku, jež se zde usadily po útěku z jižního Uherska, které obsadili Osmanští Turci. Proto v Beckově vzniklo i množství kúrií (skromnější sídlo šlechty na Slovensku). V 19. století se jich na území dnešní obce mělo nacházet až okolo deseti. Většina kúrií již zanikla, ale některé se dochovaly dodnes. Jednou z nich je i kúrie Kolárovec stojící přímo pod hradním bradlem.

 
Graficke pismenko O nejstarší historii stavby nejsou známy žádné informace. Neví se, kterým rodem byla vybudována a obývána, přesto se však uvádí jako kúria. Podle většiny zdrojů měla vzniknout někdy v 17. století. Zástavba v těchto místech je doložena v 2. třetině 18. století. Patrně se původně jednalo o menší stavbu, která byla v 2. třetině 19. století rozšířena, zřejmě spojením s vedlejším objektem. To naznačují i mapy I. a II. vojenského mapování Uherska. Snad v 19. století měla sloužit jako hostinec pro projíždějící obchodníky, stanice k přepřahání formanských povozů a poté jako selský dům s hostincem. Jako poslední majitel se v roce 1938 uvádí Samuel Kolár, od něhož pravděpodobně vzniklo i dřívější označení kúrie "Kolárovec". Po 2. světové válce objekt sloužil jako známá „Reštaurácia a Vináreň pod Hradom“. Později byl navrácen v restituci a následně prodán.
 
Graficke pismenko V letech 2004-2007 došlo k rekonstrukci a v současnosti slouží jako penzion "Kúria Beckov".

Text: historie
17.1. 2017 - Luděk Vláčil- zdroj: 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností - Ján Lacika, Ikar 2010.,http://www.kuriabeckov.sk/main.php? a další