Přehradní nádrž Slezská Harta má rozlohu 870 ha, budována v letech 1987-1997. Slouží k posílení nádrže Kružberk, zásobuje vodou Ostravsko a je vyhledávána k rekreačním aktivitám. Značně pomohla při povodních v r. 1997.
Hlavní obrázek místa
Slezská Harta - hráz přehrady
© Ivo Rozehnal 09/2017
Vodní nádrž Slezská Harta leží na řece Moravici, asi 3 km jihovýchodně od města Bruntál v Nízkém Jeseníku. Protože se jedná o poměrně novodobé vodní dílo, není výrazně poznamenáno turistikou a vzhledem k své velikosti skrývá obrovský potenciál. Zatím je přehrada oblíbená rybáři a příznivci vodních sportů. Turistické značení se dotýká pouze přední části, kdy zde vede zelená a modrá turistická značka z Bruntálu, jinak vodní pochu lemuje několik cyklotras. V některých úsecích kolem přehrady jsou části naučných stezek po vulkanitech, které ukazují sopečnou činnost zdejšího pohoří. Informační středisko se nachází v obci Leskovec nad Moravicí v prostoru přístaviště. Zmínit se musíme i o rozhledně na vrcholu Velký Roudný. Slezská Harta je devátá největší přehradní nádrž v ČR s rozlohou 870 ha.
Rozehnal Ivo, 16.9. 2017
historie

Vodní dílo Slezská Harta na řece Moravici vzniklo z důvodu posílení vodní nádrže Kružberk, dále jako zásobárna vody pro ostravský region, možnost výroby elektřiny a v neposlední řadě k možnosti rekreačních aktivit. Samotná přehrada se připravovala od roku 1984, ale geologický průzkum přinesl víc otazníků a technických problémů, než se očekávalo. Výstavba započala v roce 1987. Částečně byly zatopeny vesnice Nová Pláň, Razová, Dlouhá Stráň, Leskovec a Roudno. Zcela zatopena byla obec Karlovec. Součástí vodního díla je elektrárna, vybavená dvěma Francisovými turbínami o výkonu 0,39 a 2,75 MW. Stavba byla dokončena v roce 1997, ale její historie byla mnohem bohatší. Po revolučních změnách se uvažovalo o předělání celého projektu z důvodu finanční neúnosnosti projektu. Nakonec v lednu 1996 vláda rozhodla stavbu vodního díla dokončit. Výstavba činila 2,5 miliardy Kč a vodovodní přivaděč pak dalších 745 milionu Kč. Napouštění…  číst dále

Rozehnal Ivo - zdroje weby wikipedia.cz, slezska-harta.cz, 16.9. 2017

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Leskovec nad Moravicí

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 Šternek
 Velký Roudný
 Medlice
 kostel sv. Michala
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Michala
 Staré Heřminovy
 Jakartovice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Kateřiny
 Kerhartice
 kostel sv. Jiljí
 Jakartovice-Deštné
 Vildštejn
 kostel sv. Floriána
 Nové Valteřice
 větrný mlýn
 Kružberk
 Mladecko
 větrný mlýn
 Jánské Koupele
 radnice
 fara
 kamenný most
 vodní mlýn
 Hlavnice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Trojice
 Litultovice
 Choltice
 Sosnová
 Sosnová
 evangelický kostel
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 kostel sv. Mikuláše
 panský dům
 kaple
 kaple
 kaple
 kaple sv. Michala
 Bruntál
 městské hradby
 hrobka rodu Bellegarde
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 Melč
 Dolní Životice
 kostel sv. Jiří
 Moravský Beroun
 Velké Heraltice
 Jezdkovice
 arboretum
 Dolní Životice
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 kostel sv. Markéty
 Dubová
 Roderichova kaple
 Vikštejn
 Vítkov
 Klokočov
 Loděnice
Kontaktní informace
Povodí Odry, státní podnik
správa státního podniku
Varenská 3101 / 49
701 26 Ostrava
Tel: 596 657 111
http://www.pod.cz/stranka/kontakty.html
info@pod.cz
Základní informace místa
ID místa: 13653
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama