Přehradní nádrž Slezská Harta má rozlohu 870 ha, budována v letech 1987-1997. Slouží k posílení nádrže Kružberk, zásobuje vodou Ostravsko a je vyhledávána k rekreačním aktivitám. Značně pomohla při povodních v r. 1997.
Hlavní obrázek místa
Slezská Harta - hráz přehrady
© Ivo Rozehnal 09/2017
Vodní nádrž Slezská Harta leží na řece Moravici, asi 3 km jihovýchodně od města Bruntál v Nízkém Jeseníku. Protože se jedná o poměrně novodobé vodní dílo, není výrazně poznamenáno turistikou a vzhledem k své velikosti skrývá obrovský potenciál. Zatím je přehrada oblíbená rybáři a příznivci vodních sportů. Turistické značení se dotýká pouze přední části, kdy zde vede zelená a modrá turistická značka z Bruntálu, jinak vodní pochu lemuje několik cyklotras. V některých úsecích kolem přehrady jsou části naučných stezek po vulkanitech, které ukazují sopečnou činnost zdejšího pohoří. Informační středisko se nachází v obci Leskovec nad Moravicí v prostoru přístaviště. Zmínit se musíme i o rozhledně na vrcholu Velký Roudný. Slezská Harta je devátá největší přehradní nádrž v ČR s rozlohou 870 ha.
Rozehnal Ivo, 16.9. 2017
historie

Vodní dílo Slezská Harta na řece Moravici vzniklo z důvodu posílení vodní nádrže Kružberk, dále jako zásobárna vody pro ostravský region, možnost výroby elektřiny a v neposlední řadě k možnosti rekreačních aktivit. Samotná přehrada se připravovala od roku 1984, ale geologický průzkum přinesl víc otazníků a technických problémů, než se očekávalo. Výstavba započala v roce 1987. Částečně byly zatopeny vesnice Nová Pláň, Razová, Dlouhá Stráň, Leskovec a Roudno. Zcela zatopena byla obec Karlovec. Součástí vodního díla je elektrárna, vybavená dvěma Francisovými turbínami o výkonu 0,39 a 2,75 MW. Stavba byla dokončena v roce 1997, ale její historie byla mnohem bohatší. Po revolučních změnách se uvažovalo o předělání celého projektu z důvodu finanční neúnosnosti projektu. Nakonec v lednu 1996 vláda rozhodla stavbu vodního díla dokončit. Výstavba činila 2,5 miliardy Kč a vodovodní přivaděč pak dalších 745 milionu Kč. Napouštění…  číst dále

Rozehnal Ivo - zdroje weby wikipedia.cz, slezska-harta.cz, 16.9. 2017

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Leskovec nad Moravicí

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 Šternek
 Velký Roudný
 Medlice
 kostel sv. Michala
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Michala
 Staré Heřminovy
 Jakartovice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 Kerhartice
 Jakartovice-Deštné
 Vildštejn
 kostel sv. Floriána
 Nové Valteřice
 větrný mlýn
 Kružberk
 Mladecko
 větrný mlýn
 Jánské Koupele
 radnice
 fara
 vodní mlýn
 kamenný most
 Hlavnice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Trojice
 Litultovice
 Choltice
 Sosnová
 evangelický kostel
 Sosnová
 Gabrielův dům
 Stará radnice
 kostel sv. Mikuláše
 panský dům
 Bruntál
 městské hradby
 kaple sv. Michala
 kaple
 kaple
 kaple
 hrobka rodu Bellegarde
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 Melč
 Dolní Životice
 Velké Heraltice
 Moravský Beroun
 kostel sv. Jiří
 Jezdkovice
 arboretum
 Nový Dvůr
 Dolní Životice
 kostel sv. Markéty
 Nový Dvůr
 Dubová
 Roderichova kaple
 Vikštejn
 Vítkov
 Klokočov
 Loděnice
Kontaktní informace
Povodí Odry, státní podnik
správa státního podniku
Varenská 3101 / 49
701 26 Ostrava
Tel: 596 657 111
http://www.pod.cz/stranka/kontakty.html
info@pod.cz
Základní informace místa
ID místa: 13653
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama