Vyhlídka nad Tanvaldem je poslední stavba z pěti rozhleden navržených mladými architekty z Liberce. Na břiše rozhledny se odráží žulové kameny, stromy a její okolí a má připomínat bob z nedaleké zaniklé bobové dráhy.
Hlavní obrázek místa
Vyhlídka Špička
© Jiří Čížek 04/2021
Rozhledna či vyhlídka Špička vznikla na vrcholu Malého Špičáku během III. čtvrtletí 2020 podle projektu architektů z libereckého ateliéru Mjölk. Nejkratší přístup pro turisty je z Horního Tanvaldu od turistického rozcestí stejného názvu u penziónu Pod Špičákem po modré turistické značce na rozcestí Špičák-jižní sedlo, kde začíná odbočka k vrcholu. Délka trasy je 1,2 km s převýšením 120 m. Vyhlídková plošina Špička poskytuje výhled zejména na město Tanvald, část Jizerských hor, rozhlednu Štěpánka, hřeben Černé Studnice i Ještědský hřeben s vysílačem na vrcholu Ještědu.
3.4. 2021
popis

Oválná vyhlídková plošina je umístěna na třech kovových vzpěrách ve výši dvou až čtyř metrů nad vrcholovou skálou. Přístup na plošinu umožňují dva žebříky, první o 16 stupních vede na vrchol skály a další o 10 stupních na samotnou plošinu.

3.4. 2021

Další texty popis
historie

Nevšední kovovou vyhlídkovou stavbu s názvem Špička nechalo na Malém Špičáku postavit město Tanvald. Projekt vyhlídky připravili architekti z ateliéru Mjölk z Liberce, kteří již dříve navrhli rozhlednu Vokurka v Heřmanicích u Frýdlantu, Růženka v Růžové u Děčína nebo Boží vyhlídku nad Božím Darem. Stavbu nazvali Špička a má připomínat bob a také někdejší bobovou dráhu, která byla pod Malým Špičákem postavena před 1. světovou válkou. Dnes je využívána pro cyklisty. Jiným stavba připomíná lžíci nebo UFO. Pozornost přitahuje spodní část plošiny, která je z leštěného kovu a za slunečného počasí se v ní zrcadlí terén pod vyhlídkou. Originální pojetí vyhlídky vzbudilo veřejnou diskusi s protichůdnými názory. Stavbu za 3,2 mil. Kč realizovala firma SIZ, s.r.o., ze sousedních Velkých Hamrů za spolupráce příbramské zámečnické firmy Františka Pazderníka v období od července do října 2020.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 3.4. 2021

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Tanvald

Místa v okolí

 Tanvaldský Špičák
 Fanterova skála
 radnice
 Světlý vrch
 Riedlova vila
 Riedlova hrobka
 železniční most
 Smržovka
 Finkův kámen
 kostel sv. Václava
 automobilka Kaipan
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Víta
 kaple Piety
 pramen Nisy
 větrný mlýn
 Štěpánka
 vodní nádrž Souš
 Černá Studnice
 Nisanka
 Protržená přehrada
 Bramberk
 kostel sv. Martina
 vodopády Jedlové
 kaple sv. Trojice
 Slovanka
 Návarov
 Návarov
 kamenný most
 Kittelův dům (Burk)
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 galerie Belveder
 vodní nádrž Mšeno
 Neysseburg
 nová radnice
 stará radnice
 hlavní pošta
 kostel sv. Anny
 městské divadlo
 fara
 sokolovna
 kostel sv. Jakuba
 Petřín
 Jizera
 Trniště
 Jesenný
 kaple Panny Marie
 Na Čihadle
 Hašlerova chata
 Kristiánov
 horská chata Smědava
 Královka
 Roztoky u Semil
 Hornické muzeum
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
 Štolpišská silnice
 Nová Louka
 Rašeliniště Jizery
 U borovice
 vodní elektrárna
 Malá Skála
 Myší skála
 Holubník
 kaple sv. Vavřince
 Melzerův pomník
 Kopanina
 Vratislavická kyselka
 Škodějov
 Velký Štolpich
 Vranov-Pantheon
 Masarykova vyhlídka
 Nístějka
 Frýdštejn
 Císařský kámen
 Boučkův statek
 Paličník
 Roprachtice
 Ořešník
 Besedické skály
 Liberecká výšina
 Zbirohy
 Jezdec
 Drábovna
 Bartošova pec
 Loukov
 Sytový
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Mladkovský hrádek
 Malý Rohozec
 Víchová
 Arthurův hrad
 Sychrov
 Loupežnická jeskyně
 Skalní hrad
Kontaktní informace
Město Tanvald
Palackého 359
46841Tanvald
Tel: 606388154
Základní informace místa
ID místa: 15609
Typ místa: ostatní
Podkategorie: vyhlídka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama