zámek Beckov

Kúria Beckov, kúria Kolárovec
Kúria (skromnější sídlo šlechty na Slovensku) pod hradním bradlem vznikla snad někdy v 17. stol. a v 2. třetině 19. stol. došlo k rozšíření. Po celou známou historii sloužila jako hostinec s ubytováním. Mnohokrát byla upravována, naposled v letech 2004-2007 pro potřeby penzionu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2014
Obec Beckov leží na západním Slovensku v Trenčianském kraji v okrese Nové Mesto nad Váhom. Přímo nad obcí se na příkré skále tyčí mohutná zřícenina krásného hradu, který je bezesporu největší turistickou atrakcí. Druhou největší stavbou je klášter františkánů s kostelem sv. Josefa Pěstouna. Dalšími sakrálními stavbami jsou evangelický kostel a kostel sv. Štěpána krále. V Beckově je ovšem mnohem více památek, například některé kúrie (skromnější sídlo šlechty) - kúria Ambrovec č. p. 16, v níž je umístěno muzeum, kúria Dubnických č. p. 3 s výrazným nárožním arkýřem, kúria Starobinec č. p. 28., kúria Medňanských č. p. 5. a přímo pod hradním bradlem stojící dvoukřídlá kúrie Kolárovec č. p. 20 sloužící jako penzion s názvem Kúria Beckov.
Luděk Vláčil, 17.1. 2017
historie

V minulosti byl Beckov významným opevněným trhovým městečkem, které svého času patřilo k sídlům s největším počtem zemanských a vyšších šlechtických rodin v celém Uhersku, jež se zde usadily po útěku z jižního Uherska, které obsadili Osmanští Turci. Proto v Beckově vzniklo i množství kúrií (skromnější sídlo šlechty na Slovensku). V 19. století se jich na území dnešní obce mělo nacházet až okolo deseti. Většina kúrií již zanikla, ale některé se dochovaly dodnes. Jednou z nich je i kúrie Kolárovec stojící přímo pod hradním bradlem. O nejstarší historii stavby nejsou známy žádné informace. Neví se, kterým rodem byla vybudována a obývána, přesto se však uvádí jako kúria. Podle většiny zdrojů měla vzniknout někdy v 17. století. Zástavba v těchto místech je doložena v 2. třetině 18. století. Patrně se původně jednalo o menší stavbu, která byla v 2. třetině 19. století rozšířena, zřejmě spojením…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností - Ján Lacika, Ikar 2010.,http://www.kuriabeckov.sk/main.php? a další, 17.1. 2017

Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

Místa v okolí

 Beckov
 Beckov
 městské opevnění
 Beckov
 židovský hřbitov
 Beckov
 Beckov
 Rakoľuby
 Kočovce
 Zemianské Lieskové
 Adamovce
 Zemianske Podhradie
 Kostolná
 Čachtice
 Čachtice
 čachtické podzemí
 kostel sv. Ladislava
 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 Tematín
 Brunovce
 Záblatie
 Lúka
 Dubodiel
 synagoga
 Trenčiansky hrad
 Park miniatúr
 Lopeník
 Topoľčiansky hrad
 Strání
 Strání
 Duchonka
Základní informace místa
ID místa: 13246
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.1.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama