Vyhlídka nad Tanvaldem je poslední stavba z pěti rozhleden navržených mladými architekty z Liberce. Na břiše rozhledny se odráží žulové kameny, stromy a její okolí a má připomínat bob z nedaleké zaniklé bobové dráhy.
Hlavní obrázek místa
Vyhlídka Špička
© Jiří Čížek 04/2021
Rozhledna či vyhlídka Špička vznikla na vrcholu Malého Špičáku během III. čtvrtletí 2020 podle projektu architektů z libereckého ateliéru Mjölk. Nejkratší přístup pro turisty je z Horního Tanvaldu od turistického rozcestí stejného názvu u penziónu Pod Špičákem po modré turistické značce na rozcestí Špičák-jižní sedlo, kde začíná odbočka k vrcholu. Délka trasy je 1,2 km s převýšením 120 m. Vyhlídková plošina Špička poskytuje výhled zejména na město Tanvald, část Jizerských hor, rozhlednu Štěpánka, hřeben Černé Studnice i Ještědský hřeben s vysílačem na vrcholu Ještědu.
3.4. 2021
popis

Oválná vyhlídková plošina je umístěna na třech kovových vzpěrách ve výši dvou až čtyř metrů nad vrcholovou skálou. Přístup na plošinu umožňují dva žebříky, první o 16 stupních vede na vrchol skály a další o 10 stupních na samotnou plošinu.

3.4. 2021

historie

Nevšední kovovou vyhlídkovou stavbu s názvem Špička nechalo na Malém Špičáku postavit město Tanvald. Projekt vyhlídky připravili architekti z ateliéru Mjölk z Liberce, kteří již dříve navrhli rozhlednu Vokurka v Heřmanicích u Frýdlantu, Růženka v Růžové u Děčína nebo Boží vyhlídku nad Božím Darem. Stavbu nazvali Špička a má připomínat bob a také někdejší bobovou dráhu, která byla pod Malým Špičákem postavena před 1. světovou válkou. Dnes je využívána pro cyklisty. Jiným stavba připomíná lžíci nebo UFO. Pozornost přitahuje spodní část plošiny, která je z leštěného kovu a za slunečného počasí se v ní zrcadlí terén pod vyhlídkou. Originální pojetí vyhlídky vzbudilo veřejnou diskusi s protichůdnými názory. Stavbu za 3,2 mil. Kč realizovala firma SIZ, s.r.o., ze sousedních Velkých Hamrů za spolupráce příbramské zámečnické firmy Františka Pazderníka v období od července do října 2020.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 3.4. 2021

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Tanvald

Místa v okolí

 Špičák
 radnice
 Světlý vrch
 Riedlova vila
 Riedlova hrobka
 železniční most
 Smržovka
 kostel sv. Václava
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Víta
 kaple Piety
 pramen Nisy
 větrný mlýn
 Štěpánka
 vodní nádrž Souš
 Černá Studnice
 Nisanka
 Protržená přehrada
 Bramberk
 kostel sv. Martina
 vodopády Jedlové
 kaple sv. Trojice
 Slovanka
 Návarov
 Návarov
 kamenný most
 kostel sv. Josefa
 Kittelův dům (Burk)
 trojiční sloup
 vodní nádrž Mšeno
 Neysseburg
 nová radnice
 stará radnice
 hlavní pošta
 kostel sv. Anny
 městské divadlo
 fara
 Petřín
 kostel sv. Jakuba
 Jizera
 Jesenný
 kaple Panny Marie
 Trniště
 Hašlerova chata
 horská chata Smědava
 Královka
 Roztoky u Semil
 kostel sv. Antonína
 spořitelna
 Železný Brod - VPZ
 Nová Louka
 U borovice
 vodní elektrárna
 Myší skála
 Malá Skála
 Holubník
 kaple sv. Vavřince
 Kopanina
 Melzerův pomník
 Škodějov
 Vranov-Pantheon
 Štolpišská silnice
 Nístějka
 Frýdštejn
 Masarykova vyhlídka
 Císařský kámen
 Boučkův statek
 Roprachtice
 Ořešník
 Besedické skály
 Liberecká výšina
 Zbirohy
 Jezdec
 Drábovna
 Bartošova pec
 Loukov
 Sytový
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Mladkovský hrádek
 Malý Rohozec
 Víchová
 Arthurův hrad
 Sychrov
 Skalní hrad
Kontaktní informace
Město Tanvald
Palackého 359
46841Tanvald
Tel: 606388154
Základní informace místa
ID místa: 15609
Typ místa: ostatní
Podkategorie: vyhlídka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama