Přírodní památka Kařezské rybníky byla vyhlášena r. 1992 na rozloze 66,5 ha. Předmětem ochrany je soustava čtyř rybníků s mokřadním pobřežním porostem jako významných hnízdišť a tahových stanovišť vodních ptáků.
Hlavní obrázek místa
PP Kařezské rybníky
© Jiří Špaček, 07/2015
Obec Kařez je prvně doložena r. 1281. Prochází jí silnice II/605, která vede souběžně s dálnicí D5. Má na páteřní trati 170 z Prahy do Plzně nově vybudovanou železniční zastávku, která r. 2012 při výstavbě koridoru nahradila nevyhovující zrušené nádraží Zbiroh. Přírodní památka Kařezské rybníky je snadno dostupná od silnice spojující obce Kařez a Kařízek, stejně tak jako z obou železničních zastávek stejných názvů na trati 170. Od železniční zastávky Kařízek vede též červená značka směrem na Hořovice, která prochází chráněným územím mezi rybníky Hořejším Kařezským a Bechyňským.
1.8. 2015
historie

Přírodní památka Kařezské rybníky byla vyhlášena r. 1992 na rozloze 66,5 ha. Zahrnuje soustavu čtyř rybníků. Dva z nich jsou velké, Hořejší a Dolejší Kařezský, a jsou napájeny Zbirožským potokem. Dva menší, Bechyňský a Němec, napájejí jeho drobné pravostranné přítoky. Zajímavostí je, že největší z rybníků Dolejší Kařezský (23 ha) přetíná železniční trať a rozděluje ho na dvě části spojené průlivem pod přemostěním. Oblast se nachází jižně od obce Kařez v tzv. Hořovické brázdě na katastrálních územích Kařez, Kařízek a Cekov. Důvodem vyhlášení je ochrana rybníků jako hnízdiště a tahového stanoviště vodních ptáků. Vodní plocha rybníků je lemována pobřežním porostem s pestrou skladbou mokřadních rostlin, zejména kolem rybníků Bechyňského a Hořejšího Kařezského, kde ojediněle roste i kosatec sibiřský nebo orchidej prstnatec májový. Ze zajímavých druhů ptáků tu žije strnad rákosní, moudivláček lužní, pochop rákosní nebo bekasina…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací na tabuli Plzeňského kraje v místě), 2.8. 2015

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Kařez

Místa v okolí

 kostel sv. Štěpána
 Újezdec
 Doubravka
 kostel sv. Mikuláše
 Zbiroh
 kaple se zvoničkou
 Komárov
 Rovný
 Třenická hora
 kostel sv. Martina
 Radeč
 Zálužský hrad
 Strašice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Řebřík
 Valdek
 Vimberk
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 Hořovice
 Chlukov
 židovský hřbitov
 Terešov
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 pivovar
 větrný mlýn
 Žebrák
 Tři Trubky
 Tihava
 vodní hamr
 kostel sv. Markéty
 Točník
 Švédský most
 Březina
 Ostrovecký mlýn
 Březina
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Ostrý
 kašna
 Jakšovský dům
 Radnice
 Záhorsko
 Osek u Rokycan
 kaple sv. Rozálie
 Otmíče
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kamýk
 Prašný Újezd
 křížová cesta
 Svinná
 Svinná
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 děkanství
 Dvorec
 Jince
 Rokycany
 Na Vrchách
 Labšovský mlýn
 Muchkovský mlýn
 kašna
 masné krámy
 mariánský sloup
 kašna
 radnice
 Skryjská jezírka
 městské opevnění
 Fitzova vila
 Černá mohyla
 kostel sv. Ondřeje
 Podmokly
 kostel sv. Václava
 Lochovice
 Lochovice
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 Drahlín
 židovský hřbitov
 Kotel
 kostel Všech svatých
 Hřešihlavy
 Veselá
 muzeum Výtopna Zdice
 Mydlná
Základní informace místa
ID místa: 12372
Typ místa: voda
Podkategorie: rybník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama