Tálínský rybník o rozloze 50 ha leží na západním okraji obce Tálína jižně od Písku. Je doložen od r. 1515, ale nejvíce ho proslavila zlidovělá písnička, kterou složili dva zamilovaní mládenci, vesničtí muzikanti, docházející po jeho hrázi za krásnou dcerou místního baštýře.
Hlavní obrázek místa
Tálínský rybník
© Jiří Špaček, 10/2006
Tálín je sice starobylá ves doložená již r. 1253, ale dnes je jen malou obcí se 170 obyvateli, která nemá prakticky žádné památky kromě návesní kaple sv. Václava z r. 1903. Leží jižně od Písku na silnici II/159, která přichází od Týna nad Vltavou a za Tálínem ústí do silnice I/20 vedoucí právě do Písku . Při západním okraji obce se rozkládá rozlehlý Tálínský rybník se dvěma hrázemi. Po obou vede žlutá turistická značka od Putimi a Selibova a za Tálínem pokračuje do oblasti Píseckých hor.
6.3. 2017
historie

Malebný Tálínský rybník o rozloze 50 ha je prvně připomínán r. 1515 ve smlouvě Ondřeje Sedleckého z Tálína s poddanými ze sousední vsi Žďáru. Je protáhlý v severojižním směru a jeho hlavní zdrojnicí je Tálínský potok, který přitéká od severu z Píseckých hor. Rybník, jehož hloubka dosahuje až 5 m, je zajímavý tím, že má dvě hráze. Jižní hrází o délce asi 150 m z něj Tálínský potok vytéká. Druhá hráz uzavírá k západu vybíhající zátoku, v níž se nachází malý ostrůvek. Západní hrází vytéká potok Olšovka, který napájí nedaleký Selibovský rybník o rozloze 40 ha. Obě hráze zdobí mohutné staré duby. Břehy rybníka lemují rákosové porosty, v nichž hnízdí řada vodních ptáků, zejména divoké kachny a rackové. Spatřit tu lze i volavky. Tálínský rybník je rybníkem chovným, zejména je využíván pro chov kaprů, štik, candátů a sumců. Výlov se koná zpravidla jednou za dva roky. Přestože je Tálínský rybník malebný a rozlehlý,…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Tomáš Koutek: Nejkrásnější české rybníky, nakl. Brána 2008 a stránky wikipedie), 6.3. 2017

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Tálín

Místa v okolí

 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Klokočín
 Velký Mehelník
 židovský hřbitov
 Protivín
 Vysoký Kamýk
 kostel sv. Jiljí
 zemský hřebčinec
 Jarník
 hřbitov
 Božovice
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 Údraž
 kaple sv. Anny
 kamenný most
 železný most
 dům U Koulí
 městské opevnění
 synagoga
 radnice
 sladovna
 Písek
 Kamenný most
 Kdanský dvůr
 kostel sv. Václava
 Chřešťovice
 Újezdec
 židovský hřbitov
 Skočice
 Chvalešovice
 Kestřany
 vojenský hřbitov
 Vodňany
 Jánský most
 městské opevnění
 synagoga
 Chvalešovice
 Drahonice
 Neznašov
 Mladějovice
 hrobka Berchtoldů
 Mladějovice
 Podolsko
 Velký Kamýk
 židovský hřbitov
 Dražíč
 Červený Újezdec
 Cehnice
 Semenec
 kostel sv. Martina
 Vysoký hrádek
 Lannův kříž
 železný most
 Čížová
 kostel sv. Dismase
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 Dříteň
 Libějovice
 kašna
 dům U Zlatého slunce
 Stará pošta
 děkanství
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 nová solnice
 Týn nad Vltavou
 Vráž
 Drhovle
 boží muka
 Libív
 Borovany
 Bernartice
 Bernartice
 Býšov
 Brloh
 panský dům
 Bavorov
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Bernartice
 Šamonice
 Tourov
 kaple sv. Rozálie
 Kožlí
Základní informace místa
ID místa: 13286
Typ místa: voda
Podkategorie: rybník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.3.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama