Přehradní nádrž Slezská Harta má rozlohu 870 ha, budována v letech 1987-1997. Slouží k posílení nádrže Kružberk, zásobuje vodou Ostravsko a je vyhledávána k rekreačním aktivitám. Značně pomohla při povodních v r. 1997.
Hlavní obrázek místa
Slezská Harta - hráz přehrady
© Ivo Rozehnal 09/2017
Vodní nádrž Slezská Harta leží na řece Moravici, asi 3 km jihovýchodně od města Bruntál v Nízkém Jeseníku. Protože se jedná o poměrně novodobé vodní dílo, není výrazně poznamenáno turistikou a vzhledem k své velikosti skrývá obrovský potenciál. Zatím je přehrada oblíbená rybáři a příznivci vodních sportů. Turistické značení se dotýká pouze přední části, kdy zde vede zelená a modrá turistická značka z Bruntálu, jinak vodní pochu lemuje několik cyklotras. V některých úsecích kolem přehrady jsou části naučných stezek po vulkanitech, které ukazují sopečnou činnost zdejšího pohoří. Informační středisko se nachází v obci Leskovec nad Moravicí v prostoru přístaviště. Zmínit se musíme i o rozhledně na vrcholu Velký Roudný. Slezská Harta je devátá největší přehradní nádrž v ČR s rozlohou 870 ha.
Rozehnal Ivo, 16.9. 2017
historie

Vodní dílo Slezská Harta na řece Moravici vzniklo z důvodu posílení vodní nádrže Kružberk, dále jako zásobárna vody pro ostravský region, možnost výroby elektřiny a v neposlední řadě k možnosti rekreačních aktivit. Samotná přehrada se připravovala od roku 1984, ale geologický průzkum přinesl víc otazníků a technických problémů, než se očekávalo. Výstavba započala v roce 1987. Částečně byly zatopeny vesnice Nová Pláň, Razová, Dlouhá Stráň, Leskovec a Roudno. Zcela zatopena byla obec Karlovec. Součástí vodního díla je elektrárna, vybavená dvěma Francisovými turbínami o výkonu 0,39 a 2,75 MW. Stavba byla dokončena v roce 1997, ale její historie byla mnohem bohatší. Po revolučních změnách se uvažovalo o předělání celého projektu z důvodu finanční neúnosnosti projektu. Nakonec v lednu 1996 vláda rozhodla stavbu vodního díla dokončit. Výstavba činila 2,5 miliardy Kč a vodovodní přivaděč pak dalších 745 milionu Kč. Napouštění…  číst dále

Rozehnal Ivo - zdroje weby wikipedia.cz, slezska-harta.cz, 16.9. 2017

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Leskovec nad Moravicí

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 Šternek
 Velký Roudný
 Medlice
 kostel sv. Michala
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Michala
 Staré Heřminovy
 Jakartovice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Kateřiny
 Kerhartice
 kostel sv. Jiljí
 Jakartovice-Deštné
 Vildštejn
 kostel sv. Floriána
 Nové Valteřice
 větrný mlýn
 Kružberk
 Mladecko
 větrný mlýn
 Jánské Koupele
 radnice
 fara
 kamenný most
 vodní mlýn
 Hlavnice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Trojice
 Litultovice
 Choltice
 Sosnová
 Sosnová
 evangelický kostel
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 kostel sv. Mikuláše
 panský dům
 kaple
 kaple
 kaple
 kaple sv. Michala
 Bruntál
 městské hradby
 hrobka rodu Bellegarde
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 Melč
 Dolní Životice
 kostel sv. Jiří
 Moravský Beroun
 Velké Heraltice
 Jezdkovice
 arboretum
 Dolní Životice
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 kostel sv. Markéty
 Dubová
 Roderichova kaple
 Vikštejn
 Vítkov
 Klokočov
 Loděnice
Kontaktní informace
Povodí Odry, státní podnik
správa státního podniku
Varenská 3101 / 49
701 26 Ostrava
Tel: 596 657 111
http://www.pod.cz/stranka/kontakty.html
info@pod.cz
Základní informace místa
ID místa: 13653
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama