Podle místních pramenů nejstarší německý zámek. Pozdně gotická palácová stavba na severovýchodě míšeňského hradu nahradila v l. 1471–1500 původní hradní palác. Sídlem kurfiřtů do počátku 16. století, pak hospodářské využití. Dnes musejní exposice.
Hlavní obrázek místa
Albrechtsburg od západu
z hradního nádvoří
© Ivan Grisa, 09/2008
Přístup k Albrechtsburgu je buď z hradního nádvoří, nebo schodištěm přímo z parčíku u křižovatky jižně od výjezdu z tunelu silnice B 101 na severní labský most. Na hrad zajíždí midibusová linka zdejší městské hromadné dopravy. Od nádraží lze několika cestami dojít na místo do 30 minut. Do Albrechtsburgu lze zakoupit buď samostatnou vstupenku, nebo tzv. Kombiticket pro palác i sousední dóm.
Ivan Grisa, 7.9. 2008
popis

Palác se skládá ze tří křídel: hlavního jižního, na něj kolmého západního a šikmo na hranu ostrohu vysunutého severního. Velkorysou novostavbou se podařilo dosáhnout stejné úrovně podlah ve všech patrech, některé nepravidelnosti však nevylučují částečné využití starších konstrukcí. Při pohledu z nádvoří jde o třípatrovou stavbu s nízkým přízemím, vysokým representačním prvním patrem a obytnými patry druhým a třetím (podstřešním). Všechna patra mají pravidelně rozmístěna záclonová okna, jejich vzájemné spojení obstarávají dvě spirálová schodiště, zakončená věžovými nástavci, z nichž je dominantní velké schodiště (Grosse Treppenhaus) v jižní části. Třetí obdobné schodiště stojí ve východním koutě styku jižního a severního křídla nad srázem k Labi. Místnosti v přízemí i obou dalších patrech jsou vesměs klenuté různými druhy pozdně gotických kleneb, převažují sklípkové (diamantové). Většina místností je vymalována novogoticky,…  číst dále

Ivan Grisa, 7.9. 2008

historie

Míšeňský Albrechtsburg

Na místě gotického hradního paláce v severovýchodní části hradu byl v letech 1471–1500 postaven pozdně gotický zámek. Tři třípatrová křídla měla poskytnout dostatek místa pro potřeby zvětšujícího se kurfiřtského dvora. Do roku 1482 řídil stavbu Arnold Vestfálský, další práce pak Konrad Pflüger, poslední úpravy v letech 1521–24 Jakob Heilmann (architekt mosteckého mariánského kostela). Záhy po dokončení stavby se residence míšeňských vévodů/saských kurfiřtů přesunula do Drážďan. Význam Albrechtsburgu poté upadal. Několikrát poškozen za třicetileté války. Roku 1676 poprvé nazván po svém stavebníkovi, kurfiřtu Albrechtovi. V letech 1710–1863 zde sídlila slavná porcelánová manufaktura, což mimo jiné způsobilo i ničivý požár roku 1813. Po přesunu porcelánky do nových prostor byl rekonstruován (1864–70) a většina místností opatřena novogotickými nástěnnými malbami, oslavujícími rod Wettinů. Od té doby přístupný veřejnosti. Po roce 1945 byly v části třetího…  číst dále

Ivan Grisa, dle C. D. Langer, Architektführer Meissen, 7.9. 2008

Půdorys místa

půdorys 1. patra zámku
© Gurlitt, Haenel, Adam (in Milada a Oldřich Radovi: Kniha o sklípkových klenbách, REAT, s. r.o, Praha 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Kontaktní informace
Staatliche Schloeser, Burgen und Gaerten Sachsen
Albrechtsburg Meissen
Domplatz 1
01662 Meissen
Tel: 035 214 7070
http://www.albrechtsburg-meissen.de/cs/uvodni_stranka/
info@albrechtsburg-meissen.de
Základní informace místa
ID místa: 6712
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.10.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama