Šance

vodní dílo Šance, přehrada Šance, údolní nádrž Šance - Na Šancích, Šance-Řečice
Vodní nádrž Šance na řece Ostravici a potoku Řečice vybudována v l.1964-69. Slouží jako zdroj pitné vody pro Frýdek-Místek a široké okolí a jako regulátor odtokových poměrů. Při svém vzniku zatopila větší část obce Staré Hamry.
Hlavní obrázek místa
přehrada Šance, taky zvaná Na Šancích
pohled z estakády na hráz se správní budovou, odběrnou věž spojenou se břehem houpacím mostem. V dálce tzv. Masarykovo údolí
© Jan P. Štěpánek 06/2007
Žádná jiná stavba v regionu nebudila a nebudí tolik emocí jako vodní nádrž na řece Ostravici nazývaná jako přehrada Šance. Správný název by však měl znít Na Šancích či Šance-Řečice. Přehrada, ač se jedná o lidský výtvor a zásah do okolní panenské beskydské přírody, s okolními lesy splynula a její blankytně modrá hladina klikatící se bývalým údolím řeky Ostravice a říčky Řečice (Masarykovo údolí) dokonale doplňuje zdejší krajinu. Bohužel, dalo by se na druhé straně i říci, že přehrada takřka zahubila jednu obec, Staré Hamry. Zatopila její někdejší centrum, budovy, které dělaly obec obcí. Hostinec, hotel, obecní úřad, nádraží,… Ušetřeny byly pouze domy na stráních obracejících se do údolí řeky Ostravice a kostel sv. Jindřicha ve svahu nad bývalým centrem obce. Staré Hamry se dlouho vzpamatovávaly z této tragédie, kdy rapidně poklesl počet stálých obyvatel tohoto kdysi slibně se rozrůstajícího se turistického střediska. Stejně tak poklesl počet obydlených domů. Obec žila takřka jen díky chatařům a chalupářům. Naštěstí toto vše je již historií. Stagnace Starých Hamer pominula, turisté opět přijíždějí poznávat neporušenou přírodu okolních beskydských kopců a okolí přehrady Šance. Jelikož se jedná o nádrž, která zásobuje Ostravsko pitnou vodou, panují v okolí přehrady velmi přísná hygienická pravidla. Přesto je možno přehradu blíže poznat. Kolem přehrady vede po západní straně silnice Frýdlant – Bílá – Slovensko a po východní straně včetně Masarykova údolí lemuje ve svahu přehradu provozní komunikace, kterou hojně využívají cyklisté i turisté. Auta zde potkáte jen velmi ojediněle. Tato silnice od Jamníku, kde se odděluje od cesty na Gruň a vede několik km až ke hrázi přehrady, kde se napojuje opět na hlavní cestu do Ostravice. Hráz přehrady je přístupná.
Jan P. Štěpánek, 16.7. 2007
popis

Základní technické údaje přehrady Šance

Celková plocha povodí přehrady Šance je 146,4 km2. Délka hráze v koruně činí 342,0 m a její maximální výška je 65,0 m. Nádrž pojme 61,8 mil. m3. Délka záplavy je 7,6 km a šířka záplavy 0,6 km. Tento nepoměr je dán velmi úzkým, ale hlubokým údolím řeky Ostravice. Zatopená plocha činí 337 ha. Zaručený odtok 2,3 m3/s.

Povodí Odry a.s., 16.7. 2007

historie

Historie a účel vybudování přehradní nádrže "na Šancích"

Přehradní nádrž na řece Ostravici a potoku Řečice byla vystavěna v letech 1964 - 1969 v místě zvaném Šance. Šance proto, že se v těchto místech předpokládá existence drobného renesančního opevnění, pevnůstky zvané šance (něm. Schanze). Není známo, kde přesně stávala. Pravděpodobně buď na kopci zvaném dodnes Šance nebo někde nevysoko nad řekou a její místo bylo zatopeno. Přehrada zatopila větší část obce Staré Hamry, převážně centrum obce v údolí podél řeky Ostravice. Taktéž ukončila existenci místní železniční dráhy do obce Bílá. Trať nyní končí v obci Ostravice. Přehrada slouží jako zdroj kvalitní pitné vody pro město Frýdek-Místek a široké okolí, a proto je zakázáno koupání a pohybování se vůbec v blízkosti vody. Slouží zároveň jako regulátor odtokových poměrů.

Jan P. Štěpánek, 16.7. 2007

okruhy, vstupné

Jednou ročně, vždy na Den vody, je přehrada (interiér hráze, odběrná věž, injekční štola, odvodňovací štola pod hrází, strojovna v podhrází včetně MVE) zpřístupněna veřejnosti i s odborným výkladem. Vše zdarma

16.7. 2007

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 šance Řečice
 koryto potoka Mazák
 klauz Kyčerov
 PR Bučací potok
 kříž na Hutích
 jedle v Řečici
 Gabrielina chata
 kostel sv. Jindřicha
 kaple sv. Kříže
 Hubertova chata
 Lysá hora
 kříž na Samčance
 Ondrášovy díry
 hrable Červík
 Hamerská kaple
 U Veličků
 Čeladná
 klaus Panský
 vodopády Satiny
 šance na Obidové
 Hartisov
 Šorštýn
 Leopoldova chata
 kostel sv. Bedřicha
 Baranská skála
 Bílá
 Greiffka
 Lučovecký klauz
 Čertův stůl
 Nová Ves
 Harcovský most
 Alsternova vila
 Bílý Kříž
 zvonička
 klauz Čurábka
 Frýdlant
 radnice
 Travné, Travný
 hamr č. VII
 kaple na Kamenci
 Lubno
 Bedřichův klaus
 horský hotel Solárka
 zvonička Pod Krásnou
 Mořské oko
 boží muka na Husinci
 Zvonička Pustevny
 Maxův klauz
 Pražmo
 Morávka
 Cyrilka
 kříž na Hluchance
 zvonička u Polků
 Čarták
 boží muka - sv. Anna
 kostel sv. Josefa
 socha Radegasta
 roubený dům č.p. 5
 Janovice
 Raškovice
 kostel Všech svatých
 kaple na Kmínku
 kaple u Adámkovy vily
 Adámkova vila
 Vašendův kříž
 kaple Panny Marie
 zvonička
 kaple Panny Marie
 Baška
 Skalický lom
 vodní mlýn
 fojtství
 kaple Při šefru
 kostel sv. Václava
 Kaple skalická
 Hodoňovice
 Husův dům
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 radnice
 švédská mohyla
 kaple Za humny
 kaple na Horním Konci
 kostel sv. Martina
 zvonice
 Šmiřákův mlýn
 kaple sv. Mauritia
 Kozlovice
 Jezero
 kostel sv. Josefa
 Myslík
 zvonička Měrkovice
 Hukvaldská obora
 Hukvaldy
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 větrný mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Rychaltice
Základní informace místa
ID místa: 5328
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama