Mostecká přehrada, postavená mezi lety 1910 až 1913 podle návrhu profesora stuttgartské techniky ing. R. Weyraucha, zadržovala vodu pro město Most. Má nejvyšší přehradní hráz postavenou z lomového kamene u nás (53 metrů vysoká, 225 metrů dlouhá a 4,5 metrů široká). Významná technická památka.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 05/2005
Přehrada leží v údolí pod horskou obcí Křižatky, která je městskou částí Litvínova. Z litvínovského vlakového nádraží sem zajíždí autobus Dopravního podniku č. 6.
Prudký Martin , 19.12. 2010
popis

Přehrada má nadmořskou výšku 459,57 metrů nad mořem, zatopená plocha je 10,08 ha s kapacitou 1,5 mil. m3. Kamenná přehradní hráz zadržuje vody potoka Loupnice.

Prudký Martin , 19.12. 2010

historie

Přehrada byla postavena za účelem akumulace vody pro potřeby mostecké hnědouhelné oblasti a jako ochrana před povodněmi. Vystavěna byla v letech 1910 až 1913 podle návrhu profesora stuttgartské techniky ing. R. Weyraucha. Práce započaly roku 1910 čištěním a mýcením dna údolí a také přeložením místní komunikace na novou okresní silnici z Mníšku do Janova. V květnu 1912 byl položen základní kámen, mezi stavebními dělníky převažovali Italové s Chorvaty. Lomový kámen byl těžen v okolí. Přehradní hráz byla dostavěna roku 1913 a již v prvním měsíci následujícího roku začala zadržovat vodu. O několik měsíců později bylo uvedeno do provozu filtrační zařízení s přístrojem na sterilizaci vody ozónem. Od roku 2002 procházela rekonstrukcí. Práce byly dokončeny 5. dubna 2013 a přehrada je od tohoto data opět napouštěna.

Prudký Martin podle Knihy o Mostecku a zdrojů Povodí Ohře a.s., 19.12. 2010

Ústecký kraj,  Most  (MO), Litvínov-Křížatky

Místa v okolí

 kaple
 Rieckenova vila
 Jeřabina
 Janov
 milník
 Bílý sloup
 Pilařský rybník
 Střelnice
 Sirné lázně
 Litvínov
 socha Herkula
 nová radnice
 hřbitovní kaple
 socha sv. Jiří
 stará radnice
 socha sv. Vavřince
 Lniště
 Černý rybník
 důl Pavel I.
 Loučná
 Kolektivní dům
 Einmannbunker
 důl Pluto II.
 Josefinina skála
 Albrechtická štola
 Švédské šance
 Dřevařský rybník
 Vlčí hora
 Jezeří
 kaple Patronů Čech
 Lichtenwald
 Rýzmburk
 smírčí kříž
 Salesiova výšina
 Růžový vrch
 Fláje
 kostel sv. Kateřiny
 Starý Žeberk
 kostel sv. Mikuláše
 Skalní okno
 kostel sv. Kateřiny
 Matylda
 Eduardova skála
 Nový Žeberk
 Georgensdorf
 židovský hřbitov
 Most
 Most
 Bihlova vila
 kostel sv. Valentina
 Ressl
 Špičák
 krematorium
 kostel sv. Barbory
 luterský kostel
 hrad u Brandova
 kostel Vzkříšení
 Červený Hrádek
 Duchcov
 Šibeník
 železniční most
 boží muka
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Barbory
 Duchcovský viadukt
 Maják
 kostel sv. Mikuláše
 maloměstské domy
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Najštejn
 smírčí kříž
 Košťany
 Patokryje
 smírčí kříž
 Bílinská kyselka
 smírčí kříž
 Bořeň
 Blatno
 Bergrutsch
 Korozluky
 kostel sv. Augustina
 Hausberk
Základní informace místa
ID místa: 9624
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama