Vodní nádrž postavená v letech 1930–1933 nedaleko Vranova nad Dyjí jako prevence proti povodním, zároveň je zde funkční elektrárna se třemi turbínami. Významná rekreační oblast znojemska, jezeru se přezdívá Moravský Jadran.
Hlavní obrázek místa
hráz přehrady s visutým mostem v pozadí
© Jan P. Štěpánek 10/2013
Vranovská přehrada je jedním z center cestovního ruchu znojemského okresu. Tato přehrada patří mezi nejteplejší přehrady v České republice a také proto se jí neskromně říká „Moravský Jadran“. Koupání je zde možné již počátkem června a sezona končí až v polovině září. Kvalita místní vody zde je dlouhodobě hodnocena jako dobrá. Turisté se začali o rekreaci ve Vranově nad Dyjí zajímat již v období po 1. světové válce. Mezi rekreační služby vranovské přehrady patří například Lodní přeprava, kterou zajišťují lodě Valentýna a Viktorie s 5 přístavišti po délce Vranovské přehrady. Další atrakcí je turistický vláček, který vozí pravidelně turisty z hráze přehrady do města. Dále zde nalezneme: volejbalové hřiště, pingpongové stoly, tobogán, půjčovnu loděk, vodních šlapadel a sportovních potřeb. Mezi tradiční akce zde patří například hudební festival trvající celé prázdniny „Vranovské kulturní léto“ , vranovská pouť či každoroční letní volejbalový turnaj.
Michal Kiesel, 3.11. 2007
popis

Monumentální Vranovská přehrada byla vystavěna v letech 1930 až 1933 na základě projektu syna vranovského stavitele Schmidta, studenta architektury na technice ve Švýcarsku, který na projektu spolupracoval se svými spolužáky. Na stavbě hráze pracovalo 2 500 lidí a byla dokončeno za tři a půl roku. Důvodem ke stavbě byla zejména častá záplavová aktivita řeky Dyje, a také využití toku k výrobě elektrické energie. Plocha jezera činí 765 ha, maximální hloubka je 45 m a stálý objem zadržované vody je 132 500 milionů metrů krychlových. Hráz přehrady je vysoká 60 m a v koruně je dlouhá 292 metrů. Vzniklé jezero je dlouhé asi 30 km a zasahuje až pod hrad Bítov do údolí Želetavky. Na pravém břehu pod přehradní zdí je dosud v provozu elektrárna se třemi Francoisovými turbínami.

Michal Kiesel, 3.11. 2007

Další texty popis

Komentáře

25.5.2011 18:04 Petr Hošinský
Mám prosbu. Jelikož o letošní dovolené navštívíme hrad Bítov a zámek Vranov, rádi bychom se při výletech, na Vranovské přehradě vyčabili.Je koupání na přehradě volně přístupné a jak je to s parkováním pro osobní auta. Jsem invalidní a děti by se rádi i vyskotačili u a ve vodě.
Všem děkuji za radu a informaci. Email: phpetr9@gmail.com
4.1.2009 15:00 Radim
Chtěl bych jen dodat, že Vranovská přehrada zdaleka nekončí pod Bítovem, nýbrž pokračuje přes ch. osadu Chmelnice až na Farářku, nedaleko Podhradí nad Dyjí.
27.9.2008 14:59 Eliška
Letos o prázdninách jsme navštívili zámek Vranov nad Dyjí a protože je Vranovská přehrada,jak se říká co by kamenem dohodil,zajeli jsme se tam podívat.Auto jsme nechali na parkovišti a procházkou (asi 400m) jsme došli na přehradu.Je to moc pěkné místo.Krásně čistá voda, z výšky bylo vidět i hejno ryb.Byl tam přijemný ruch-malé rstaurace,penziony.....My si pro malé občerstvení vybrali restauraci Přehrada a byli jsme moc spkojení.Posezení s krásným výhledem.Všem mohu vřele doporučit.
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Vranov nad Dyjí

Místa v okolí

 Claryho kříž
 kaple sv. Josefa
 manufaktura
 Mniszkův kříž
 Grundův mlýn
 jez
 měšťanský dům
 Vranov nad Dyjí
 Vlčí dvůr
 Braitava
 Lesná
 Čížov
 Hardegg III
 Hardeggská vyhlídka
 Hardegg
 Hardegg II
 Ruegers
 Šenkenberk
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Cornštejn
 Oslnovice
 Rumburak
 Ctidružice
 Bítov
 Frejštejn
 Pavlický dvůr
 Kaja
 Boskovštejn
 Fronsburg
 Kravsko
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 dvůr Mitrov
 Nové Syrovice
 Vesce
 Oberhöflein
 Bukovina
 Krnčice
 Plenkovice
 Hostim
 Niederfladnitz
 Uherčice
 Uherčice
 Hornice
 Thürnau
 Galgen/šibenice
 Králův stolec
 poklona
 radnice
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 Drosendorf
 Jevišovice
 Šobes
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Papírna
 Police
 Jevišovice
 vodní nádrž Znojmo
 boží muka
 Svatý Kámen
 Popice
 socha sv. Floriána
 boží muka
 kostel sv. Volfganga
 kostel sv. Linharta
 sousoší Piety
 malovaný sklep
 Pulkov
 boží muka
 Slatina
 Oponešice
 Slatina
 Slatina
 Biskupice
 Biskupice
Základní informace místa
ID místa: 2621
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama